İSTANBUL YEDİ TEPE  EFSANESİ

pinterest istanbul fotoğrafları ile ilgili görsel sonucu


 
 
Merhaba Gönül Dostlarım,

İstanbul tanıtımlarımıza sizlerle bugün yine bir sohbet şeklinde devam ediyorum.
Hani İstanbul' un  Yedi Tepe üzerine kurulduğuna dair bir çok söz söylenmiştir, bu tepelerin hangileri olduğunu eski bir İstanbullu olarak ben dahi  hep merak etmişimdir, bu merakımı gideren bir yazıyı iki gün evvel İstanbul ile ilgili İnternette detaylı bir bilgi araştırması yaptığım esnada, tesadüfen buldum.
Konumuzla ile ilgili bilgileri benim gibi merak eden siz Gönül Dostlarımla, paylaşmak istedim.
 
Bugün İstanbul’u bildiğini söyleyen pek çok kişiye “İstanbul’un yedi tepesini sayar mısınız?” desek alacağımız cevapların çoğu “Çamlıca Tepesi, Kandilli, Gültepe…” şeklinde olur. Oysa “Yedi Tepeli Şehir” diye kastedilen tamamen eski İstanbul yani sur içindeki şehirdir.

Yedi Tepe İstanbul
İstanbul’un üzerinde kurulduğu iddia edilen yedi tepe aslında, sur içi ya da Tarihi Yarımada da dediğimiz bölgede, yani fethedilen İstanbul’un tam merkezinde kalan bölümde yer alıyor. Edirnekapı’dan Sarayburnu’na uzanan üçgeni kapsıyor…
“Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul” derken Yahya Kemâl Beyatlı, acaba hangi tepeden bakmıştı? İşte yedi tepeli şehir İstanbul’un o yedi tepesi ve o tepelere mührünü vurmuş yedi tarihi eser:  1-Saray Burnu Tepesi, 2-Nuruosmaniye Tepesi, 3- Beyazıt Tepesi,4- Fatih Tepesi, 5- Yavuz Selim Tepesi, 6- Edirne kapı Tepesi, 7- Kocamustafa Paşa Tepesi Mimari eserlerin en önemli kimlik olduğunu çok iyi bilen devletler, şehrin kimliğini yedi tepede ortaya koymuşlardır. Acaba, İstanbul’u “İstanbul” yapan bu meşhur tepeler ve burada bulunan en önemli yapılar hangileri?


Önce Kendinizi Sevin ve sonra da Sevdiklerinizin değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...
En iyi dileklerimle. Esen kalın..
 
 
 Yedi Tepe Üzerine Kurulan Şehir: İSTANBUL

Yedi Tepe İstanbul: İstanbul'un yedi tepe üzerinde kurulduğu ve geliştiğini bilmeyen yoktur. Ancak İstanbul'un yedi tepesini saymasını istesek kimse yedi tepenin adını doğru veremez ve Çamlıca, Göztepe gibi İstanbul'un yüksek noktalarını sayar. Yıllar önce bir tv programında muhabirin halka sorduğu soruydu bu ve verilen cevaplardan anladığım İstanbul'da birçok tepe ismi olan semtinin bulunduğu ama hiçbirinin bu yedi tepe olmadığıdır. İstanbul'un kurulduğu bu yedi tepe bugünkü sur içi dediğimiz tarihi yarımada da dır. İşte bu yedi tepe:

Birinci Tepe: Sarayburnu'ndan içeri doğru yükselen, Ayasofya'nın  bulunduğu tepedir. Bizans imparatorluğunda akropolis (kentin dini, ticari, sosyal hayatın yürüdüğü meydanı) de denilen bu tepede Milyon Taşı' da bulunmaktadır.İkinci Tepe: Çemberlitaş diye bilinen, Konstantin Sütunu' nun bulunduğu bölge ve çevresidir.
Üçüncü Tepe: Teodosyus Forumu'nun (Forum Roma İmparatorluğu'nda Augustus zamanında ortaya çıkmış Yunan akropolisi ile aynı görevi görmektedir) bulunduğu Beyazıt ve Süleymaniye bölgesidir.


Dördüncü Tepe: Derin bir vadiyle yarılmış olan Fatih civarıdır. Fatih Camii'nin bulunduğu tepe. Bizans döneminde Valens Sukemeri, Havariyun Kilisesi,ve Kıztaşı buradaydı.


Beşinci Tepe: Haliç'in hemen kıyısından dik bir yokuşla yükselir. Fener'in üstündeki Çarşamba'ya uzanır. Yavuz Sultan Selim Camii'nin bulunduğu tepe.
Altıncı Tepe: Edirnekapı tepesi, Bizans zamanında Blakhernai sarayı ve Kariye Kilisesi'nin bulunduğu yer. Günümüzde Mihrimah Camii'nin görkemini sergilediği yer.                                         

 Yedinci Tepe: Marmara Denizi'ne bakan yükselti, Bizans döneminde Arkadyus Forumu günümüzde Cerrahpaşa olarak bilinen yer.

Rivayet o ki; İstanbul'un fethinden sonra Osmanlı padişahları İslam'ın şartı olan " La İlahe İllallah Muhammeden Resullullah" cümledeki kelime sayısının yedi olması ve bu kutlu kelimenin İstanbul'un yedi tepesinde günde beş vakit yankılanması için bu yedi tepe de camiler inşa ettirmişlerdi. Bu camiler:
Birinci Tepe: Sultanahmet Camii  
İkinci Tepe: Yeni Camii ve Nuruosmaniye Camii
Üçüncü Tepe: Beyazıt ve Süleymaniye Camileri
Dördüncü Tepe: Fatih Camii
Beşinci Tepe: Yavuz Sultan Selim Camii

Altıncı Tepe: Mihrimah Sultan Camii
Yedinci Tepe: Cerrahpaşa Camii
 

 
Alıntı : sehr-istanbul.blogspot.com.tr/
 
 https://youtu.be/3zrHk_xUruE                                             https://youtu.be/XKyiDoHQFV4
 
                                                            youtube istanbul şarkıları ile ilgili video


Günün Sözü :
 
 "Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar; Güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar…"  ( Necip Fazıl)

İbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
2 Haziran,, 2017, Antalya

türkiye simgesi resim ile ilgili görsel sonucu