ALCATRAZ HAPİSHANESİ

Görüntünün olası içeriği: okyanus, açık hava ve su


Merhaba Gönül Dostlarım,

Çoğu mahkum günün 23 saatini hücresinde geçiriyordu.Dışarıya çıkmalarının tek yolu temizlikçi olmaktı,
o da ancak 1 saatliğine gerçekleşebiliyordu.Disiplinin sıkı tutulması amacıyla hapishaneye yeni hükümlü alınmaz,yalnızca başka hapishanelerdeki tehlikeli mahkumlar buraya nakledilirdi.Hapishane şartları açısından esir kamplarını aratmıyordu.

Adadan kaçışı bu denli zor yapan temel etken sıkı disiplin ve katı kurallardı.Bunun yanında adayı çevreleyen soğuk körfez suları ve katil köpek balıkları da kaçışı neredeyse imkansız hale getirmekteydi. Öyle ki Alcatraz Adası 14 -başarısız- kaçma girişimine şahit olan bu efsane hapishanede 5 mahkum bunu başarabildi ve henüz onlarla ilgili bir haber yok diğer kaçma girişimleri ise yakalanma, boğularak ölme ya da öldürülme ile sonuçlandı ' Alcatraz' dan Kaçış' 1979 Clint Eastwood ve  ' Birdman Of Alcatraz 'Alcatraz Kuşçusu' 1962 Burt Lancaster filmlerini okuyucularıma izlemelerini önemle tavsiye ederim.   
alcatraz hapishanesi kaçış filmi ile ilgili görsel sonucu

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazıHapishaneden kaçış  için Plan yapmak bile yıllar sürmektedir burada kaçma girişimi ise hayaldir. 1937 ve 1946 yılında gerçekleşen kaçma girişimleri de efsane niteliğindedir. Pencereye tırmanarak korkulukları aşan iki mahkum denize ulaşır fakat onlardan bir daha haber alınamaz öldükleri varsayılmaktadır.' Dummy Head' adı verilen bu kaçış 11 Haziran 1962 de gerçekleşmiş, bir daha da onları gören olmamıştır. Kaçılamaz niteliğini kaybeden bu hapishane 1963 yılında kapatılır.

' Kuş Adam' filmi benim orta okul çağlarımda izlediğim bir film. Filmin diğer bir adı ' Alkatraz Kuşçusu'  ama adam daha önce başka bir hapishanede kuş yakalayıp kuş bilimci oluyor, daha sonra Alkatraz' a naklediliyor ve orada kuşlarla ilgilenmesi yasaklanıyor.


Alcatraz Adası, 1861-1963 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış bir adadır. San Francisco Körfezi' n de sahile 2,4 km uzaklıkta 9 hektar alana yayılmış olan Alcatraz Adası, ABD'nin en ünlü hapishanelerinden biri olma özelliğini taşıdı. Vikipedi

Alan: 9 ha, Azami uzunluk: 511 m, Rakım: 41 m
Azami genişlik: 180 m
Kuruluş tarihi: 1 Temmuz 1934
Yönetim: Ulusal Park Hizmeti

Önce Kendinizi Sevin  sonra da Sevdiklerinizin ve sahip olduklarınızın değerini bilin ki,
Mutluluğunuz daim olsun... En iyi dileklerimle. Esen kalın... 
Unutmayın ki, sizin beğenmediğiniz yaşantınız, bir başkasının hayali olabilir...

Alcatraz Hapishanesi 

Bu efsane hapishanenin dillere destan uygulamalarını duymayanınız kalmamıştır.Sizlere Alcatraz’ ın öyküsünü anlatmaya çalışacağım.

