"YAŞAMAK İÇİN ( ALIVE)"

yaşamak için alive resim ile ilgili görsel sonucuMerhaba Gönül Dostlarım,

Bugünkü yazımda, 1972 yılında Uruguay' dan Şili' ye uçmakta iken And Dağlarına çarparak parçalanan uçağın ve konusu Gerçek hayattan alınan aynı zamanda beyaz perdeye taşınan elim uçak kazasını  sizlerle paylaşmak istedim.


Uruguay Hava Kuvvetleri Uçuş 571 ya da And Dağları uçak kazası, havacılık tarihinde özel yeri olan bir uçak kazası. 12 Ekim 1972 tarihinde 45 kişiyi taşıyan bir uçak And Dağları'na çarpıp düşmüş, hayatta kalan 16 kişi ancak 23 Aralık 1972 günü kazanın üzerinden iki aydan uzun bir süre geçtikten sonra kurtarılabil miştir.

Görüntünün olası içeriÄŸi: bir veya daha fazla kiÅŸi ve açık hava12 Ekim 1972 Cuma günü, Uruguay'ın Old Christians isimli rugby takımı And Dağları üzerinden geçen bir uçuşla Şili' nin Santiago şehrinde yapacakları karşılaşma için yola çıkmıştı. Ancak fırtınalı dağ ... Aralarında doktor olmadığı gibi hiç bir tıbbi gereçleri yoktu ve zayıf düşen ölüyordu. 

Filmin Konusu: Uruguaylı rugby takımı oyuncularının bulunduğu bir uçak And dağlarına düşer. Bu çarpışmadan yolcuların çoğunluğu sağ olarak kurtulur. Kazazedeler sekiz gün boyunca uçağın enkazında kurtarılmayı beklerler. Ancak beklenen yardım bir türlü gelmez. Nando Parrado (Ethan Hawke) liderliğinde hayatta kalmanın çeşitli yollarını deneyen grup, bir süre sonra son bir çareye başvuracaktır… Gerçek hayattan sinemaya uyarlanan film, hayatta kalma mücadelesinin heyecan dolu öyküsünü aktarıyor izleyecisine.

1972 And Dağları Uçak Kazası

uçak kazası ile ilgili sosyal medyadaki olumsuz sözler ile ilgili görsel sonucu1972 yılında dünya tarihine geçen dramatik bir uçak kazası yaşanmıştır. Bu kaza sonucunda yolculardan bazıları hayatlarını kaybetmiş bazıları da hayatta kalabilmek için hayatını kaybeden arkadaşlarının etini yemek zorunda kalmıştır. Arkadaşları dememin sebebi uçakta bulunanlar Uruguay Ulusal Rugby Takımı’ nın oyuncuları olmasıdır. Uruguay Hava Kuvvetleri’ne bağlı 571 sefer sayılı tarifeli Fairchild  FH-227 tipi yolcu uçağı, 13 Ekim 1972 tarihinde Uruguay Milli Takımı sporcularını çıkacakları bir müsabaka için ülkeleri Uruguay’dan komşu ülke Şili’ ye götürmek için havalansa da uçak trajik bir şekilde Ant Dağları’na çakılmıştır. Bu kazaya ayrıca ”And Dağları Uçak Kazası” da denilmektedir. 13 Ekim tarihinde gerçekleşmiş olan bu trajik kaza sonrasında uçak Ant Dağları’na çakılmıştır. Kaza sırasında uçağın kuyruk kısmı yoğun tipi sonucu, And Dağları’ nın tepelerinden birine çarpmış ve uçağın kuyruk kısmı gövdeden ayrılmıştır. Bu kısımda oturan kişiler orada hayatlarını kaybetmişlerdir. Uçağın orta ve ön sıralarında oturanlar ise, uçağın gövdesi üzerinde buz üzerinde kayması sonucu ciddi anlamda yaralanmıştır. Bu kişilerden birçoğunda iç kanamaya bağlı travmalar baş göstermiştir.
 Hiçbir şekilde yaralanmayanlar da vardır. Onlar en şanslılarıdır ve kurtulmuşlardır.


yaÅŸamak için alive resim ile ilgili görsel sonucuUçakta bulunan 45 kişi arasında Uruguay Ulusal Rugby takımın yanı sıra oyuncuların eş ve dostları ve ayrıca da 5 kişilik mürettebat vardı. Uçak düştüğünde bu kişilerden 29’ u hayatta kalmıştı. Pilotlar hayatlarını kaza esnasında kaybetmişti. 13 Ekim 1972 tarihinde And Dağları’na çakılan uçağı arama kurtarma çalışmaları başlasa da uçağın nereye düştüğü o günkü teknoloji sebebiyle bulunamadı. Uçağın uçuş veri kaydedicisi incelendiğinde kazaya pilot hatasının neden olduğu anlaşılmıştır. Kaza sonrasında ilk başlarda günlerce arama kurtarma ekiplerini bekleyen kazazedeler günler geçtikçe zorlu hava şartlarına karşı direnemez bir hale geldiler. Geceleri uçağın sağlam kalan gövdesinde geçiren kazazedeler, bulabildikleri bavullardan tüm yiyecek ve içecekleri bir araya toplamış ancak bunlar kısa sürede bitmiştir.
Öncelikle yaralıları teker teker kaybetmeye başlayan kazazedeler, sonrasında açlıktan ölümlere de şahitlik etmiştirler. Bunun üzerine bazıları ölen arkadaşlarının etini yemek zorunda kalmış ve böylelikle hayatta kalmayı başarmıştır. Bir süre sonra kendilerini kurtaracak herhangi birinin olmayacağını kanaat getiren bir gurup olay yerini terk edip kurtulmaya çalışsa da And Dağları buna engel olmuştur. Kazadan tam 72 gün sonra 23 Aralık 1972 tarihinde kaza yerini tespit edebilen arama kurtarma ekibi, hayatta kalan 16 kişiyi kurtarmıştır. Kazadan canlı kurtulan 13 kişi sonradan hayatını kaybetmiştir. Bu trajik kaza böylelikle dünya tarihine de geçmiş ve ayrıca 1993 yılında ”Yaşamak İçin /Alive” adlı film kazazede ve ölenlerin anısına çekilmiş ve başrolde dünyaca ünlü Hollywood yıldızı Ethan Hawke oynamıştır.

Alıntı

https://youtu.be/si12yPyTnSs                   https://youtu.be/d9t5Q0R40to

yaşamak için alive resim ile ilgili görsel sonucu

Günün Sözü :

uçak kazası ile ilgili sosyal medyadaki olumsuz sözler ile ilgili görsel sonucu

İbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
6 Nisan 2018, Antalya- Turkey