ORUÇ BABA TÜRBESİ- İstanbul

 
Merhaba Gönül Dostlarım,
siyah kurdele resim ile ilgili görsel sonucu

Son dakika! Şırnak'ta helikopter düştü, 13 şehidimiz var. Şırnak'ın Şenoba bölgesinde bir askeri helikopterin saat 19:40 itibarıyla irtibatın kesildiği bildirildi. Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamada, helikopterin yüksek gerilim hattına takılıp düştüğü ifade edildi .Biri Tümen Komutanı olmak üzere 13 şehidimiz var.
Şehitlerimize Allahtan Rahmet, kederli aile ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz... Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez..


Ramazan ayı boyunca sürdürmeğe devam edeceğim yazılarımın  bir başka mekanı "Oruç Baba Türbesi". Ben de Ramazanın ilk cuma gününde sizlere Oruç Baba Türbesini tanıtmaya çalışacağım.

Ramazan ayının ilk günü tutulan oruç sonrası başta İstanbul dan ve yurdun dört bir yanından gelen insanların  ziyaret ettikleri iftar açtıkları, dua ettikleri türbelerden biridir oruç Baba..
RAMAZAN ayının gelmesiyle birlikte vatandaşlar türbelere akın ediyor. Kimisi Oruç Baba’ya gidip sirke ve ekmekle orucunu açıyor, kimisi de Beykoz’daki Hz. Yuşa Türbesi’nde Allah’a el açıp dua ediyor.
oruç baba türbesi resim ile ilgili görsel sonucuŞarkıcısından oyuncusuna, sosyetesinden mankenine kadar ramazanda türbeye gitmeyen yok. Ünlü isimlerden bazıları albümünün çok satması, bazıları da sağlık ve huzur için dua etmek amacıyla türbeleri ziyaret ediyor. Ünlülerin ramazan ayı boyunca sıklıkla  ziyaret ettikleri türbeler arasında Oruç Baba Türbesi başta olmak üzere, Eyüp Sultan Türbesi, Yahya Efendi Türbesi, Hz. Yuşa Türbeleridir..

“TÜRBE ziyaretini Peygamber Efendimiz en başta yasaklamıştı. Ancak putperestliğe dönme ihtimali ortadan kalktıktan sonra bir hadisle türbe ziyaretini serbest bıraktı. İnsanlara ahireti hatırlatması için türbelerin ziyaret edilebileceğini söyledi. İnsanlar türbeleri ziyaret edebilir ve orada yatan kişi için ve kendisi için dua edebilir. Ancak maksadını aşan davranışlar kabul edilemez. En fazla dua edilir, türbeden bir medet umulmaz.”
Ramazan Ayının bereketi ile ilgili olarak Peygamber efendimiz  ( s.a.v.),  ramazanın, İlk on günü rahmet, İkinci on günü mağfiret, Üçüncü on günü cehennemden kurtuluştur. demiştir.
İslam alimlerine göre türbe ziyaretlerinde asıl amaç, ibret almak olmalıdır. Türbelerde yapılan dua ve dileklerin sadece Allah’tan istenmesi gerektiğini söyleyen alimler, türbedeki kişiden medet ummak Allah’a ortak koşmak sayılacağını ifade etmişlerdir. Dua edilirken türbedeki kişinin isminin anılması, onun hürmetine diye dua edilmesini daha uygun bulunmuştur.

Ramazan ayı boyunca , Cenabı Hakka edilen tüm dualarımızı dergahı izzetinde kabul eylesin, Rabbim sizlerin de dünya ve ahiret her işinizi yoluna koysun, Sağlık, Mutluluk, Huzur ve Bereketlere vesile olsun inşallah...

Önce Kendinizi Sevin ve sonra da Sevdiklerinizin değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...
En iyi dileklerimle. Esen kalın..

