ÖMER SEYFETTİN HİKAYELERİ (3)


ömer seyfettin resim ile ilgili görsel sonucu


Merhaba Dostlarım,

Bugün bir başka hikaye ile tekrar birlikteyiz. Umarım bundan evvelki hikayeler hoşunuza gitmiştir
Ömer Seyfettin'e ait bir birinden güzel çok hikayeler mevcut fakat ben içinden en çok ilgi çekenleri sizlerin beğenisine sunma çabası içindeyim. Tabii bu hikayelerin hepsi bir özet, kitaplarını alıp okumak sizler için çok daha keyif verici olacaktır. Hikayelerle ilgili Video görüntülerini bulmak ve yazımıza dahil etmek başka bir uğraş demek, Video görüntüleri içeriği  yazdıklarıma göre  biraz farklı olabiliyor, her ne kadar sürç-i lisan ettiysek affola.

En samimi dileklerimle. Esen kalın.


Olay hikayeciliğinin başarılı isimlerinden olan Ömer Seyfettin'in yazmış olduğu Yalnız Efe hikayesi ile ilgili Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Cemal Aksoy'un hazırladığı roman inceleme-değerlendirme yazısı aşağıdadır. cemalaksoy.org

ömer seyfettin resim ile ilgili görsel sonucuYalnız Efe kitabı Konusu
Haksızlığa uğrayan Kezban adında bir köylü kızının kendisi ve zulme uğramış halkı için verdiği mücadele anlatılmaktadır.

yalnız efeYalnız Efe Kitabının Ana Fikri
Haksızlığa uğrasak da hakkımızı aramaktan asla geri durmamalıyız. e

Yalnız Efe Kitabının Geniş Özeti
Kumdere isimli bir köyde yaşlı bir ihtiyar ile Kezban isimli kızı yalnız yaşamaktadır. Bu ihtiyar biraz mal ve mülk sahibi idi. Yörük Hoca isimli bu ihtiyar köyün fakirlerine ,dullarına ve öksüzlerine yardım ederdi. Fakat bu ihtiyar düzenin bozulmasından dolayı büyük bir huzursuzluk içinde idi. Bunun için de ağzından‘ Ah bir genç olsam!’ sözleri hiç düşmüyordu. Köylüler tarafından da sevilen Yörük Hoca, evinde düzenlediği toplantılarda bu konuları onlara da anlatırdı.

