GİZLİ MESAJ...Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, oturan insanlar ve açık hava


Merhaba Dostlar,


Araba Markaları ile ilgili daha önce bir kaç yazımı sizlerle paylaştığımı hatırlıyorum. Bu yazımda Ford marka arabaların kısa bir geçmişinden  zaman içindeki değişikliklerinden ve modellerinden bahsetmek kısacası,  Ford Markasını tanıtımını yapmağa çalıştım.   Ford Araba Fabrikasını ilk kuran Henry Ford ve onun yanında çalışmak için çareler arayan bir gencin aralarında geçen  diyaloğun  hikayesinden bahsetmek istiyorum. Yazının sonundaki Videoda, Ford Araçlarının geldiği son noktayı izleyelim lütfen..!

Önce Kendinizi Sevin ve sonra da Sevdiklerinizin değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...
En iyi dileklerimle. Esen kalın...

Ford, 1902 yılında 12 yatırımcının 28,000$‘lık yatırım desteğiyle Henry Ford tarafından kurulmuştur. Daha sonraları “Dodge Brothers Motor Vehicle Company” markasını kuracak olan John ve Horace Dodge da bu yatırımcılar arasındadır. Henry Ford, Ford’un Detroit’te yer alan ilk fabrikasını kurduğunda 40 yaşındaydı.
Amerika’da kurulan ve dünyanın ilk otomobil üreticisi olan Ford şirketinin resmi kuruluş tarihi ise  16 Haziran 1903‘tür. Dünya genelinde 110 fabrikası ve 300 bine yakın çalışanı ile 6 kıtada otomobil üreten Ford; Aston Martin, Lincoln ve Mercury ile aynı grupta yer almaktadır. Daha önceleri Jaguar, Land Rover ve Volvo markalarını da kapsayan Ford, 2008 yılında Jaguar ve Land Rover markalarını Hint otomobil üreticisi Tata‘ ya satmıştır. 2009 yılında ise Volvo markasını Çin otomobil üreticisi Geely‘ ye satmıştır.
Henry Ford’un soyadından gelmekte olan Ford markası, mavi bir fon üzerine italic font ile yazılmış Ford yazılı amblemi ile üretilmektedir. Bu amblem; 1903 yılından beri var olan Ford markası için nostaljik bir geçmişi ifade ediyor.
ford ile ilgili sözler ile ilgili görsel sonucu
İlk olarak 1908’de ortaya çıkan Modell T, beş yıllık süreçte büyük bir üne kavuştu ve Amerika yollarını kapladı. 1913 yılında üretim teknolojileri alanında dünyayı etkileyecek yeniliklere imza atan Ford, yürüyen bantlı üretime geçiş yaptı ve verimliliği çok büyük oranda arttırdı. 1918 yılına gelindiğinde Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan otomobillerin yarısını Modell T oluşturmaktaydı. 1908’den 1927 yılına kadar süren 19 yıllık süreçte 15 milyon otomobil satmayı başaran Ford, 45 yıl sürecek bir rekora da imza atmış oldu.
Günümüzde merkezi Amerika’nın Michigan eyaletinde olan Ford, Lincoln ve Mercury markalarını da bünyesinde bulundurmaya devam etmektedir. Buna ek olarak Mazda’ya ortak olan Ford, ayrıca Amerika’nın en büyük otomobil kiralama şirketlerinden birisi olan “Hertz” firmasının da sahibi konumundadır.


GİZLİ MESAJ...

A.B.D de işsiz bir genç, otomotiv sanayinin öncüsü ünlü işadamı Henry Ford´dan iş istemek için bürosuna gider. Sekreterden 8 ay sonraya güçlükle randevu alabilir. Randevu günü büroya gelen genç; sekretere iş görüşmesi için randevusu olduğunu söyler.
-Sekreter der ki;
Ford şu an dışarı çıkıyor. Siz de onu takip edin lütfen!
...
Bir arabaya biner Ford. Genç de yanındadır. Yol boyu hiç konuşulmaz. Arabadan inip büyük bir mağazaya doğru yürürler. Kapıdakiler, Ford´u büyük bir saygıyla karşılarlar. Birlikte mağazayı gezdikten sonra, aynı şekilde 2, 3, 4, ve 5 büyük mağazayı daha gezerler ve ardından dönüş için tekrar otomobile binilir.
Genç daha fazla dayanamaz ve sorar;
-Sayın Ford, benimle iş görüşmesi yapmayacak mısınız?
-Ya demek öyle?... Pekiyi o halde!
Ford arabayı durdurup, kahramanımızın inmesini ister. Genç arabadan indikten sonra Ford oradan hızla uzaklaşır. Orası şehirden uzak tenha bir yerdir. Gencin cebinde ise hiç para yoktur. Sinirli bir şekilde söylenerek yürümeye başlar, kan- ter içinde evine gelir. Bir taraftan da düşünür: ''Mutlaka bir ders vermek istedi. Ama ne ?'' Günlerce düşünüp gizli mesajın ne olduğunu çözmeye çalışır.
Genç bir gün hızla yerinden kalkar: Ford´la ilk ziyaret ettikleri mağazaya koşar. Genci gören mağaza yetkilileri genci ayakta karşılarlar, büyük bir saygı ve iltifat gösterirler. Her sorusuna sanki karşılarında Ford varmış gibi nezaketle cevap verirler.
Genç mağaza yetkililerine;
-Ürünlerinizi pazarlamak istiyorum, der.
Mağaza yetkilileri;
-Buyurun istediğiniz kadar alın -satın, parasını sonra ödeyin !...
Genç aynı şekilde 2, 3, 4, ve 5. mağaza yetkilileriyle anlaşır. Bundan büyük yardım mı olur bir insan için? Sonra, tutun tutabilirseniz. Kahramanımız 5 yıl içinde A.B.D´ nin en iyi iş adamlarından biri olur. ''Eh Ford'u bir ziyaret edeyim de kendisine teşekkürlerimi sunayım artık!'' diye düşünür.
Gidip Ford'un sekreterine söyler söylemez, aldığı cevap enteresandır:
-Buyurun efendim, Ford sizi bekliyor.
Ve Ford şunu söyler:
-Aynı yerde arabadan indirdiğim ne ilk kişisiniz, ne de son. İçlerinden bir tek siz anladınız ne demek istediğimi. O günden beri, hayranlıkla takip ediyordum sizi!

Alıntı : Bestami Barutçu, Persophone' un Çiçekleri,

https://youtu.be/1F4qW2uPoF0Günün Sözü :


ford ile ilgili sözler ile ilgili görsel sonucu

İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
17 Nisan, 2017, Antalya

türkiye simgesi resim ile ilgili görsel sonucu