"FARKIMIZ" NEDİR...?HUZURLU NESİL FOTOĞRAF ile ilgili görsel sonucu


Merhaba Değerli Dostlar,
 
 
"Çocuk Dediğin " Başlığı altında sizlerle paylaştığım dünkü yazımdan sonra, Internet sayfalarında gezindiğim esnada gözüme ilişen sayfalarda, Türkiye de ve Dünya ülkelerinde Yaşlı  ve Çocuk olmak ile ilgili bazı istatistiki bilgilere  baktım. Bu istatistiki bilgiler İnternetin güvenilir kaynaklarının verileri olması nedeniyle de sizlere de aktarmak istedim.
Sağlıklı toplumların vaz geçemediği ve her zaman düzgün bir şekilde yürütüldüğü bir devletin olmazsa olmazları olan üç unsur vardır, bunlardan ilki sağlık ikincisi Eğitim üçüncüsü Güvenliktir. Bu üç unsuru düzgün bir şekilde yürütebilen, temellerine oturtan ve taviz vermeyen ve nesilden nesile aktarılmasını, geliştirilmesini sağlayan ülkeler dünya sıralamasında üst sıraları alan ülkelerdir.
 Dünya ve Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda, Türk çocukları ve Yaşlıları  arasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik , konularda  yapılan  istatistiklerdeki "farklılıkları" az da olsa gözler önüne sermiş olabiliriz düşüncesindeyim. Bu tür yazılar belkide sizlerin ilgi alanına girmiyor olabilir ama gerçekleri göz ardı etmemiz mümkün değil. 
Türkiye'mizi yöneten iktidarların, yönetimlerin ve yöneticilerin bu tür istatistiklere bakıp gelecekte bu sorunlara bir an evvel çözüm üreteceklerine inancım sonsuz. Avrupa da uzun yıllar yaşayan biri olarak, Avrupa' nın bir çok ülkesini görme ve gezme fırsatı buldum. Bu yüzden bizim o ülkelerden "Farkımız" Nedir...? başlıklı yazımı sizlerle paylaşıyorum.
Gönül ister ki, bu konular da daha fazla yazı yazmak, sorunları masaya yatırıp, çözümlenmesi en kolay olan konulardan başlamak üzere zor meselelere doğru çözümler üretebilmek...

Bizim neslimizin buna gücü yetmedi, belki bizden sonra gelecek olan nesiller bizden daha çok çalışarak daha fazla çözümler üreterek ülkemizi Sağlıklı, Mutlu, Başarılı ve Huzur dolu günlere mutlaka taşıyacaklardır.

Önce Kendinizi Sevin ve sonra da Sevdiklerinizin değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...En iyi dileklerimle. Esen kalın.

Türkiye’de çocuk olmak çok zor.
Öylesine zor ki, bazı istatistikler bunu açıkça gösteriyor.

Türkiye'de;
– 2014 yıl sonu itibarıyla, 0 – 14 yaş arası “19 milyon 616 bin 985 çocuk” var.
– 2 Mart 2015 itibarıyla cezaevlerinde “2 bin 165 çocuk” var. Çocukların en fazla işlediği suç hırsızlık. Hırsızlığı, yağma veya gasp ve uyuşturucu takip ediyor.
– 2013 sonu itibarıyla güvenlik birimlerine gelen/getirilen “çocukların sayısı 273 bin 571”. Bu rakam her yıl artıyor. 2009 yılında sayı 151 bin 961'di. Çocukların büyük kısmı, suça sürüklenme ya da mağdur olarak geliyor.
HUZURLU NESİL FOTOĞRAF ile ilgili görsel sonucu– 2013 yılında madde bağımlılığı dolayısıyla güvenlik birimlerine getirilen çocuk sayısı 48 bin 304. Bu rakam 2008 – 2013 döneminde “yüzde 142” arttı.
– 2013 yılında 15 yaşın altında “85 çocuk intihar etti”. 15-19 yaş arasında ise “390 intihar” vakası oldu.
– 18 yaşın altında olup evlendirilen kızların sayısı 2013 yılında 40 bini geçmiş. Erkek çocukların sayısı da yaklaşık 3 bin. Tabii bu sadece tespit edilenler.
“Çocuk annelerin oranı” ise “yüzde 7” civarında.

Alıntı :  sozcu.com.tr

  Türkiye’de yaşlı olmak çok zor         

yaşlı insan resimleri ile ilgili görsel sonucuDünya üzerinde yaşlanmak için en iyi ve en kötü ülkelerin araştırılması sonucu belirlenen listede Türkiye 96 ülke arasında 75’inci sırada yer aldı.

