ANNELER GÜNÜ
 
 
 
anneler günü resmi ile ilgili görsel sonucu
 
 
 
Merhaba Değerli Dostlarım,
 
Bu gün Anneler Günü, hem sevinçli ve hem de hüzün dolu bir gün yaşıyoruz. Anneleri hayatta olan dostlarıma  buradan sesleniyorum. Annelerinizin değerini  bilin, avuçlarımızın arasından süzülüp gittiklerinde kıymetleri daha çok bilinir ama, iş işten geçtikten sonra yapa bilenecek hiç bir şey kalmaz.

Bilindiği gibi, ebedi aleme intikal edenlerin  geri dönemediği bir dünyada yaşıyoruz. Bunu da bir takdiri ilahi olarak kabullenmemiz gerekir.
 
Diğer taraftan anneleri aramızdan daha önce ayrılmış olan dostlarıma tavsiyem, başta kendi çocukları, abla,  kız kardeş, teyze veya  hala  hayatta  yakınları olan kimleri varsa, bu güzel günü onlarla birlikte kutlayarak, gelecek nesillere örnek olmalılar.
 
Ebedi aleme göceden annelerimize, Allah tan rahmet ve mağfiret diliyorum.

'Anneler, Tanrının yeryüzüne gönderdiği en değerli varlıklardır.' Annelerimiz gönüllerimizin 
sultanıdır

Bugünün kutlanması adına, başta şehit Anneleri olmak üzere, tüm' Annelerimizin  Anneler Günü Kutlu Olsun'
 
En samimi dileklerimle. Esen kalın

   Her yılın Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü’dür. Anneler Günü evrensel bir gündür.

  Dünyada milyonlarca anne bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

  Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katla­nan annelerden birini yılın annesi seçer.
  Amerika’nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis’in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatta kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis’in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis’le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis’e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi. Bu iki cümle, Jarvis’i çok etkile­di. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis’in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil severek. anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.
   
  anneler günü resmi ile ilgili görsel sonucu
  Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis’in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi.

  O gün Jarvis arkadaşlarına :

   Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

  Arkadaşları Jarvis’in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

  Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün dünyada kutlanmaya başlandı.

  Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda anne sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği’nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

  Anneler Gününde annemize bir demet kır çiçeği armağan ederek, bir güzel sözcükle yanağından öperek onu çok mutlu ederiz.
   

  28 Haziran 2013       
  Yazar: steve

  Günün Sözü:  Cennet Annelerin Ayakları Altındadır
   
   Mayıs 07, 2016, Antalya