POPÜLER YAZILAR (3)


mariana çukuru ile ilgili görsel sonucu Merhaba değerli Dostlarım,

Bermuda Şeytan Üçgeninin ardından, bugün sizlerle bir başka ilginç yere yolculuk yapalım.  Gezegenimizin harikalarından biri olan  Dünyanın en derin noktası, Marianna çukurundan bahsedeceğim.
Mariana Çukuru (Challenger Çukuru), Dünya üzerinde bilinen en derin noktadır. Büyük Okyanus'ta, Guam Adası'nın güney batısında, Japonya ve Endonezya arasında, iki ülkeye de aşağı yukarı eşit uzaklıkta yer alır.

mariana çukuru cemil çakır ile ilgili görsel sonucu En iyi dileklerimle. Esen kalın.  

'Tayvan'dan Meksika'ya yük taşıyan gemide çalışan Cemil Çakır, 11 bin metre ile dünyanın en derin noktası olan Büyük Okyanus'taki Mariana Çukuru'na düştü. Arama çalışmalarında Çakır'dan hiçbir iz bulunamazken, ailesinin tek isteği çocuklarının naaşı.'

Dünyanın dibinde ne gördü?                    

Filipinlerin 200 kilometre doğusunda bulunan “dünyanın tabanı ”na ilk kez, 1960 yılında İsviçreli
mühendis Jacques Piccard ve ABD’li bahriyeli teğmen Don Walsh inmiş, ancak bu serüven, ikilinin içinde bulunduğu Amerikan donanmasına ait,  Trieste adlı batiskaf dibe vurduğunda çok fazla kum kalktığı için sadece 20 dakika sürmüş,  kayda değer hiçbir bulguya da ulaşılamamıştı.


Dünyanın En Derin Noktası: Mariana Çukuru


Mariana çukuru, Büyük okyanusun batısındaki Mariana adalarının en büyüğü olan ve en güneyindeki adası olarak bilinen Guam adasının güney batısında, Japonya ve Endonezya’nın tam ortasında yer alır. Dünya üzerindeki en derin noktadır. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde en derin noktasının 10.994 metre olduğu belirlenmiş ayrıca uzunluğunun 2542 kilometre olduğu tespit edilmiştir. Çukurun genişliği ise 69 kilometredir.
Mariana Çukuru’ nun nasıl oluştuğunu açıklamak gerekirse ; Kimi zamanlar yerkabuğunu oluşturan plakalardan bazıları birbirlerine yaklaşarak çarpışırlar. Bu çarpışma neticesinde plakalardan biri diğerinin altına girerek ‘’dalma’’ adı verilen bir durum gerçekleştirir.
Dalma durumunun anlamı ise yoğunluk bakımından üstün olan plakanın, daha az yoğun olan plakanın altına kayması olayıdır. Sonuç olarak bu bölgelerde şiddetli depremler görülebilir ve depremlerin oluştuğu derinlikler levhaların büyüklüğüne göre 700 kilometreyi bulabilir. İşte Mariana Çukurun ’da Pasifik plakası ile Mariana Plakası ’nın birbirine çarpması sonucu oluşmuş bir çukurdur.
mariana çukuru resim ile ilgili görsel sonucu
Doğal olarak oluşmuş bu çok büyük derinliğe ilk olarak inen kişiler Amerikalı asker Teğmen Donald Walsh ve İsviçreli bilim adamı Jacques Piccard' tır. Dalışı gerçekleştirmek için Batiskaf (çok yüksek basınçlara dayanabilen sert maddeden yapılmış çelik küre biçimli, dalış için benzin boşaltarak onun yerine deniz suyu alarak demir safra atan araç) adlı su altına dalıp çıkabilen bir araç kullanmışlardır. Dalış tam 5 saat sürmüş ve 10916 metre derinliğe inilmiştir. 25 Mart 2012 tarihin de’de Titanik, Terminatör, Aliens ve Avatar gibi ünlü filmlerin yönetmenliğini ve aynı zamanda prodüktörlüğünü yapmış olan James Cameron kendi özel denizaltısıyla 156 dakikada tabana inmeyi başardı ve bu derinlikte yapmış olduğu saatler süren araştırma sonunda 70 dakikalık bir yukarı çıkış yolculuğu ile serüvenini tamamladı.

Mariana Çukuru’ nun derinliklerine doğru yapılan bu yolculuklar her ne kadar kazasız ve belasız atlatılmışsa da göğüs gerilen ve göz ardı edilen tehlikeler oldukça büyüktür çünkü dip noktadaki basınç yeryüzü basıncının nerdeyse 1000 katı oranındadır. James Cameron ’un dalış yaptığı denizaltıda bu sebepten dolayı metrekare başına 7250 tondan daha fazla oluşabilecek bir basınca karşı dayanıklı olarak yapılmıştır. Okyanusta basınç her 10 metrede santimetrekareye 1 kilogram artar. Bu örnek verildiğinde zaten hiçbir insanın yardımsız ve geliştirilmiş araç vb. ekipmanlar olmadan bu tarz derinliklere iniş yapamayacağı net bir şekilde anlaşılabilir.

Kaynak : Bilgiustam.com


https://youtu.be/sklo2a6F0uc

                                  


İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
Ağustos, 12  2016, Antalya