60 yaş ve üzeri 
Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Help ‘Age International’, dünyada yaşlanmak için en iyi ve en kötü ülkeleri derledi. 60 yaş ve üzerindeki kişilerin sosyal ve ekonomik refahı baz alınarak hazırlanan listede 96 ülke yer aldı. Liste, gelir düzeyi, sağlık imkânları, ulaşım, sosyal konum ve güvenlik gibi unsurlar dikkate alınarak hazırlandı. Türkiye, yaşlanmak için tercih edilen ülkeler arasında 75’inci olarak son sıralarda kendine yer buldu.
 Çalışma oranı 31.5
Türkiye, yaşlıların gelir güvenliğini sağlamak konusunda 35’inci ülke olurken, sağlık statüsünde ise 52’nci sırada yer aldı. Türkiye’de 55 ile 64 yaş aralığında bulunan kişilerin çalışma oranı ise yüzde 31.5 olarak verildi. Bu oran, dünya genelinde Türkiye’yi 96 ülke arasından 93’üncü yaptı. Moğolistan, Bangladeş ve Tacikistan, Endonezya ve Ukrayna gibi ülkeler sıralamada Türkiye’nin üzerinde yer aldı. 
En iyi 10 ülke1. İsviçre 2. Norveç 3. İsveç 4. Almanya 5. Kanada 6. Hollanda 7. İzlanda 8. Japonya 9. ABD 10. İngiltere

Alıntı :  milliyet.com.tr

Türkiye ile İngiltere’de çocuklar ve yaşlılar…

 
çocuklar ve yaşlılar ile ilgili görsel sonucuBirkaç  gündür Londra’dayız.
Bayram tatili nedeniyle Londra’ya gelen çok sayıda Türk var...
ÇOCUKLAR
İngilizlerin özelliklerinden biri de çocuklara çok fazla değer veriyor olmaları...
Çocuk doğduğunda, ailesinin gelir durumuna bakılmaksızın verilen “süt parası”, evde çocukları yalnız bırakan ailelere uygulanan ağır cezalar, çocuklara yönelik özel eğitim, verdikleri değeri göstermek açısından sadece birkaç örnek...
Dahası da var; çocuk kıyafetleri ve oyuncakları...
Çocuk kıyafetlerine bakarken dikkatimi çekti; Katma Değer Vergisi (KDV) SIFIR! Sadece çocuk kıyafetleri değil biberonu, emziği, kitabı... Hepsinde de KDV oranı SIFIR...
Çocuklara oyuncak aldığınızda yine KDV ödemiyorsunuz.
Türkiye’de ise, çocuk kıyafeti, biberonu, emziği ve oyuncağı, KDV’ye tabi... Kıyafet yüzde 8, emzik, biberon ve oyuncak ise yüzde 18 KDV’ye tabi...

YAŞLILAR
Yalnızca İngiltere’de değil, tüm Avrupa ülkelerinde hatta gelişmiş ülkelerde, yaşlılara özel bir önem veriliyor.
Örneğin; kitle ulaşım araçlarında, yaşlılara özel yerler tahsis edilmiş. Otobüslerde ilk iki sırada, şu yazı var; “Bu oturma yeri öncelikle yaşlılara aittir. Yaşlı birisi geldiğinde, bu yeri ona terk ediniz.” Çalışan yaşlılara yönelik, “özel vergi indirimleri” var.
çocuklar ve yaşlılar ile ilgili görsel sonucuEn az geçim indirimi olarak, çalışanlara sağlanan indirim, yaş ilerledikçe yükseliyor.
Bunlar güzel şeyler...
Bir de huzurevleri var.

İngiltere’de, çoğu Avrupa ülkelerinde olduğu gibi huzurevlerinde KDV oranı SIFIR.
Türkiye’de ise huzurevlerinde kalan, yaşlı teyze ve dedelerden, ayrıca KDV alınıyor!.. Bir ülkenin uygarlılık düzeyinin tespitinde, çocuklara ve yaşlılara verdiği özen, ciddi bir ölçüdür.
Emeklilerin, aylıkları iyileştirilse, çocukların biberonu, emziği, oyuncağı, kıyafeti ve mamasından KDV alınmasa, huzurevleri KDV’den müstesna tutulsa ne kadar iyi olacak...Birçok lüks malın KDV oranı, yüzde 18’den sıfıra indirildi.
Havyarın bile KDV’si 18’den 8’e indirildi. Öte yandan emzik, biberon ve oyuncağın KDV’si hala 18...
Çok lüks ve pahalı malların KDV’si bile sıfıra indirilebildiğine göre, çocuklardan ve huzurevinde kalan yaşlılardan da KDV alınmayabilir. Ne dersiniz, sizce de öyle değil mi?

Şükrü Kızılot, hürriyet.com
31 Temmuz 2014
 
 Günün Sözü :
 " Çocuklardan çok şey öğreniriz. örneğin ne kadar sabırsız olduğumuzu." Franklin P. Jones


İbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
19 Ocak, 2017, Antalya