İNSANLIĞIN  YANSIMASIgüzel derviş hikayeleri ile ilgili görsel sonucu


Çok değerli dostlarım,

Bu blog; bilgilerin, fikirlerin, duygu ve düşüncelerin paylaşıldığı, öğrenmenin ve gelişmenin yollarının arandığı bir ortam yaratmak ve böyle bir amaca hizmet etmek isteyen bir  dostunuzun bazı bilgileri sizlerle  paylaşa bilmesi adına  hazırlanmıştır.
Blog da yer alan yazıları, düşünceleri, görüşleri tartışmak, yorumlamak, eleştirmek veya herhangi bir şekilde katkıda bulunmak isteyen dostlarımla, iletişimde olmaktan büyük mutluluk duyacağım. İletişim bilgilerim aşağıda belirtilmiştir.

Sizlerden tek bir ricam, bu Bloğun görüntülenmesinden sonra sizler de kendi dostlarınızla paylaşınız lütfen. Bilgiler paylaştıkça  çoğalır, çoğaldıkça değer kazanır.
Gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim.

güzel derviş hikayeleri ile ilgili görsel sonucuBana gelen istatistiklerden anladığım kadarı ile, unutulan duyguları, ders veren hayat hikayeleri  sizlerin daha fazla beğenisi ve ilgisini çekti. Bu nedenle Bilge ve Derviş hikayelerine bloğumuzda bir müddet  daha yer vereceğim.
 
En iyi dileklerimle. Esen kalın,


Dağlık bir bölgede bilge çırağıyla yürürken, oğlan ayağını taşa çarpar ve can acısıyla “Ah!” diye bağırır.
 
Dağdan, ‘Ah!’ diye bir ses gelir ve bu sesi duyan çocuk hayret eder. Merakla:
 
“Sen kimsin?” diye bağırır ama aldığı tek yanıt; ‘Sen kimsin?’ olur.
 
Çocuk bu yanıta kızar ve:
 
“Sen bir korkaksın!” diye bağırır.
 
Dağdan aldığı yanıt, ‘Sen bir korkaksın!’ olur.
 
Ustasına bakar ve:
“Ne oluyor?” diye sorar.
“Oğlum dikkat et,” diyen bilge vadiye doğru, “Sana hayranım!” diye bağırır. Ses, ‘Sana hayranım,’ diye yanıtlar.
Usta, “Sen harikasın!” diye bağırdığında, bu kez dağdan, ‘Sen harikasın!’ yanıtı gelir. Çırak şaşırmıştır. Ama hâlâ ne olduğunu anlayamamıştır.
 
Bilge açıklar:
 
“Oğlum, insanlar buna yankı derler; ama gerçekte yaşamın ta kendisidir. Yaşama ne verirsen, sana onu yansıtır. Yaşam senin davranışlarının aynasıdır. Eğer yaşamında daha çok sevgi istiyorsan, insanları daha çok sev. Eğer sana saygılı davranılmasını istiyorsan, insanlara saygılı davran. Eğer başkaları tarafından anlaşılmak istiyorsan, önce başkalarını anlamaya gayret göster. Eğer insanların sana hoşgörülü ve sabırlı davranmasını istiyorsan, önce sen hoşgörülü ve sabırlı olmalısın. Oğlum, yaşamda ne ekersen, onu biçersin. Bu doğa yasası, yaşamın her yönü için geçerlidir.
“İnsanların yaşamı tesadüfler sonucu oluşmaz. İnsanların yaşamı onların davranışlarının yansımasından başka bir şey değildir.”
 
Alıntı

Günün Sözü :
Bu dünyaya anlaşılmak için değil, anlamak için geldik. Anlaşılamamanın üzüntüsünü duyacağımız yerde, bütün ruhumuzla başkalarını anlamaya çalışsak hayat ne kadar güzel olurdu.  Confıcıus

İbrahim Birol,                                  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
Mayıs 09, 2016, Antalya                 
                                                           e-Mail  ibrahim-bi@Hotmail.com
                                                          
                                                           Twitter : @ibrahimbi2