ŞUBAT AYI

ensckşbt

Merhaba Değerli Dostlar,

Kurtuluş Savaşımız ile ilgili yazılarımıza biraz ara verelim. Bildiğiniz üzere her yeni bir aya girerken o ayın tanıtımını yapmayı, ayın özelliklerini, burçlarından bahsetmeyi bir  gelenek haline getirmiştik. Şubat ayını tanıtımını yapmamız gerektiğinden, konulu yazılarımıza affınıza sığınarak ara vermek durumunda kalıyorum...
İlgili resim
Şubat ayı kış mevsiminin son ayıdır. Şubat Ayı aynı zamanda bahar mevsiminin habercisi olarak bilinir. Şubat ayı sonunda yavaş yavaş baharların açtığı görülür, yeter ki bu bahar dalları çok şiddetli rüzgarlara ve hava ısısının  aniden eksi derecelerin altına  düşmesin, yoksa esas baharı görmeden yalancı baharı yaşarlar.

Şubat Gregoryan Takviminde senenin ikinci ayı, normal yıllarda 28 günden oluşur. Artık Yıllarda Şubat ayı 29 günden oluşur.Şubat ayı en kısa aydır.

Şubat ayı neden 28 gün çeker hakkında bilgi kısaca, Şubat ayı neden 28 gündür?
Takvim tarih boyunca birçok aşamadan geçerek bugünkü haline ulaşmıştır. Günümüzde kullanılan takvim ise Roma imparatoru Julius Caesar’ın dönemin astronom bilgini Sosigenes’e düzenlettiği takvimden kaynaklanır. Takvime imparatorun adından yola çıkılarak Jülyen takvim adı verilmiştir. Bugün bildiğimiz veriler bu takvimde de aynen geçerlidir, her yıl 365 gündür ve 1 yıldan 6 saat artar. Bu rakam 4 yılda bir 366 güne ulaşır ve Şubat ayına 1 gün eklenir. Bir yılda 12 ay olduğu düşünülürse 366 günün 12 aya eşit olarak dağıtılması mümkün değildir. Bu nedenle de bazı aylar 31, bazı aylar da 30 gündür. Yine bu takvime göre yılbaşı, şu an kullanılan takvimden farklıdır. Jülyen takviminde yılbaşı mart ayına denk gelir ve şubat ayı da bir yılın son ayıdır.
Jülyen takviminde imparatorlar bazı aylara kendi isimlerini vermişlerdir. Julius Caesar kendi adını İngilizce karşılığı July olan temmuz ayına vermiştir. Daha sonraki dönemlerde imparatorluk yapan Augustus ise ağustos ayına kendi adını verir. Ancak bir problem vardır. Caesar'ın ad verdiği temmuz ayı 31 gündür ve Augustus kendi ayının 30 gün olmasını istemez. Bu nedenle de ağustos ayının 31 gün olmasını emreder. Bundan sonra da günümüzde olduğu gibi hem temmuz hem ağustos ayı 31 gün olacak şekilde takvim düzenlenir. Ağustosa sonradan eklenen 1 gün, yılın son ayı olan şubat ayından eksiltilir. Bu nedenle de Şubat ayı 4 yılda bir 29 gün, diğer yıllar da 28 gün sürer.

Şubat ayı eskiden 30-29 çekerken Ağustos ayına bir gün eklenmesi sebebi ile 29-28 çekmeye başlamıştır. Şubat kelimesinin kökeni Süryanice Şubat kelimesinden gelmektedir.
Batı dillerindeki Şubat ayının ismi ise Roma’nın Arınma Tanrısı Februus’dan gelmektedir. M.Ö. 700’lü yıllardan bu yana takvimdeki yerini korumaktadır.


İlgili resim


ŞUBAT: Karların alçak kesimlerde azaldığı bir mevsimdir.
Doğu Anadolu ve daha yükseklerde ise kayak keyfi son hızıyla devam eder.
Palandöken (Erzurum)
Uludağ (Bursa)
Sarıkamış (Kars)
Güzel ülkemizin eşsiz tarihi ve doğasını en güzel mevsiminde görmeniz için aylara göre size sunuyoruz. Tatil yapmayı düşündüğünüz ayı inceleyerek keyifli zaman geçirebileceğiniz tatil yöresi seçebilirsiniz.

Alıntı : derszamanı.net


Şubat ayında Doğum Günü olan tüm Dostlarımın, Doğum Günlerini en iyi dileklerimle kutlarım...
Önce Kendinizi Sevin ve sonra da Sevdiklerinizin değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...En iyi dileklerimle. Esen kalın.

Şubat Ayı Özel Günleri
FAALİYETİN ADITARİH
Dünya Kanser Günü4 ŞUBAT
Dünya Sigarayı Bırakma Günü9 ŞUBAT
Sevgililer Günü14 ŞUBAT
Sivil Savunma Günü28 ŞUBATKova Burcu 21Ocak- 18 Şubat
kova burcu  resimleri ile ilgili görsel sonucu Kova Burcu 2017 Falı
Kova burcu, 2017 yılında yetenek yelpazenizde artış olacak ve doğru kullanımlar sayesinde de yıl içerisinde sizi başarıya doğrudan ulaştıran en büyük anahtar olarak dikkat çekmekte. Bu yılın başından sonuna kadar olan süreçte ne yapmak istediğinize karar vermeli ve ona göre harekete geçmelisiniz. Hayatınız artık düzene girmeye başlıyor. Yaratıcılığınızı da iş hayatınızda istediğiniz gibi kullanabileceksiniz. Geçen yıl işleriniz fazlasıyla sıkıcı olmaya başlamıştı ancak bu yıl tersine dönüyor olacak.


BALIK Burcu 19  Şubat- 20  Mart

Balık burcu facebook kapak resimleri Balık Burcu 2017 Falı
Balık burcu, 2017 yılında gerek iş gerekse de özel hayatınızın hemen her bölümünde olumlu gelişmelerle karşı karşıya kalacaksınız. Geçen yıl sizi zorlayan şartlar yavaş yavaş ortadan kalkacak. Gelişmeler artık lehinize dönmüş durumda. Hayatınıza dilediğiniz gibi yön verebileceksiniz. Kendinizi daha iyi hissedecek olmanız, huzurlu ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. Bu yıl başlayacak  olan değişim aslında geride bıraktığımız yıldan devam etmekte.


 https://youtu.be/8okje13fkC4


mevsimlerle ilgili sözler ile ilgili görsel sonucu
Günün Sözü :


 
İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
31 Ocak, 2017, Antalya