San Francisco’ yu koruma amaçlı bir karargah. Silahlarla donatılan bu karargah aynı zamanda bir askeri üs sularla çevrili,taa ki 1934 senesine kadar… Bu dönemden sonra federal bir hapishane haline getirilen Alcatraz en azılı mahkumları bir araya getirmiş ve adeta bir ölüm makinesine dönüşmüştür. Kaçış mı? Sanırım bu pek de mümkün değil güvenlik önlemlerinin yanı sıra bu hapishaneyi çevreleyen suların soğukluğu dillere destan. Bunu göze alabilmek zor iş. 1576 mahkum kapasiteli bu hapishane seri katiller,sniperlar ve azılı katillerin buluşma noktasıdır.
Burada kalan mahkumlar,hükümlülerin birçok ayrıcalığı(!) vardır. Yemek,barınma,Yatak ve sağlık kontrolleri. Bunlardan bahsedeceğim sizlere fakat düşündüğünüz kadar samimi ve gerçek olmadığını belirtmek isterim sizlere.Hemen aklınıza gelecektir,iyi hal durumu ya da hastalık sonrası başka bir hapishaneye transfer,bunlar sadece haya ürünü bu asla mümkün değil. Kütüphane,müzik bu tarz etkinliklere ancak 5 yıl sonra ve iyi hal durumunuz göz önünde bulundurulursa ulaşabiliyorsunuz.Mahkumlar numaralandırılıyor ve yedikleri,yazdıkları mektuplar bile kontrollü yazacağınız cümleler, kelimeler bile hapishane tarafından belirleniyor.

Görüntünün olası içeriği: okyanus, gökyüzü, dağ, açık hava, su ve doğaŞu isimler sizlere tanıdık gelebilir: Al Capone, George Kelly, Alvin Kapris… En ünlü mafya babaları,azılı katiller bu hapishanede misafir(!) edilmiştir zamanında. Kuşadam Stroud’ u duymuşsunuzdur belki aslında benim için en ilgi çekici mahkum bu adamdır. Kansas’ taki hapishanede bulunan kuşadam burada bir gardiyanla tartışarak onu öldürür ve başka bir hapishaneye taşınır.Kuşlara olan ilgisi ve merakı dikkat çeker ve iyi hal durumu göz önünde bulundurulur ilginçtir bir kitap yazar ve araştırma yapar bu çalışmalar dikkat çeker ve yönetim bu konuda ona destek verir fakat akıllı mahkum kuşadam bu desteği bira yapımında kullanır ve ürettiği biraları kafeslerde muhafaza eder bu yıllar sonra fark edilir ve kuşadam için yolun sonu görünmüştür Alcatraz…

Al Capone…Federal bir hapishanede bulunan ünlü Capone rahattır.Gardiyanlar ona hizmet eder, telefon masrafları cezaevi tarafından karşılanır fakat adamları tarafından kaçırılmak isteyince yolun sonu yine bellidir Alcatraz… Burada her şey çok farklıdır bu isim Al Capone olsa bile banyo saatiniz bile hapishane tarafından belirlenir,Al Capone uzun süre sonra Frengi olduğunu öğrenir fakat buna inanmaz tedaviyi kabul etmez bir zaman sonra hayatını Alcatraz' da sonlandırır.

Birçok kaçma girişimine sahne olan bu efsane hapishanede 5 mahkum bunu başarabildi ve henüz onlarla ilgili bir haber yok diğer kaçma girişimleri ise yakalanma,boğularak ölme ya da öldürülme ile sonuçlandı. Plan yapmak bile yıllar sürmektedir burada kaçma girişimi ise hayaldir. 1937 ve 1946 yılında gerçekleşen kaça girişimleri de efsane niteliğindedir. Pencereye tırmanarak korkulukları aşan iki mahkum denize ulaşır fakat onlardan bir daha haber alınamaz öldükleri varsayılmaktadır.
Görüntünün olası içeriği: açık havaBir diğer efsane ise; anahtarları ele geçiren mahkumların 2 gün süren çatışmaya sahne olmasıdır. Tünel kazarak kaçma planı bile yapılmıştır hatta Alcatraz’ dan Kaçış adlı film gösterime bile girmiştir ki bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu şekilde kaçan mahkumların akıbeti bilinmiyor yönetim ise öldüklerinden emin çünkü bu hapishanenin çevresi köpek balıklarıyla sarılı ve yüzerek kaçmak imkansız. Bu cehennem 1963 yılında giderlerin çok fazla olması nedeniyle kapanıyor ve şimdilerde film sahnelerine ve turistlere konuk oluyor. 
               
Alıntı :  Bilal Uyan, Persephone' in Çiçekleri


https://youtu.be/JhDqBRbaSoo

YOUTUB ALKATRAZTAN KAÇIŞ VİDEO ile ilgili video

Günün Sözü :
" Bir insanın aklından özgürlük düşüncesini asla çıkartamazsınız..."

İbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
8 Aralık 2017, Antalya


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder