ATATÜRK' ÜN TABUTUNU TAŞIYAN ASKER     


Haber görseli   Merhaba  Değerli Dostlar,
 
    
 Atatürk’ün vefatı Türk halkında çok büyük bir üzüntüye neden olduğu gibi, dünya çapında da geniş yankılar uyandırmıştır. Atatürk’ün vefatı üzerine bir çok devlet adamı ondan övgüyle bahsederek, tüm dünya liderleri arasında örnek bir kişilik olduğunu vurgulamışlardır. Dönemin önemli devlet adamları, siyasetçileri, yazarları, tanınmış kişileri ve basın organları Atatürk’ten övgüyle bahsetmişler ve dünya liderleri arasında büyük bir kayıp olduğu fikrinde birleşmişlerdir.
İşte o sözlerden bir kaçı :

“Benim üzüntüm iki türlüdür; önce böyle büyük bir adamın kaybından dolayı bütün dünya gibi üzgünüm. İkinci üzüntüm ise, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkân kalmamış olmasıdır.” (Franklin ROOSEVELT, A.B.D. Başkanı)

“Türkiye’nin uluslararası ünü, prestij ve otoritesi durmaksızın yükselmiştir. Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk’tür.” (Libre Belgique Gazetesi)

“Bir yenilginin uçurumuna düştüğü halde, ilkin neticesiz sanılan İstiklâl Mücadelesini yapan Türk Milleti, önünde saygıyla eğilmeden bu satırlara son veremez. Zafer neşesiyle kendinden geçmiş bir diplomasinin kararını ‘hayır’ diyerek yırtmak ve yüzlerine fırlatmak örneğini biz Almanlar, Türklere borçluyuz.” (Alman Askeri Dergisi Vissen Und Vehr)
Alıntı : ataturkdevrimleri.com

Mustafa SARIİPEK/MARMARİS (Muğla), (DHA) - MUĞLA' nın Marmaris İlçesi'nde, belediye arşivindeki Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 15 yıl süre ile kaldığı geçici kabri Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e nakli sırasında çekilen fotoğraflar basınla paylaşıldı.
Marmaris Belediyesi, Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 78'inci yıl dönümünde, basın mensuplarına jest yaptı. Yıllar önce Marmaris Belediyesi'ne ismi açıklanmayan eski bir gazeteci tarafından hediye edilen ve o zamandan bu yana da arşivlerde tutulan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşını  Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e nakliyle ilgili fotoğraflar basın ile paylaşıldı.
 
 Alıntı : Mustafa Sarıipek

Not : Marmaris Belediyesi Arşivinden alınan resimlerin tamamını bu sayfamda yayınlayamadığım için üzgünüm. Arzu eden okurlarım 26  adet resmin tamamını aşağıda belirtilen linkten görüntülüye bilirler. Bilgilerinize..
www. haberturk.com Atatürk'ün cenazesinden hiç görülmeyen resimler
 
 
 Önce Kendinizi Sevin ve sonra da Sevdiklerinizin değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...En iyi dileklerimle. Esen kalın.

Atatürk'ün tabutunu taşıyan asker o günü hiç unutmadı

MUSTAFA Kemal Atatürk'ün cenazesinin 1953 yılından Ankara Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrinden Anıtkabir'e nakledilmesinde tabutu taşıyan askerler arasında yer alan Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde yaşayan 86 yaşındaki Mustafa Akkiraz, hasta yatağında Atatürk için yas tuttu.
[Haber görseli]
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938'de vefat etmesinin ardından cenazesi Ankara Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrine konuldu. Atatürk için yapımına başlanan anıt mezar olan Anıtkabir'in tamamlanmasının ardından cenazesi 10 Kasım 1953'te Ankara Etnografya Müzesi'nden alınarak törenle Anıtkabir'e getirildi. 
 
Haber görseli Tören sırasında Atatürk'ün tabutunu taşıyan askerlerden biri de Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde yaşayan Mustafa Akkiraz' dı. Akkiraz, İstanbul Heybeliada’da askerlik görevini yaptığını komutanlarının 3 arkadaşı ile birlikte Atatürk'ün naaşını taşıma görevini verdiklerini bunun üzerine Ankara'ya gittiklerini söyledi.
 
Atatürk'ün tabutunun Anıtkabir'e nakledilmesi töreninde tabutu taşıdıklarını belirten Akkiraz, "İstanbul Heybeliada’da askerlik görevimi yapıyordum. Atatürk’ün naaşını taşıma görevi için benimle birlikte 3 arkadaşımı Ankara'ya gönderdiler. İnzibattık boyumuz uzun olduğu için bizi seçtiler. Ben ve 3 arkadaşım Ankara’ya gidip aziz Atatürk’ün naaşını Ulus'tan Anıtkabir'e kadar taşıdık" dedi.
Haber görseli
Televizyonda Atatürk ile ilgili bir program izlerken yıllar sonra tören fotoğrafları arasında kendi fotoğrafını gördüğünü dile getiren Akkiraz, "Çok duygulandım ve o ana tekrar gittim. Gözyaşlarına boğuldum. Atamızın naaşını taşırken çok duygulanmıştım. Bol bol içimden dua ettim ve salavat getirdim.
   
Atatürk'ün naaşını omuzlar üstünde taşıyıp Anıtkabir'e götürüp defin işlerine yardımcı olmuştuk. O gün hiçbir zaman aklımdan çıkmadı. Hasta yatağımdayım yine bir 10 Kasım geldi ben yine büyük Atatürk'ü saygıyla anıyorum. Onun tabutunu taşımak benim için büyük bir gururdur" diye konuştu.
 
Haber görseliHaber görseliHaber görseli
 
 
 
 

Frederic Chopin - Cenaze Marşı

Günün Sözü :   “Eğer tarih bir kalbe sahip olsaydı, Mustafa Kemal’i mutlaka kıskanırdı.” (Tchang Yang Yee Pan Gazetesi, Çin, 1958)

İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
13 Mart, 2017, Antalya

bahar mevsimi videoları ile ilgili görsel sonucu