YILBAŞI VE ÇOCUKLAR


NOEL BABA VE ÇOCUKLAR İLE İLGİLİ RESİMLER ile ilgili görsel sonucu

Merhaba Gönül Dostlarım,

 2017  yılını geride bırakmaya  yaklaştığımız şu günlerde, her şeyin bir başlangıcı ve bir sonu olduğu gibi, 365 günden ibaret olan ve başı ile sonu belirli bulunan bir yıllık zaman diliminin de elbette bir başlangıcı ve bir sonu olacaktır. Nasıl her ayın da bir başlangıcı ve bir sonu vardır, her haftanın da bir başlangıcı ve bir sonu vardır, her günün de bir başlangıcı ve bir sonu vardır…Zaman dilimleri arasındaki geçişler, zaman birimlerini iyi değerlendiren insana bir heyecan veriyor. Çünkü her bir yeni zaman diliminde yeni ve farklı hareket alanı kazanıyor insan. geçmişin hatasını kavrıyor ve yeni zamanda daha hatasız bir iş planı ile hayata yeniden sarılıyor.
Bugünkü sayfamızda Psikolog Serap Duygulu hanımın Çocuklar ve Yılbaşı ile ilgili bir yazısına yer verdim. Yeni Yıl, Yılbaşı Noel Baba gibi kavramların anlamlarını biz büyüklerden ziyade gençlere ve çocuklara nasıl izah etmemiz gerektiği hususunda çok önemli bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Önce Kendinizi Sevin  sonra da Sevdiklerinizin ve sahip olduklarınızın değerini bilin ki,
Mutluluğunuz daim olsun... En iyi dileklerimle. Esen kalın... 

Unutmayın ki, sizin beğenmediğiniz yaşantınız, bir başkasının hayali olabilir...


Yeni yılı karşılarken

Yılbaşı yaklaştıkça hepimizi tatlı bir yeni yıl telaşı sarar.Yeni yılı nasıl ve nerede karşılayacağımızı,kimlerle birlikte olacağımızı düşünürüz.
Her yeni yıl yeni umutlar,yeni heyecanlar ve geleceğe yönelik yeni planlar demektir.Belki evlenmek,bir ev sahibi olmak,rejime başlamak,sigarayı bırakmak,çocuk sahibi olmayı planlamak gibi pek çok hedef koyarız yeni yılı karşılarken.Her ülke ve her kültür kendi inançlarına ve değerlerine göre karşılar yeni yılı ve aslında yılbaşının ne anlama geldiği konusunda da birbirine benzer inançlar taşırız.

Çocuklar için yılbaşı                                          

İlgili resimAynı bayramlarda olduğu gibi yılbaşında da en tatlı payı çocuklar alır. Bütün kutlamalara özgü hediye alma kavramı yeni yılı karşılarken de unutulmaz ve öncelik her zaman çocuklardadır.
Yaşları küçük olan çocuklar yılbaşının ne olduğunu henüz anlayamazlar ama 3 yaş ve üstü çocuklar özel bir durum olduğunun farkında olabilirler.Bu yaşlarda yılbaşını algılamaları yaşla doğru orantılı olarak gelişir. Önceleri her şey hayal dünyalarında şekillenirken,zamanla gerçeklik olgusu da yerleşir.
Yılbaşı çocuklar için hediyeler,sürprizler,bol abur cubur ve isteklerin yerine getirildiği bir tören demektir. İsteklerin yerine getirilmesi ise yılbaşının ünlü kahramanı Noel Baba tarafından gerçekleştirilir.Burada kafa karıştıran da bu Noel Baba olur.
Bizim kutlamalarımızda Noel Baba ve onun hediye getirmesi çok bilinir bir şey değilken son 15-20 yıldır yılbaşının yegane aktörü olmuş durumda. Aynı şekilde çam ağacı modası da çok yaygınlaştı. Bu karmaşa ve telaşenin içinde çocuklar haklı olarak bazı sorular sorabilirler.Durumu abartmadan esprili bir anlatımla yılbaşı kavramını ve ne anlama geldiğini çocuklara açıklamak gerekir.

