KÜÇÜK HİKAYELER
Merhaba Değerli Dostlar,

miraç kandili mesajları resimli ile ilgili görsel sonucu

" Bu Kandil günü ve gecesinde, önce tüm dostlarımın Miraç Kandillerini Kutlar ve bu mübarek  gecenin, başta  ülkemize ve  İslam alemine ve  tüm insanlığa, Barış, Mutluluk ve Huzur getirmesini, bu kutsal gecenin, hayırlara vesile olmasını, Cenabı Haktan niyaz ederim".

Bu günkü yazımı,  iki küçük hikaye ile paylaşmak istiyorum.
Hikayeler kısa olabilir ama, içinden çıkarılacak kıssadan  hisseler büyük. Bizleri gelecekte yanılgıya düşmemek için uyarıcı nitelikteki bu tür hikayelere ihtiyacımız olduğunu varsayarak, sizlerin bilgisine sunuyorum.
En iyi dileklerimle. Esen kalın,

 

küfe resim ile ilgili görsel sonucuKüfeyi Atma

Çin'in kırsal kesiminde yaşam savaşı veren bir aile vardı. Dede, baba, anne ve çocuktan oluşan bu aile oldukça sıkıntı çekiyordu.
Bir gün baba, yılların verdiği yorgunlukla bir köşede oturmaktan başka işe yaramayan dedeyi, pazar küfesine koyarak nehre doğru yola çıktı. Nehrin kenarında arkadaşlarıyla oynayan çocuk, babasına ne yaptığını sordu.
Baba "Büyük babanın bize yük olmaktan başka yaptığı bir şey yok. Onu bu küfe ile beraber nehre atmaya karar verdim" dedi.
Çocuk heyecanlanarak atıldı. "Aman baba, küfeyi atma. Çünkü bir gün gelip sen de yaşlandığında o küfe bana lazım olacak"

Kaynak: Kısa Hikaye Arşivi, Kasım 13, 2011

 
 
gezgin resmi ile ilgili görsel sonucu

Ben Yolcuyum

Yaşamın anlamını kavramak için dünyayı dolaşmaya çıkan bir genç, gezdiği ülkelerden birinde ünlü bir bilgeyi ziyarete gitmişti. 
 
Gezgin genç, bilgenin yaşadığı evde, tüm duvarların kitaplarla kaplı olduğunu gördü. Fakat evi dikkatle gözden geçirdikten sonra, yerde bir kilim, duvar dibinde yatak olarak kullanılan bir sedir, ortada ise bir masa ve sandalyeden başka evde hiçbir eşyanın olmadığını gördü ve merakla sordu:
"Neden hiç eşyanız yok?" dedi. "Koltuklarınız, kanepeleriniz, büfeleriniz, Onlar nerede?"

Bilge, bu soruya karşılık olarak kendi bir soru sordu gezgin gence;
"Senin de yalnızca, sırtında taşıdığın küçük bir çantan var, yavrum" dedi. "Peki,senin eşyaların nerede?"
Gezgin genç, kendini savunurcasına yanıtladı bu soruyu:
"Ama görüyorsunuz, Ben yolcuyum."

Ünlü bilge, hak verircesine güldü:
"Ben de öyle, yavrum" dedi. "Ben de öyle."
 
Kaynak: Kısa Hikaye Arşivi, Haziran 06, 2013

Günün Sözü :
"Ne kadar zengin olursan ol yiyebileceğin kadar yersin. Testiyi denize daldırsan alabileceği kadar alır, gerisi kalır." Mevlânâ

İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
                          e-mail : ibrahim-bi@hotmail.com
                         Twitter:  @ibrahimbi2
Mayıs 02, 2016, Antalya