ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 
Ernst Hemingway

çanlar kimin için çalıyor resim ile ilgili görsel sonucu


Merhaba Gönül Dostlarım,

Yazıma başlamadan evvel " Hayallerine Pedalla" başlığı ile iki gündür sizlerle paylaştığım yazılarım  büyük bir görüntü ve beğeni sayılarına ulaşmıştır.  Yaklaşık bir buçuk seneyi aşkın bir süredir sizlerle paylaştığım 532 adet Blog yazılarımın  en büyük görüntü ve beğeni sayıları 19800 ' e ulaşmış olması beni son derece  mutlu etmesinin yanısıra,  siz Gerçek Dostlarıma değişik konularda yazılar yazmak ve sizlerin beğenisine sunmak, bunları sizlerle  paylaşmak bana ayrıca büyük bir şevk ve gurur verdiğini, bu nedenle desteklerini esirgemeyen  tüm Gerçek Dostlarıma sonsuz teşekkürlerimi, sevgi ve saygılarımı iletmek istiyorum, iyi ki varsınız sağ olun var olun...

Bugün sizlere  hemen herkesin bildiği ve tanıdığı  Ernest Hemingway' in yazdığı en uzun eseri olan" Çanlar Kimin İçin Çalıyor" Romanından bahsetmek istiyorum.
ernest hemingway ile ilgili görsel sonucuKitabı okuyan dostlarımın kitabı tekrar okuyarak hafızalarını tazelemelerini, Romanı okumayan dostlarımın kitabı bir yerlerden temin  edip okumalarını diliyorum.Türkiye ve İspanya gibi Terör mücadelesi veren ülkelerin içinden geçtiği bu kritik günlerde okumaya en çok ihtiyacımız olan kitapların başında gelen  ve mutlaka okumamız gereken kitaplar   olduğunu  vurgulamak isterim.
Kitap Savaş edebiyatının örneklerinden biridir. Roman, yazarın da savaş muhabiri olarak bulunduğu İspanya iç Savaşı'nın dramatik bir kesitini konu alır. Karakterlerin gözünden savaşın anlamsızlığını sorgular.
Çanlar Kimin İçin Çalıyor?:
(1940) - Ernest Hemingway
 Faşizme Karşı Savaşan Gerillaların Unutulmaz Direnişini anlatan kitap.

Önce Kendinizi Sevin  sonra da Sevdiklerinizin ve sahip olduklarınızın değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun... En iyi dileklerimle. Esen kalın... 
Unutmayın ki, sizin beğenmediğiniz yaşantınız, bir başkasının hayali olabilir...


 
  Ernest Hemingway’in dünyayı sarsan Çanlar Kimin için Çalıyor romanı, İspanya İç Savaşı sırasında dağlarda savaşan bir gerilla grubunu anlatır. Hemingway kitabın adını John Donne’ un bir vaazından almıştır. Eskiden kiliselerdeki çanlar vaftiz, ölüm, nikah gibi törenlerin yanı sıra savaşta zafer kazanmak gibi önemli olayların duyurulmasında da kullanılıyordu. Hemingway’in eşsiz romanına esin kaynağı olan Donne’ un sözleri şöyleydi:

İnsan ada değil ki
Yetsin kendi başına
Bir çakıl yerkürede
Okyanusta bir damla

Bir kum tanesi kopsa kıyısından
Küçülür Avrupa
Bir burun eksilmiş gibi anakaradan
Kendi toprağını yitirmiş gibi ya da bir dost yurtluğunu