Kumdere Köyü’nün yakınlarında ovanın en zengin köyü olan Küçük âlân isimli bir köy bulunmaktaydı. Eseoğlu isimli faizci Küçük alanlıların hepsine faize bağlamıştı. Bu yüzden de borcunu veremeyen Küçük alanlıları mahkum etmişti. Yörük Hoca Eseoğlu’nun ne kadar kötü bir adam olduğunu bildiği için zavallılara haber göndermişti. Fakat sözünü dinletemedi. İşte sonunda Eseoğlu bütün arazilerini zapt etmişti. Eseoğlu aynı planı Kumdere’ye uygulayamadığı için biraz hırslıydı. Bu yüzden bütün memurları ve devlet görevlilerini kışkırtıyordu. Her yeni gelen kaymakama burasının eşkıya yatağı olduğunu söylüyordu. Halbuki Kumdere halkı ,kendi geçimlerini kendileri sağlardı. Ova işleri ve avcılıkla uğraşan halkın hiç kimseye zararı yoktu.
Bir gün kasabadayken Yörük Hoca ile Eseoğlu karşılaşır. Yörük Hoca o sıralar harmanı yeni sattığından biraz para sahibi idi. Eseoğlu Biraz borç para ister. Yörük Hoca’da istediği parayı verir. Üç sene geçmesine rağmen Eseoğlu hala borcunu vermemiştir. Fakat Yörük Hoca Eseoğlu’ndan borcunu almaya kararlıdır. Bir gün Yörük Hoca borcunu almak için Eseoğlu’nun yanına gider. Olumsuz bir tepkiyle karşılaşan Yörük Hoca borcunu alamamıştı. Bütün bu ısrarları sonucunda Eseoğlu’nun kahyasının kardeşi tarafından öldürülür. Kızı Kezban’a bu haber tez ulaşır. Bu haber karşısında Kezban adeta yıkılmıştır. Olduğu yere çökerek ağlamaya başladı. Sonradan Kezban babasının ölüsüne gitmeye karar vermişti. Hiç durmadı ,dinlenmedi. Bir an evvel babasına kavuşmak istiyordu. Sonunda çiftliğe ulaşmıştı. Hala babasının kim tarafından , niçin vurulduğunu düşünüyordu. Bir taraftan da bunu Eseoğlu’nun başkasının yaptıramayacağını düşünüyordu. Çünkü Eseoğlu başta babasını olmak üzere bütün köylünün düşmanıydı. Kezban kahyanın yanına varmıştı. Kahya önce Kezban’ı baştan aşağı süzdü. Sonra Kezban’a babasının büyük bir bela olduğunu ve başlarını derde sokmamak için öldürdüklerini büyük bir keyifle anlatıyordu. Kezban donmuş kalmıştı. Sonra Kezban’ı babasının ölüsünün yanına götürdüler. Kezban uşağa da babasını kimin öldürdüğünü sordu. Fakat yanıt alamamıştı. Ertesi gün Yörük Hoca’nın ölüsü bütün köylüler tarafından köye götürülüyordu. Hoca’nın yakın arkadaşları’ Senin öcünü kim alacak?’ diye bağırıyorlardı. Kezban vuranı bulmaya kararlıydı. Bunun için her yere başvurmuştu. Fakat hiçbir sonuç alınamadı. Eseoğlu’nun çobanlarına da hep babasının nasıl vurulduğunu sorardı. Sonunda aptal ve saf bir kişiliğe sahip bir çobandan babasını kimin vurduğunu öğrenmişti. Şimdi sırada babasını öldürenlerden öcünü almaya gelmişti. Kezban öcünü bir bir almıştı. Babasının kanı yerde kalmamıştı. Bundan sonraki tek hedefi ise köylüyü soyan ,masum insanlara zulüm eden haksızlara karşı mücadele etmekti.
Onun bu cesareti halk tarafından da beğenilmişti. Kezban artık Yalnız Efe ismiyle anılmaya başlamıştı. Kendisini sadece kadınlar ve genç kızlar görebiliyordu. Yalnız Efe’nin kız olduğunu bilmeyenler ise duyunca çok şaşırıyorlardı.

ömer seyfettin resim ile ilgili görsel sonucu

Yalnız Efe Kitabının Şahıs Kadrosu, Olay Örgüsü, Genel Değerlendirilmesi
Köylülerin Eseoğlu’ndan borç almaları olayların büyümesine neden olmuştur. Eseoğlu bu şekilde köylüleri zor duruma düşürmüştür. Kezban’ın vermiş olduğu mücadele ve göstermiş olduğu çaba onu sonuca götürmüştür. Yörük hoca iri yapılı bir fiziğe sahiptir. Köylüye ve mağdur durumda bulunanlara gösterdiği yardımlarla cana yakın ve yardımsever birisi olarak tanınırdı. Kızı Kezban da, babası gibi iri yapılı bir fiziğe sahiptir. Bunun yanında da çok güzel bir kız dır. Mücadeleci kişiliğiyle istediği her şeye ulaşmıştır. Eseoğlu; imansız, dinsiz, merhametsiz bir faizciydi.

Yalnız Efe kitabı 130 sayfadan oluşmaktadır. Ömer Seyfettin bu hikayesinde toplumsal faydayı esas almıştır. Hikayedeki kişiler üzerinden ders vermeyi amaçlamıştır.
Kaynak : cemalaksoy.org

https://youtu.be/Rm_AFS7uDAA
Günün Sözü :   Haksızlığa uğrasak da hakkımızı aramaktan asla geri durmamalıyız.

İbrahim Birol: http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
Ağustos 09, 2016, Antalya