Gerçek Dostlar8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

dünya kadınlar günü resimler ile ilgili görsel sonucu
Merhaba Gönül Dostlarım,

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'  nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984' ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

" Kadınlarımızın iyi şartlara kavuşması demek, toplumun çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaşması anlamına gelmektedir. Güçlü omuzlarında Türkiye’ yi yükseltecek kadınlarımızın gününü en samimi duygularımla kutluyorum. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizdeki ve dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü gönülden tebrik ediyorum”

Önce Kendinizi Sevin, sonra da Sevdiklerinizin, sahip olduklarınızın ve size değer verenlerin kıymetini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun... En iyi dileklerimle. Esen kalın... 
Unutmayın ki, sizin şikayet ettiğiniz yaşamınız, belkide  başkasının hayali olabilir.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ TARİHÇESİ
8 mart dünya kadınlar günü resimler ile ilgili görsel sonucuDünya Kadınlar Günü'nün ortaya çıkışında hazin bir hikaye de bulunmaktadır. ABD'de 8 Mart 1957 tarihinde 40 bin dokuma işçisi, daha iyi çalışma şartları için bir tekstil fabrikasında greve başladı. Polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ile birlikte yangın çıktı. Yangında fabrikanın önüne kurulan barikatlardan kaçamayan 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine ise 10 bini aşkın kişi katıldı.
8 mart dünya emekçi kadınlar günü görselleri ile ilgili görsel sonucuDanimarka'nın Kopenhag kentinde 26-27 Ağustos 1910 tarihinde yapılan 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart' ın "Internationaler Frauentag" (International Women' s Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oy birliğiyle kabul edildi.  

8 mart dünya emekçi kadınlar günü görselleri ile ilgili görsel sonucuKadınlar Günü'nün kutlanma tarihinin 8 Mart olarak kabul edilişi ise 1917 Bolşevik Devrimi' nin önderi ve Sovyetler Birliği' nin kurucusu Lenin'in önerisiyle 1921'de Moskova' da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı' nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti.
Kaynak : habertürk.com.tr
Günün Sözü :
dünya kadınlar günü resimler ile ilgili görsel sonucu


8 Mart Dünya Kadınlar Günü,
Saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk getirsin. Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Gerçek Dostlar