RAMAZAN SOHBETLERİ (4)
GECE GÖRÜNÜMLÜ İSTANBUL CAMİLERİ ile ilgili görsel sonucu
Merhaba Gönül Dostlarım,

Bugünkü Ramazan Sohbetleri yazımda, aşağıdaki  " KUTSAL MEKANLAR EVRENSEL KANUNU" başlıklı bir yazımı tüm dünya insanlarına bir kez daha hatırlatmak ve son günlerde dünya kamu oyunun dikkatini çeken KUDÜS' teki tasvip etmediğimiz bazı gelişmeler ve olaylar hakkında bir farkındalık yaratmak adına, bu yazımı Gönül Dostlarımla bir kez daha paylaşmayı bir görev addediyorum. 

Not : ( yazının tamamını  okumak isteyen Gönül Dostlarıma, aşağıdaki link adresini kullanmalarını tavsiye ederim.)   www.oslocenter.no/wp-content/uploads/2012/03/tyrkisk_endholycode.pdf


KUTSAL MEKANLAR EVRENSEL KANUNU

" Aşağıda imzası bulunan ve dünyadaki dini gelenekleri temsil eden biz, düşünce, vicdan ve din özgürlüğü ve dini geleneklerin bütünlüğü için ortak bir payda arayışı ve diyalog ruhuyla, karşılıklı saygı temelinde iş birliği yapmaya kararlı olarak, kutsal mekanların ilgili dinlerinde veya inanç geleneklerinde dünya çapında kutsal kabul edildiği ve insanların ve toplumların kutsal mekanlara olan bağlılıklarının inançlarına bakılmaksızın herkes tarafından saygıyla karşılandığı bir dünya görüşünü paylaşarak, dini azınlıkların kutsal mekanlarının özel bir kırılganlığı olduğunu akıldan çıkarmayarak ve kutsal mekanların dünyadaki birçok çatışmada ihtilafların odak noktası veya yıkımların hedefi olduğunu kabul ederek, kutsal mekanların korunması, bu mekanların kullanılmasında dini özgürlüğün temin edilmesi ve onların barışın, uyumun ve uzlaşmanın yerleri olarak tanıtılmasına ilişkin bir ilkeler çerçevesi araştırarak, kutsal mekanlara ilişkin çatışmaları irdelemede ve hangi dinden olursa olsun diğerlerinin kutsal mekanlarını korumak için lehte konuşma ahlaki sorumluluğunu üstlenmede dini liderlerin pozitif rolünü tanıyarak, din veya inanç özgürlüğünü ve diğer insan haklarını koruyan, kültürel mirası muhafaza eden ve silahlı çatışmalarda sivilleri koruyan uluslar arası anlaşmaları ve normları temel alarak, Aşağıdaki hükümlere saygı göstermeyi, ilgili hükümlerin dünya çapında gerçekleşmelerini sağlamayı ve onaylanmaları çağrısında bulunmayı resmi olarak taahhüt ediyoruz."

Önce Kendinizi Sevin, sonra da Sevdiklerinizin, sahip olduklarınızın ve size değer verenlerin kıymetini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun... En iyi dileklerimle. Esen kalın... Unutmayın ki, sizin şikayet ettiğiniz yaşamınız, belkide  başkasının hayali olabilir.


İslam dininin manevi atmosferini ayakta tutan ve ruhunu doyurmak isteyenlerin ziyaret ettiği mekanlar, Ramazan ayıyla birlikte daha çok ziyaretçiyi ağırlıyor.

1. Mevlana Türbesi ve Müzesi / Konya

Çağlar ötesinden verdiği mesajlarla, kendini öğrenmeye ve aşka dayanan felsefesiyle, yirmiden fazla dile çevrilen Mesnevi’siyle, hoşgörünün sembolü olan Mevlana,  bugün dahi gönüllerde yeni ufuklar açmaktadır. Konya’ya gidenlerin mutlaka ziyaret ettiği yapıda, Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) olarak anılan türbe, dergah eşyaları ve değerli elyazmaları mutlaka görülmesi gereken bir yapı. Sekiz telli keman, sabır taşları ve astronomi dersleri için kullanılan küre ise ilgi çeken diğer parçalar arasında yer almakta.

2. Balıklıgöl (Halil-ür Rahman Gölü) / Şanlıurfa

9 bin yılı aşkın tarihiyle; Hz. İbrahim’in doğduğu, Hz. Eyyüb, Hz. Şuayp, Hz. Nuh, Hz. Lut, Hz. Musa, Hz. Yakup gibi peygamberlerin yaşadığı; Hz. İsa’ nın da kutsadığı şehir olan Şanlıurfa, dinler tarihi ve inanç turizmi açısından dünyada önemli bir yere sahip. Nemrut ve halkın taptığı putlarla mücadelesinde, putları kıran Hz. İbrahim bugünkü Urfa Kalesi’ nin bulunduğu tepeden ateşe atıldığında; düştüğü yerde ateşin su, odunların balık olmasıyla bu göl oluşur ve etrafı gül bahçesine dönüşür. Göldeki su şifalı, balıklar kutsal kabul edilmektedir.

3. Ulu Camii / Bursa

Kent merkezinde yer alan cami, Bursa’ nın en önemli sembollerinden biridir. I. Bayezit tarafından 1396-1399 yılları arasında yaptırılan Ulu Camii, iç cemaat yerinin genişliğiyle dikkat çeker. Evliya Çelebi’ye göre Bursa’ nın Ayasofya’ sı olan cami, çok ayaklı camilerin en klasik örneğidir. Tüm yönlere bakan kapılarıyla, tam ortasında bulunan 65 metre kare genişliğindeki şadırvanıyla dikkat çeker.

4. Hacı Bayram Camii ve Türbesi / Ankara

Mutasavvıf ve şair olan Hacı Bayram-ı Veli, 14. ve 15. yüzyıllarda Anadolu’da yaşamış, bilim ve tasavvufu birleştirmeyi başarmıştır. Bayramiye Tarikatı’ nın kurucusudur. 1427 ya da 1428 yıllarında yapılan Hacı Bayram Camii, dikdörtgen planlıdır. Cami' nin mimarı Mehmet Bey olup, camii 1714 yılında tamir görmüştür. Ahşap, kalem işi, çini süslemeleriyle cami mimari açıdan oldukça zengindir.

5. Hacı Bektaş Veli Dergâhı / Nevşehir

Hacıbektaş ilçesinde yer alan dergâh, Bektaşi Tarikatı’ nın pir evidir. 13. Yüzyılda yaşayan Hacı Bektaş Veli, Anadolu’ nun Türkleşmesinde ve Osmanlı’ nın kuruluşunda etkisi olan bir Türk düşünürüdür. Hacı Bektaş Veli’ nin öğretilerinin ortaya çıktığı ve dünyaya yayıldığı bu merkez, iç tasarımı ve türbe mimarisi açısından büyük önem taşır.

6. Hırka-i Şerif Camii / İstanbul

Adını, Hz. Muhammed’in Veysel Karani’ ye hediye ettiği Hırka-i Şerif’ten alan cami, her yıl Ramazan ayının ilk cumasında mübarek emaneti ziyarete açarak, peygamber efendimizi sevdalılarıyla buluşturuyor. Cami, 1851 yılında Hırka-ı Şerif’in muhafazası ve ziyaret edilmesi için Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmış. 1500 yıllık emanet, bugün Karani’ nin torunları tarafından korunmakta. Her yıl 1 milyondan fazla kişi bu camiyi ziyaret etmekte ve gül kokulu bu emanete kavuşmaktadır.

7. Selimiye Camii / Edirne

İstanbul’un fethinden önce başkent olan Edirne’ nin silüetinde ihtişamıyla anıtlaşan Selimiye Camii, 16. yüzyılda II. Selim adına yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ ın ustalık dönemi eseri olan cami, ince ve zarif 4 minaresi ve büyük kubbesiyle dikkat çeker. Dünya Miras Listesi’ne 2011 yılında dâhil edilmiştir.

8. Hz. Veysel Karani Türbesi

Siirt’in Baykan ilçesinde bulunan türbe asıl adı Üveys bin Âmir Karni olan Hz. Veysel Karani’ ye aittir. Veysel Karani’ nin doğum tarihi bilinmemekteyken, ölüm tarihi 657’ dir. Onun en önemli özelliği Peygamberimize olan aşkı, annesine saygısıdır. Peygamberimiz bir hadisinde “Beni ziyaret etmek imkânına erişemediğinizde, kardeşim Veysel Karani’ nin makamını ziyaret ediniz” buyurmuştur.

9. İshak Paşa Sarayı Camii / Ağrı

Bir külliye olan bu yapı, Osmanlı’ nın Lale Devri’ ndeki son büyük anıtıdır. Yapımı yaklaşık yüz yıl süren camii, sanat tarihi açısından da önemli bir eserdir. Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimarilerinden esintiler içeren saray, Edirne ve Topkapı Sarayı’na benzetilmektedir. Çevre köylerden beyaz, Ağrı Dağı’ ndan siyah taşlar getirilerek yapılan sarayın her detayında gizem hissedilmektedir.

10. Ulu Camii / Diyarbakır

Anadolu’ nun en eski camisi olan Ulu Camii, 639 yılında kentteki bir kilisenin camiye çevrilmesiyle oluşmuştur. Selçuklu, Artuklu, Akkoyunlu, Karakoyunlu ve Osmanlı dönemlerinden de izler taşıyan camii, İslam dünyasında beşinci Harem-i Şerif olarak bilinmektedir.
Alıntı : https://www.biletall.com/blog/ramazan-ayinda-ziyaret-edilmesi-gereken-10-yer/

Günün Sözü :

kutsal mekanların korunması ile ilgili görseller ile ilgili görsel sonucu
İbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
 21 Mayıs 2018, Antalya-Turkey

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder