YAŞADIĞINIZ HER GÜN ÖZELDİR!
Merhaba Gönül Dostlarım,

Bugünkü yazımda, yaşadığımız müddetçe hayatımızdaki her gün ve anın bizim için özel bir gün olması gerektiğini anlatan güzel ve örnek bir  yazıyı sizlerle paylaşıyorum.
Bu yazıyı değerli üstadım Hıncal Uluç' un Sabah gazetesi için yazmış olduğu bir sayfadan aldım.

Rahmetli Tayfun Talipoğlu bir yazısında  hayatın çok kısa olduğunu şu sözlerle anlatmağa çalışmış
tayfu talipoğlu resim ile ilgili görsel sonucu

" Daha okulda başlamıyor muyuz ertelemeye yaşamı?
İlk hedef kolej, sonra üniversite.
Hep yarına yatırım, bugünü sonra.
Yaşamamacasına.
İşe gireyim sonra.
Evleneyim sonra.
Çocuklar büyüsün sonra.
Emekli olayım sonra.
Sonra... Sonra… Sonra....
Bir sürecin başında, ortasında yaşam her an sona erebilir. Sonrası olmayabilir.
Fedakarlıklar güzel.
Ama unutmayalım, herkes kendi hayatını yaşar...”

Sizlerde yaşadığınız her günü dolu dolu yaşayın, hayallerinizi hiç bir zaman ertelemeyin, unutmayın ki hayat çok kısa...
Önce Kendinizi Sevin  sonra da Sevdiklerinizin ve sahip olduklarınızın değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun... En iyi dileklerimle. Esen kalın.. 

YAŞADIĞINIZ HER GÜN ÖZELDİR!

Los Angeles Times yazarlarından Ann Wells' in yazısını bana Sevdi Küley göndermiş.. Hemen okumanızı ve de kulağınıza küpe etmenizi istedim.. Yıllardır anlatmak istediğim bir şeyi iki kıta, bir okyanus ötede bir yazar ne güzel anlatmış..

***
Eniştem, kız kardeşimin tuvaletinin en alt gözünü açtı ve ince kâğıda sarılmış bir paket çıkardı. "Bu" dedi, "sıradan bir çamaşır değil."
Kâğıdı açtı ve çamaşırı bana uzattı. Zarif ve ipekliydi. Kenarları elişi dantelle süslenmişti. Astronomik bir fiyat taşıyan etiketi hala üstündeydi. "Jan bunu New York'a ilk gittiğimizde almıştı. Nereden baksan sekiz, dokuz yıl olmuştur. Hiç giymedi. Özel bir gün için saklıyordu."
Çamaşırı benden aldı ve cenaze evine götürmek üzere ayırdığımız diğer giysilerle birlikte yatağın üzerine koydu. Bırakırken eli bir an yumuşak kumaşı okşar gibi oyalandı. Tuvaletin gözünü hızla kapattı ve bana döndü ve dedi ki:
"Hiçbir şeyini özel bir gün için saklama. Yaşadığın her gün özeldir."
Cenazeyi izleyen günlerde enişteme ve yeğenime beklenmeyen bir ölümün arkasından yapılması gereken tüm üzücü işlerde yardımcı olurken sık sık bu sözleri hatırladım.
Kardeşimin ailesinin yaşadığı şehirden California'ya dönerken uçakta yine bu sözleri düşündüm.
Kardeşimin göremediği, duyamadığı veya yapamadığı bütün şeyleri düşündüm. Özel olduğunu bilmeden yaptıklarını düşündüm.
yaşadığınız her gün ile ilgili resim ile ilgili görsel sonucuHâlâ eniştemin sözlerini düşünüyorum ve hayatım değişti. Artık daha çok okuyor, daha az toz alıyorum. Balkonda oturup bahçemi seyrediyorum, uzayan çimlere aldırmadan. Ailem ve dostlarımla daha çok vakit geçiriyorum, iş toplantılarında daha az.
Mümkün olduğu kadar sık "Hayatın katlanılması gereken bir dertler zinciri yerine zevk alınacak olaylar silsilesi olarak görülmesi" gerektiğini hatırlatıyorum kendime.

"Her anın güzelliğini duyumsayarak yaşamak istiyorum."

Hiçbir şeyimi özel günler için saklamıyorum. Kıymetli tabak çanağımı her "özel" olayda kullanıyorum. Birkaç kilo vermek, tıkanan lavaboyu açmak, bahçemde ilk açan çiçek gibi özel olaylarda..
En pahalı ceketimi canım isterse süpermarkete giderken giyiyorum. Teorime göre eğer zengin görünürsem, küçük bir torba erzak için o kadar parayı daha rahat ödeyebilirim.
Pahalı parfümümü özel partiler için saklamıyorum. Mağazalardaki tezgâhtarların ve banka memurlarının burunları da en az parti parti gezen arkadaşlarımınkiler kadar iyi koku alır.


Ertesi Gün Hapıyla İlgili Bilmen Gereken 8 İç Rahatlatıcı Gerçek"Bir gün" kelimesi dağarcığımdaki yerini kaybetti. Bir şey eğer görmeye, duymaya veya yapmaya değerse, onu şimdi görmek, duymak ve yapmak istiyorum.
Hepimizin "Yaşayacağımıza garanti gözüyle baktığımız yarını görmeyeceğini" bilseydi eğer kız kardeşim, neler yapardı kim bilir?.
Sanırım aile fertlerini veya yakın arkadaşlarını arardı.

Belki eski birkaç arkadaşını arayıp aralarında geçen sürtüşmeler için özür dilerdi.
Belki bir lokantaya gidip en sevdiği Çin yemeğini ısmarlardı.
Bunlar hepsi birer tahmin.. Kardeşimin neleri yapamadan öldüğünü hiçbir zaman bilemeyeceğim. Ya ben?.. Eğer sayılı saatimin kaldığını bilseydim, yapamadığım şeyler olduğu için kızardım.
"Bir gün ararım" dediğim dostları görmediğim için kızardım.
Yazmayı ertelediğim mektupları yazmadığım için kızardım.
Eşime ve kızıma onları ne kadar çok sevdiğimi yeterince sık söylemediğim için kızardım.
Artık hayatlarımıza kahkaha ve renk katacak hiçbir şeyi yarına ertelememeye, duygularımı dizginlememeye çalışıyorum.
Ve her sabah gözlerimi açtığımda kendime o günün "Özel bir gün" olduğunu söylüyorum. Her gün, her dakika, her nefes gerçekten tanrıdan bize bir armağan.
  
Ann Wells
                      (9 Mayıs 1998'de yayınlandı)
yaşadığımız an ile ilgili güzel sözler ile ilgili görsel sonucu


Günün Sözü :
İbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
12 Ağustos, 017, Antalya
türkiye simgesi resim ile ilgili görsel sonucu