Çocukların yeni yıl sorularına verilecek yanıtlar


Bütün bu hazırlıklara ve telaşa tanık olan çocuklar neler olup bittiğini merak edecekler ve dolayısıyla da sorular soracaklar.Ne sorarlar ve nasıl cevap vermeliyiz diye düşündüğümüzde verilecek ilk yanıt şudur: Abartılı bir hayal dünyası sunmak da,son derece gerçekçi olmak da doğru olmaz.Yaşları kaç olursa olsun sonuçta onlar henüz çocuklar ve neşeli,heyecanlı biraz da süslü hikayeler duymak isterler.

NOEL BABA VE ÇOCUKLAR İLE İLGİLİ RESİMLER ile ilgili görsel sonucu• En önemli soru Noel Baba’ya yönelik gelir. Noel Baba kimdir, ne iş yapar, niye çocuklara hediyeler getirir?
• Yılbaşı ne demektir, niye kutlanır?
• Niye bu kadar hazırlık yapılır?
• Komik bir sorudur ama çocukların çok sık sordukları bir soru da, yılbaşı ne zaman kutlanır, niye başka bir tarih değil de 31 Aralık yılbaşıdır?
• Ev niye süslenir, niye çam ağacı alınır, niye hediyeler verilir?

Bu sorulara açıklama getirmek bazen kafa karıştırıcı ve zorlayıcı olabilir.Çünkü pek çok sorunun yanıtını net olarak vermek küçük yaştaki çocukların algı düzeyini aşabilir. Bazen yanıtlar ebeveynler tarafından da bilinmeyebilir. Burada biraz masalsı unsurlar kullanılabilir ama olayı tamamen hayal ürünü haline getirmemek gerekir. Önerimiz 6-7 yaşlarına kadar çocukların Noel Baba’ya inancını sarsmamak. Burada çok gerçekçi davranmaya gerek yok. Onlar hala masal dünyasında yaşayan minikler. Peki bu sorulara cevap olarak ne söyleyebiliriz?
İlgili resim
• Noel Baba’ nın çocukları çok seven bir insan olduğu, çocuklara hediye vermekten mutluluk duyduğu,sürprizler yaptığı anlatılabilir.Daha büyük yaş grupları için eski zamanlarda böyle bir insanın yaşadığı ama şimdi o inancın devam ettirildiği söylenebilir.
• Yılbaşı zaman ve tarih kavramını vermek için uygun bir andır. Özellikle büyüdüğü ve artık bir yaş daha büyük olduğu vurgulanabilir. Yeni bir yıla girmemizi kutladığımız, bunun da yeni ve güzel şeyler olacağına inanmamızla ilgili olduğu anlatılabilir.
• Neden 31 Aralık yılbaşıdır, sorusuna verilecek yanıt da önemlidir. Bütün insanların ortak bir karara vararak, bir gün belirledikleri ve bu takvimleri oluşturarak karışıklığın önüne geçildiği söylenebilir.
• Eğlenceli ve süslü bir evde misafirlerle beraber geçirilecek uzun bir gecenin daha hoş olacağı ve hediye alıp vermenin de insanları mutlu edeceği açıklanabilir.

Ailelerin yılbaşı kavramına yaklaşımı

Yeni yıl hepimiz için heyecan kaynağıdır. Çocuklar için de öyle.Onlar işin eğlence kısmıyla ilgilidirler ama meraklı olmalarından kaynaklanan soruları da vardır. Bu sorulara ailenin kendi yapısıyla uyumlu yanıtlar verilirken açıklamaların çok ayrıntılı olmasına gerek yoktur.Olayın bilimsel ve tarihi yönü onları çok ilgilendirmez.

Aslında hemen hemen bütün kutlamalar gibi yılbaşı günleri de bir araya gelmek için güzel fırsatlar olarak değerlendirilmelidir.Hoş sohbetlerin yapıldığı,eğlenceli oyunların oynandığı,hediyelerin verildiği yılbaşı geceleri pek çok umudun da yeşerdiği özel günlerdir.Gelecekte de çocuklarımıza geçmişlerinden güzel anılar bırakır.

Psk.Serap DUYGULU, Gelişim Akademisi

https://youtu.be/2vGEqb8pEiE
Günün Sözü :


" Yeni yıla girerken Sevgi ve Barış diliyorum... Savaşların, acıların ve felaketlerin, geçip giden koca bir yıl gibi geride kalması umuduyla..."

çocuklar ile ilgili yılbaşı sözleri ile ilgili görsel sonucu

İbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
14 Aralık 2017, Antalya