Gerçek Dostlar


RAMAZAN SOHBETLERİ (7)


ramazanın bereketi ile ilgili görsel sonucuMerhaba Gönül Dostlarım,

' Ramazan Sohbetleri ' adı altında başlattığım yazı dizimizin bugünkü konusu, Cuma Mesajları,  Cuma Günleri sosyal medyada paylaşılan Cuma Günü ile ilgili mesajlar. Perşembeyi Cumaya bağlayan gecelerde başlayan ' Hayırlı Cuma' lar'  olarak paylaşılan bu hazır  Cuma mesajları, sözleri ve cepten gönderilen kısa SMS’ leri Mübarek Cuma günlerinde hiç bitmiyor.  

Camilerin dolup taştığı, ibadetlerin yapıldığı Cuma günlerinin önemi çok fazladır. 
Ramazan ayının başlaması ile  birlikte Cuma günlerini daha da anlamlı hale getirmektedir...
Vatandaşlar bu özel günde  Cuma mesajları, sözleri ve SMS’ leri de sosyal medyada paylaşılırken bugünü anlatan ayetler de önemini göstermektedir.

Aşağıdaki yazımda, Cuma Günü Mesajlarını ve de  SMS' leri paylaşan vatandaşların dikkat etmeleri gereken bazı ince ve bir o kadar da hassas Dini mevzuatlar, düşünce ve duygular mizahi bir şekilde anlatılmak isteniyor.

"Her kimin âlemde mikdârıncadır tab’ ında meyl." 
Fuzûlî’ nin ' sever redifli ' gazelinden bir mısra.
Açıklaması :
“Herkesin kıymetinin ne olduğu, âmiyâne bir tabirle (ne kadarlık adam olduğu) meyl ettiği yani eğilim gösterdiği, kavuşmak arzûsunda bulunduğu şeyden bellidir.”   Anlamına gelir 


Önce Kendinizi Sevin, sonra da Sevdiklerinizin, sahip olduklarınızın ve size değer verenlerin kıymetini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun... En iyi dileklerimle. Esen kalın... Unutmayın ki, sizin şikayet ettiğiniz yaşamınız, belkide  başkasının hayali olabilir.

HAYIRLI  CUMALAR...
 • Çalışanının hakkını yiyip, vergi kaçıran ama Cumayı kaçırmayan işveren, hayırlı Cumalar..
 • Apartman girişine “Mülk Allah'ındır” yazıp kira iki ay gecikince kiracıyı sokağa atan sakallı hacı, sana da hayırlı Cumalar..
 • Torpili patlatıp başkasının yerine işe giren , beş vakit namazını kılıp internette paylaştığı cuma mesajlari ile yediği kul hakkını ödeyeceğini zanneden din kardeşim, sana da hayirli cumalar...
 • Dolmuşa dört çocukla binip , bir kişi parası veren ama üç kişilik yerde oturup kendisini kimsenin görmediğini düşünen hanım abla, sana da hayırlı Cumalar..
 • Faiz haramdır deyip, bankadan çektiği kredi İle evladına araba alan hacı baba, sana da hayırlı Cumalar..
 • Her Cuma hayırlı Cumalar mesajı paylaşan Cuma namazının kaç rekat olduğunu bilmeyen Cumartesi gecesi meyhane meyhane gezen muhterem din kardeşim, sana da hayırlı Cumalar...
 • Profil resminde film yıldızı gibi resmî olup Cuma Twitt'i atan ehli namus bacım, sana da hayırlı Cumalar..
 • Dini sadece oruç tutmak, namaz kılmak ve kendine kestiği kurban zannedip haksızlığa, adaletsizliğe, hırsızlığa ses çıkarmayan dini bütün kardeşim, sana da hayırlı Cumalar..
 • Elinden Kuran, ağzından yalan, boğazından haram eksik olmayan sözde Müslüman kardeşim, sana da hayırlı Cumalar..
 • Ölçüde, tartıda, sayımda hile yapıp , yediği kul hakkını hiç bir para ile ödeyemeyeceğini bildiği halde suçu başkalarına yüklemeye çalışan din kardeşim, sana da hayırlı cumalar ...
 • Dini günlerde bayramlarda erzak paketi dağıtan, kapı komşusunun açlığından haberi olmayan sözde yardım eden hayırsever iş adamı, sana da hayırlı Cumalar..
 • Yüzüne güldüğü kişinin arkasından rahatça konuşup kötüleyen, atıp tutan ama internette dinî ve ahlâkî paylaşımlar konusunda mangalda kül bırakmayan iki yüzlü riyakar din kardeşim, sana da hayırlı Cumalar..
 • Allah'ın "Kul hakkı İle huzuruma gelme dediğini bilmezmiş gibi kul hakkını omuzlayıp Camide İlk safta yer alan Müslüman, sana da hayırlı Cumalar..
 • Sucuğun etiketine yüzde 100 dana eti yazıp, bağırsağı baharatlı mekanik kıyma ile dolduran, vatandaşın sağlığını düşünmeyen, para hırsına kapılmış sözde Müslüman, sana da hayırlı Cuma’ lar..
 • Bulunduğu koltuk, mevkii ve makamı sorumsuzca ve menfaati doğrultusunda kullandığı halde, her şeyi Hak, Devlet ve Millet için yaptığını söyleyip bizi ikna edince İLAHÎ ADALET’in tecelli etmeyeceğini zanneden din kardeşim, Sana da hayırlı cumalar..
 • Helal’ i Haram’ ı çok iyi bildiği halde , yaptığı işi ve kazancını sorgulamayıp, beş fazla olsun, nasıl olursa olsun deyip dünya malına tamah edip hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayan din kardeşim, sana da hayırlı Cumalar..
 • Kula kulluk yapmayan, yalnız Yaradana kul olmaya çalışan, haktan ve adaletten ayrılmayan, doğru ve dürüst kalmaya çabalayan güzel insanlar, size de hayırlı Cumalar...
Alıntıdır

Günün Sözü :

" Yaşadığın yeri cennet yapamadığın sürece, kaçtığın her yer cehennemdir."

İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
29 Mayıs 2018, Antalya-Turkey

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Gerçek Dostlar