TUZLU KAHVE HİKAYESİ

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Merhaba Dostlar,
 
 
Bu yazımızda "Tuzlu Kahve  Hikayesi " adında güzel bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim.
Aynı hikayenin ayrıca geleneksel  kısa bir anlatımını sizlere aktarmak istiyorum.
Trakya yöresinde ailesiyle birlikte  kız istemeye giden damat adaylarına büyük bir zevkle uygulanmakta olan güzel adetlerdendir. Damat adayına en heyecanlı gününde takılan bu çelmenin sebebi, istediği kız için nelere katlanabileceğini ölçmektir. tuzlu kahve ikram edilen damat adayı ağzını buruşturmadan büyük bir iştahla bu kahveyi içmek zorundadır..
Kız isteme olayının belki de en eğlenceli kısmıdır. her damat bunu bilerek kızı istemeye gider ama sanki habersizmiş gibi davranır. sonra herkesin içinde "seninki bu" denilmesinden de bir şey anlamamış gibi alır kahvesini çaktırmadan içer.
 
alisverisaskim - tuzlu kahve geleneğiBlog yazarı olarak siz değerli dostlarımı bir nebze de olsa güldürmek istedim. 
Yeni damat adaylarına bir nasihat vermem gerekirse Siz siz olun Trakya yöremizden kız istemeğe giderseniz bu adetimizi unutmayın
 
Bu adetle ilgili iki okuyucu yorumunu  ilave ediyorum.
- Gelen kahve sadece tuzluysa yatın kalkın dua edin. sesinizi çıkarmadan için. daha beter ne olur diye soruyorsanız, kahvenin içine tuzla beraber kırmızı biber, kara biber, kimyon ve bir tutam deterjan atan pis manyaklar da var. buradan gelin adayının ne kadar psikopat olduğunu anlayabiliriz ve olay mahallini eğer ölmediysek derhal terk etmeliyiz.
 
- Tuzlu kahve hikayesinden yola çıktığını düşündüğüm saçmalık. kuzenimin eşi ikram ederken bana denk gelmişti de içer içmez ortalığa "böğ bu ne be!" diye tükürdüğümden dolayı bir de halı koltuk temizlemişlerdi ertesi gün. ama biz onları uyardık yapmayın etmeyin bize güvenmeyin yaparız dedik ama dinletemedik. siz siz olun yapmayın. boşuna koltuk halı temizlemeye kalkmayın.
 
 Önce Kendinizi Sevin ve sonra da Sevdiklerinizin kıymetini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...En iyi dileklerimle. Esen kalın. 
 
TUZLU KAHVE  ( Güzel Bir Hikaye)
 


Kıza bir partide rastlamıştı.. Harika bir şeydi. O gün peşinde o kadar delikanlı vardı ki.. Partinin sonunda kızı  kahve içmeye davet etti.
Kız parti boyu dikkatini çekmeyen oğlanın davetine şaşırdı, ama tam bir kibarlık gösterisi yaparak kabul etti. Hemen köşedeki şirin kafeye oturdular. Delikanlı öyle heyecanlıydı ki, kalbinin çarpmasından konuşamıyordu. Onun bu hali kızın da huzurunu kaçırdı.. "Ben artık gideyim" demeye hazırlanırken, delikanlı birden garsonu çağırdı...
"Bana biraz tuz getirir misiniz" dedi.. "Kahveme koymak için.."
Yan masalardan bile şaşkın yüzler delikanlıya baktı..
Kahveye tuz!..
Delikanlı kıpkırmızı oldu utançtan, ama tuzu kahvesine döktü ve içmeye başladı. Kız, merakla "Garip bir ağız tadınız var" dedi..
Delikanli anlattı:
"Çocukken deniz kenarında yaşardık. Hep deniz kenarında ve denizde oynardım. Denizin tuzlu suyunun tadı ağzımdan hiç eksilmedi. Bu tatla büyüdüm ben.. Bu tadı çok sevdim. Kahveme tuz koymam bundan. Ne zaman o tuzlu tadı dilimde hissetsem, çocukluğumu, deniz kenarındaki evimizi ve mutlu ailemi hatırlıyorum. . Annemle babam hala o deniz kenarında oturuyorlar.. Onları ve evimi öyle özlüyorum ki.."
 Bunları söylerken gözleri nemlenmişti delikanlının.. Kız dinlediklerinden çok duygulanmıştı.
 İçini bu kadar samimi döken, evini, ailesini bu kadar özleyen bir adam, evi, aileyi seven biri olmalıydı. Evini düşünen, evini arayan, evini sak
ınan biri.. Ev duyusu olan biri..
Kız da konuşmaya başladı.. Onun da evi uzaklardaydı.. Çocukluğu gibi.. O da ailesini anlattı Çok şirin bir sohbet olmuştu.. Tatlı ve sıcak.. Ve de bu sohbet öykümüzün harikulade güzel başlangıcı olmuştu tabii.. Buluşmaya devam ettiler ve her güzel öyküde olduğu gibi, prenses, prensle evlendi. Ve de sonuna kadar çok mutlu yaşadılar. Prenses ne zaman kahve yapsa prensine içine bir kaşık tuz koydu, hayat boyu.. Onun böyle sevdiğini biliyordu çünkü.. 40 yıl sonra, adam dünyaya veda etti.
"Ölümümden sonra aç" diye bir mektup bırakmıştı sevgili karısına.. Şöyle diyordu, satırlarında..
"Sevgilim, bir tanem..
Lütfen beni affet. Bütün hayatımızı bir yalan üzerine kurduğum için beni affet. Sana hayatımda bir tek kere yalan söyledim.. Tuzlu kahvede.. İlk buluştuğumuz günü hatırlıyor musun?.Öyle heyecanlı ve gergindim ki, şeker diyecekken 'Tuz' çıktı ağzımdan.. Sen ve herkes bana bakarken, değiştirmeye o kadar utandım ki, yalanla devam ettim. Bu yalanın bizim ilişkimizin temeli olacağı hiç aklıma gelmemişti. Sana gerçeği anlatmayı defalarca düşündüm. Ama her defasında korkudan vazgeçtim.
 Şimdi ölüyorum ve artık korkmam için hiçbir sebep yok.. İşte gerçek.. Ben tuzlu kahve sevmem. O garip ve rezil bir tat.. Ama seni tanıdığım andan itibaren bu rezil kahveyi içtim. Hem de zerre pişmanlık duymadan. Seninle olmak hayatımın en büyük mutluluğu idi ve ben bu mutluluğu tuzlu kahveye borçluydum. Dünyaya bir daha gelsem, her şeyi yeniden yaşamak, seni yeniden tanımak ve bütün hayatımı yeniden seninle geçirmek isterim, ikinci bir hayat boyu daha tuzlu kahve içmek zorunda kalsam da.."
Yaşlı kadının gözyaşları mektubu sırılsıklam ıslattı.
Lafı açıldığında birgün biri, kadına "Tuzlu kahve nasıl bir şey" diye soracak oldu..
Gözleri nemlendi kadının..
"Çok tatlı!.." dedi
 
Dileriz tuzlu kahve yapsanız bile, sizi sadece "SIZ" olduğunuz için
        sevenleriniz ve o kahveyi sevginin ışığında zevkle içenleriniz olsun
 
Kaynak :  blogcu.com
 
 

 
 https://youtu.be/IH1-o5b0bAk               
tuzlu kahvenin anlamı ile ilgili video
 
 
evlilikle ilgili sözler ile ilgili görsel sonucu
 
 
 
3 Ocak, 2017, Antalya