Bir kişi bile ölse eksilirim ben
Tüm insanlığın parçasıyım dedim ya
Sorma her seferinde
Çanlar kimin için çalıyor diyeHemingway’in filmlere, tiyatrolara, şarkılara konu olan ünlü romanı İspanya İç Savaşı'nda bir köprüyü uçurmak için görevlendirilen bir gerilla grubunun dört günlük hikâyesini anlatır. Dağda ölümle yaşam, cesaretle korku, çaresizlikle umut kol koladır. Faşizme karşı birleşen köylüler, çingeneler, öğretmenler kendilerinden çok güçlü bir orduya karşı inançla, umutla savaşırlar. Kahramanlık, savaş, mücadele. Ve aşk: Romandaki kahramanlardan birisi olan Pilar’ ın söylediği gibi “Çünkü tüm yiğitliğine karşın yapayalnız kalabilir insan”.
Savaş karşıtı romanlar arasında, en tepedeki yerini koruyan Çanlar Kimin İçin Çalıyor’ u okurken savaşın nasıl bir cinayet olduğunu görmek bir yana içinizde hissedersiniz. Hemingway’in sadece şu sözleri bile savaşa bakışı hakkında yeterli bilgiyi verebilir: “Kötü yönetilen bir ülkenin ilk uğrağı parasını değersizleştirilmek, ikincisi savaştır. İkisi de geçici bir refah sağlar ama kalıcı bir yıkım getirir. İkisi de politik ve ekonomik fırsatçıların sığınağıdır.”

Roman, Hemingway’in kendi yaşamından da izler taşır. 1936'da Florida'da savaş muhabiri Martha Gellhorn ile tanışıp birlikte İspanya’ya giden Hemingway, İspanya İç Savaşı sırasında muhabirlik yaparak romanda geçen pek çok olaya tanıklık etmiştir. Fidel Castro’nun esin kaynağı ve en sevdiği roman olan Çanlar Kimin İçin Çalıyor Le Monde’ un Yüzyılın Yüz Kitabı listesinde de sekizinci sırada yer almaktadır.                                                                                      

Fidel Castro, dağda Batista güçleriyle çarpışırken öğrencilik yıllarında okuduğu Çanlar Kimin İçin Çalıyor romanından yararlandığını ve romanda düzenli bir orduya karşı çarpışan gerilla güçlerinin yeni stratejiler geliştirme konusunda kendisine esin verdiğini belirtmiştir.
Kitabın önsözünü yazan Ataol Behramoğlu kitabın bir savaş, devrim, felsefe, aşk ya da serüven romanı gibi okunabileceğini söyledikten sonra ekliyor: “'Çanlar Kimin İçin Çalıyor', sanıyorum ki bütün bunların toplamıdır”. Aşkı, ölümü, savaşı ve direnişi olduğu gibi, tüm çıplaklığıyla yazar Hemingway. Aşk sözcükleri kalbinize işler, direnişçiler dürbünün ucunda bir düşman askeri görünce sizin de içiniz ürperir ve savaşın nasıl bir cinayet olduğunu okurken mideniz ağzınıza gelir.
Aşkın ve direnişin Guadarrama Dağları'ndan tüm dünyaya uzanan destanıdır ‘Çanlar Kimin İçin Çalıyor’, sadece İspanya’nın ve İspanyol devrimcilerinin değil tüm insanlığın, tüm direnenlerin romanıdır. Romanın daha ilk sayfasında söyler bunu Hemingway: Yeryüzünün herhangi bir yerinde bir insan ölürse senin de bir parçan ölür onunla birlikte. Onun için sorma. Bir çan sesi duyduğunda bil ki, o çan senin için çalıyor.
Ernest Hemingway’in tüm zamanların en beğenilen romanları arasında gösterilen başyapıtı.

Kaynak :bilgiyayınevi.com.tr , 2017-02-15 12:26:47


Çanlar Kimin İçin Çalıyor - Fragman - Dailymotion Video

www.dailymotion.com/video/x2b7x6gGünün Sözü :

“Kötü yönetilen bir ülkenin ilk uğrağı parasını değersizleştirmek, ikincisi savaştır. İkisi de geçici bir refah sağlar ama kalıcı bir yıkım getirir. İkisi de politik ve ekonomik fırsatçıların sığınağıdır.” -
Ernst Hemingway

ibrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
11 Ekim 2017, Antalya