Oruç Baba Türbesi,                

oruç baba türbesi resim ile ilgili görsel sonucu
Fatih Şehremini’deki Oruç Baba Türbesi, Ramazan ayının ilk gününden itibaren dileklerinin gerçekleşeceğine inanan insanlar tarafından ziyaret edilir. Bu zamanlar oldukça kalabalıktır. Ramazan ayının ilk ve son günlerinde şeker,zeytin,sirke ve ekmek gibi bereketi temsil ettiği düşünülen yiyeceklerle oruç açılır ve herkes birbirine bunları dağıtır. Amaç bereket getirmesidir.

İstanbul Fatih' de bulunan Oruç Baba türbesi, Ramazan'ın günü ilk iftarı orada açmak isteyenlerle dolar. Peki Oruç Baba kimdir? İlk iftar niye orada açılıyor

İstanbul’da her sene olduğu gibi bu Ramazan ayında da bir adet gibi Oruç Baba Türbesi’nde ilk orucunu açıp dilek dilemek isteyenlerin akınına uğrayacak. Peki Oruç Baba kimdir? Oruç Baba türbesinde ilk iftar neden açılır? Oruç Baba türbesi nerededir? Oruç Baba türbesinde ramazanın iftarının açılması ve dilek dilenmesi dinen uygun mudur?
ORUÇ BABA KİMDİR?
Oruç Baba olarak bilinen kişi eski yıllarda yaşayan, çok fakir olduğu halde ibadetini aksatmadan yaptığı, fakir olduğundan dolayı ramazan ayında iftarlık ve sahurluk yiyeceğinin az olduğu orucunu tutup iftarını da bir parça kuru ekmek ve sirkeyle açan bir derviş olduğu söylenir. Bir başka inanışa göre de Oruç Baba, 1453 yılında İstanbul kuşatmasında savaşan bir asker olduğu söylenir. Askerlere su ve yemek götürmekle  görevli olan Oruç Baba'nın, su kıtlığında bile askerlere su dağıtmayı
sürdürdüğüne, “baba” lakabının da buradan geldiğine inanılır.
RAMAZANIN İLK İFTARININ ORUÇ BABA TÜRBESİNDE AÇILMASININ SEBEBİ
Fatih Şehremini' deki Oruç Baba Türbesi, Ramazan ayının ilk gününden itibaren dileklerinin gerçekleşeceğine inanan insanlar tarafından ziyaret edilir. Bu zamanlar oldukça kalabalık olan Oruç Baba türbesinde, Ramazan ayının ilk ve son günlerinde şeker, zeytin, sirke ve ekmek gibi bereketi temsil ettiği düşünülen yiyeceklerle oruç açılır ve herkes birbirine bunları dağıtır. Amaç bereket getirmesidir. Ramazan ayının ilk iftarını Oruç Baba Türbesinde yapanların dileklerinin gerçekleşeceğine inanılır. Bu düşünceyle türbeye gelen kişiler sirke ve ellerindeki bir parça ekmekle iftar yaptıktan sonra Oruç Baba'nın ruhuna Fatiha okuyarak onun yüzü suyu hürmetine isteklerini bildirip Allah'a dua ederler.

ORUÇ BABA TÜRBESİNE NASIL GİDİLİR?
Ulaşım: İstanbul Şehremini' deki Oruç Baba Türbesi
Mustafa Zekai Efendi Türbesi (Ümmü Sinan Tekkesi) (Oruç Baba)
Arpa Emini Mah. Kürkçübaşı Sok.Şehremini / TOPKAPI
*Kabataş Tramvay hattı ile Pazartekke durağından ulaşım sağlanabilmektedir

Alıntı : sözcü gazetesi.com


https://youtu.be/Qv-AtB202pY



Günün Sözü : "Güzel sözle, doğru söz aynı şey değildir. Nice güzel söz vardır ama doğru değildir. Nice doğru söz vardır, güzel değildir."

İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
01 Haziran, 2017, Antalya

türkiye simgesi resim ile ilgili görsel sonucu