HENÜZ  GEÇ DEĞİL

Shakespeare.jpg

Merhaba Dostlar,

 Bu sayfada, William Shakespeare , İngilizce' nin en büyük yazarı ve dünyanın seçkin drama yazarı kabul edilen İngiliz şair, oyun yazarı ve oyuncu. Sıklıkla İngiltere'nin ulusal şairi ve "Avon' un Ozanı" olarak anılır. Vikipedi. Tiyatro severlerin daha aşina oldukları bir  yazar. Aşağıda kendisinin tiyatro sevgisinin ilk başladığı günlerde hangi süreçlerden geçtiği ile ilgili küçük hikayesini sizlerle paylaşmak istedim.

Aklıma tekrar bir söz geldi, hangi yaşta olursanız olun, yeni bir şeye başlamanız için hiç bir zaman geç olmadığına dair bu hikaye en güzel bir kanıt olabilir.

"Olmak ya da olmamak...işte bütün mesele bu..." 
Belki de tüm tiyatro edebiyatının en meşhur monoloğu olan bu sözler, Hamlet'i sadece tiyatro edebiyatının değil, genel anlamda dünya edebiyatının en büyük yapıtlarından biri olarak ölümsüz kılmaya yetiyor.

Önce Kendinizi Sevin ve sonra da Sevdiklerinizin değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...En iyi dileklerimle. Esen kalın.

"Hamlet", William Shakespeare.


william shakespeare ile ilgili görsel sonucu


William Shakespeare
Yazar
"Chandos" portresi, sanatçı ve güvenilirlik doğrulanmadı. Ulusal Portre Galerisi, Londra.
DoğumVaftiz 26 Nisan 1564 (doğum tarihi bilinmiyor)
Stratford-upon-Avon, Warwickshire, İngiltere
Ölüm23 Nisan 1616
Stratford-upon-Avon, Warwickshire, İngiltere
Milliyetİngiliz
MeslekOyun yazarı, şair, aktör
Dönemİngiliz Rönesans'ı
Evlilik(ler)Anne Hathaway (e. 1582 – 1616)
Çocuk(lar)Susanna Hall
Hamnet Shakespeare
Judith Quiney
Ebeveyn(ler)John Shakespeare
Mary Shakespeare
İmza


Henüz Geç DeğilHENÜZ  GEÇ DEĞİL

Yaşadığı şehirden, bulunduğu ortamdan kısacası yaşantısından sıkılan bir adam, cebindeki az miktar para ile yanına hiçbir şey almadan bulunduğu kenti terk edip daha önce hiç bilmediği bir ülkeye gitmiş.

 Oraya henüz alışmaya çalışırken birden bir ses duymuş. Bir çığırtkan, avazı çıktığı kadar meydanda bağırıyormuş:

- Tiyatro! Gelin! Kaçırmayın! Bu akşam Tiyatro!…
 
Adam hayatında hiç tiyatroya gitmemiş ve inanılmaz derecede merak etmiş. Biletin nereden alındığını öğrenmiş. Bilet fiyatı cebindeki tüm para kadar olmasına rağmen hiç tereddütsüz bileti almış. Başlamış merakla oyunu izlemeye.
Oyun bitmiş, herkes dağılmış ve bizim meraklı öylece kalmış, izlediği muhteşem oyun karşısında. O sırada temizlikçi tarafından salonu boşaltmak için ikaz almış. Adamsa:
- Bana müdürünüzün yerini söyler misiniz? Onunla bir şey konuşmam gerek… demiş.
Seyrettiği oyunun etkisi ile müdür ile konuşmuş ve ne olursa olsun, ne iş olursa olsun buranın bir parçası olmak için çalışmak istediğini belirtmiş. Müdür çok şanslı olduğunu, şu sıralarda bir temizlikçi aradığını fakat önce onu denemesi gerektiğini ifade etmiş ve denemek üzere aylardır el değmemiş bir kütüphanenin temizliğini uygun bulmuş.
- İşte burayı temizle. Eğer beğenirsem seni işe alırım… demiş ve gitmiş.
Tiyatro aşkının verdiği şevk ile temizlik beklenenden kısa sürede bitmiş. Müdür odayı görmeden adamın samimiyetine inanmamış. Onu diğerleri gibi işi savsaklayan biri sanmış. Fakat odanın temizliğini görünce hayretler içinde kalmış. Aylardır içeriye girilmeyen oda gıcır gıcır oluvermiş. Müdür bu çabuk ve becerikli adamı işe almaya karar vermiş.
- Tamam seni işe alıyorum
- Fakat benim yatacak yerim yok.
- O zaman burada yatarsın ve işe daha erken başlarsın.

İstediği olan tiyatro tutkunu, huzurlu bir şekilde odayı terk ederken müdür.
- Adın neydi senin buraya yazalım… demiş.
Aldığı cevap ise;
- William! William Sheaksper!… olmuş.
Sheaksper tiyatro yaşantısına bu şekilde başlamış. Tam kırk (40) yaşında… Tiyatroyu o yıllarda tanımış ve büyük bir azimle o muhteşem oyunları yazmış. Üstelik büyük bir fedakarlık göstermiş mesleği için. Meslek hayatı boyunca sadece üç saat uyuyarak yaşamını sürdürmüş. Sabah erken kalkıp oyun provasını yapıyor oyununu oynuyor ve akşam yeniden oyun yazıyor… Bu böyle sürüp gitmiş.

 Alıntı : hikayeler.gen.tr

 

Günün Sözü : " Göründükleri gibi olmalıdır insanlar. Eğer değillerse; hiç görünmesinler daha iyi." William Shakespeare

 

İbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
13 Ocak, 2017, Antalya