.


HAYALLERİNE PEDALLA (1/2)

Merhaba Gönül Dostlarım,

26 nisan 2016 tarihli " Çalışma Azmi ve İnsan Sevgisi" başlıklı bir yazımı okuyan Gönül Dostlarım hatırlayacaklardır. 1942 senesinde Üsküp Kütüphanesinde görevli  Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz' ün hikayesini sizlerle paylaşmıştım.
mustafa güzelgöz ile ilgili görsel sonucu

Aşağıdaki yazımda buna benzer bir hikayeyi farkındalık projesi kapsamında  günümüz şartlarında nasıl yapıldığını anlatan Bitlis' in Köy Okullarına bisikleti ile kitap dağıtan yani "Hayallerine Pedallayan" Hakan Yücel' in hikayesini kendi ağzından dinleyelim.

Bizlerde okumadığımız ve ihtiyacımız olmayan kitaplarımızı Bitlis ve Hakkari' de veya  Yurdun her tarafında bulunan Halk Kütüphanelerine göndererek, burada  her yaş guruplarından kitaba   ihtiyacı olan vatandaşlarımıza, Çocuklarımıza ve kütüphanelerine  katkıda buluna biliriz.
İlgili resimAşağıdaki link adresinden konuyla ilgili videoyu izlerseniz sevinirim...

Zonguldak Sergi Odası, Bitlis ve Hakkari İl Halk Kütüphanesi'ne gençlik kitaplarından oluşan iki ayrı paket gönderdi.
Geçtiğimiz günlerde her iki Halk Kütüphanesi'nin çevre köylere kitap dağıtımı basına yansımış ve kitapseverler tarafından destek görmüştü.

Bitlis İl Halk Kütüphanesi çalışanı Hakan Yücel bisikleti ile köylere kitap dağıtırken, Hakkari kütüphane müdürü Yüksel Polat köylere kadar giderek gençlere kitap ulaştırmıştı.
Bitlis’te kütüphaneci Hakan Yücel, köy çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırmak ve bu konuda farkındalık yaratmak için bir işe başladı. Bisikletinin arkasına monte ettiği heybesindeki kitaplarla birlikte çocuklara kitap götürme heyecanıyla yollara düşen Yücel, köy çocukları için başlattığı bu güzel çalışmayı Aydınlık’a anlattı. Hakan Yücel, “4 buçuk senedir Bitlis’teyim. Mustafa Güzelgöz’ ü namı değer ‘Eşekli Kütüphaneciyi’ örnek alarak bu işe başladım. Bisikletimin arkasına eşeğin sırtına atılanlara benzer heybeler attım. Köydeki çocuklar kitaplara erişimde zorluk çekiyor. Ben de vefat eden Mustafa Güzelgöz’ ün kaldığı yerden devam ederek her hafta sonu köy çocuklarına kitap götürmeyi hedefliyorum” dedi.
Kaynak :
https://www.aydinlik.com.tr/yasam/2017-mart/koy-cocuklarinin-bisikletli-kutuphanecisi 

Önce Kendinizi Sevin  sonra da Sevdiklerinizin ve sahip olduklarınızın değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun... En iyi dileklerimle. Esen kalın...
 Unutmayın ki, sizin beğenmediğiniz yaşantınız, bir başkasının hayali olabilir...


Bitlis Halk Kütüphanesi’nde çalışan kütüphaneci Hakan Yücel, bisikletiyle köyleri dolaşarak köy çocuklarına kitap dağıtıyor. Yücel, ‘Eşekli Kütüphaneci’ olarak bilinen Mustafa Güzelgöz’ den ilham alarak bu işe başladığını söyledi


Köy çocuklarının ‘bisikletli kütüphanecisi’
ÇOCUKLARA KİTAP OKUYUN DİYE NUTUK ATMIYORUM’
Hakan Yücel, çocuklara kitap okumayı zorunlu bir iş gibi göstermenin çocuğu kitaptan soğuttuğunu söylüyor: Aileler çocuklara kitap oku dediği zaman çocuklar kitap okumuyor. Zoraki olarak yapılmasını istedikleri kitap okuma eylemi çocuklar tarafından zaruriyet olarak görülüyor. Bu yüzden ben çocuklara kitap okuyun diye nutuk atmıyorum. Çocuğa uygun ortamı sağladıktan sonra çocuk zaten kitap okuyacaktır. Ben okuyun demek yerine onlarla arkadaş olarak uygun ortamı sağlamaya çalışıyorum. Çocuklara karşı eğitmen gibi değil de yakın bir dostları ağabeyleri gibiyim. Ödevlerine yardım ediyorum, onlarla oyunlar oynuyorum. Çocuklara oyunlarla kitap okuma alışkanlığı edindirmeye çalışıyorum.
 Çocukların yüzündeki sevinç bana enerji veriyor. Pedalları daha güçlü çeviriyorum. Bitlis’te bu yıl kış çetin geçti. Köylerde hala kar var. Bu yüzden köyün girişinde bisikletten inip, yaya olarak kitapları götürüyorum.
İlgili resim
Köy okullarına kitap götürürken oyuncak da götürüyorum. Daha çok heveslensinler, mutlu olsunlar diye. Çocuklara bisikletle gitmem onlara farklı geliyor. Beni görünce mutlu oluyorlar. Sohbet ediyoruz, şakalaşıyoruz ve kitapları verip tekrar yola çıkıyorum.
İlk etapta çocuklara 100 kitap verdiğini belirten Yücel, şöyle devam etti: Köy öğretmenleri bizimle iletişime geçmeye başladı. Kitap eksikleri olduğunu söylüyorlar. Biz de böyle okullara öncelik veriyoruz. Teknoloji çağında çocuklar kitaptan uzaklaşmasın, kitaplarla haşır neşir olsunlar diye elimden geleni yapacağım. Son olarak kent merkezine 12 kilometre uzaktaki Başhan köyüne giderek, çocuklara kitap dağıttım

Hakan Yücel, kitap eksiğinin olduğunu ve her hafta sonu çocuklara kitap götürebilmek için desteğe ihtiyacının olduğunu belirtti. Yücel, “Çocuklara kitap yetiştirebilmek için desteğe ihtiyaç var. Daha çok çocuğumuzun kitap okuyabilmesi için bu çalışmaya destek bekliyorum. Çocukların okuyabileceği temiz, yıpranmamış, yırtılmamış kitap desteği ile daha çok çocuğa ulaşmak tek isteğim” dedi.

Müjde Oktay
mujde@aydinlikgazete.com

https://youtu.be/d7QPdwGKUy8                                  Günün Sözü :

bisikletli kütüphaneci hakan yücel ile ilgili video                                                  " Kitaplar, Uygarlığa Yol Gösteren Işıklardır."

                                                     Franklin D. Roosevelt

kitap ihtiyacı ile ilgili sözler ile ilgili görsel sonucu

İbrahim  Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
9 Ekim 2017, Antalya