BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? (6)

cüneyt arkın resim ile ilgili görsel sonucu                                          
Merhaba Dostlarım,

Bugün sizlere Türk Sinema tarihinin en önde gelen erkek sinema oyuncularından biri olan Doktor Fahrettin Cüreklibatur ( Cüneyt Arkın)'ı yakından tanıtmaya çalışacağım. Sanatçının kendine ait resmi internet sitesinden bir alıntı yazısını aşağıda sizlerle paylaşıyorum, yazıda bulunan link adresinden siteye girme imkanınız olabiliyor, takip etmek isteyen dostlarıma duyurulur.

tarık akan resimli sözleri ile ilgili görsel sonucu
Tarık Akan, Kadir İnanır ve Ediz Hun Türk Sinema  tarihinde ün kazanmış Erkek oyuncuları arasında yer alan , diğer erkek oyucuları olan, Ayhan Işık, Sadri Alışık, Kemal Sunal, Şener Şen, daha bir çok aktörlerin isimlerini sayabiliriz. Biz bu yazı dizimizde hepsine bir den yer veremediğimiz için üzgünüz...

Kendinizi Sevin Ve Mutlu Olun...En iyi dileklerimle. Esen kalın. 
Doğum Yeri: Eskişehir / Türkiye
Doğum Tarihi: 8.9.1937 -
Cüneyt Arkın gerçek adı: Fahrettin Cüreklibatur' dır. 8 Eylül 1937 Eskişehir, Alpu, Karaçay Köyün' de doğan en ünlü sinema oyuncularımızdandır. Sinemada canlandırdığı Malkoçoğlu karakteri kendisine lakap olarak atfedilmiştir. Televizyon programları sunmuş ve kısa bir süre gazetelerde sağlıkla ilgili köşe yazarlığı da yapmıştır.

Yaşamı
Eskişehir'in Alpu ilçesine bağlı Karaçay köyünde doğdu. Babası Kurtuluş Savaşı'na katılmış Hacı Yakup'tur. Aslen Kırım Tatar Nogaylarındandır. Lise öğrenimini Eskişehir Atatürk Lisesi'nde yapmıştır. Türk sinemasının en ünlü oyuncularından biri olan Cüneyt Arkın, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1961 yılında mezun olmuştur, askerliğini yaptığı yerde Göksel Arsoy'un başrol oynadığı bir film çekilirken yönetmenin dikkatini çekmiştir. Bir süre iş arayan Fahrettin Cüreklibatır yönetmenin teklifi aklına gelip oyuncu olmaya karar vermiştir. Sinema oyunculuğu yaşamına 1964'te başlamış, ve iki yıl içinde en az otuz film çevirmiştir. Yaklaşık 300 filmde oynayan Cüneyt Arkın, son yıllarda Türk televizyonunda değişik dallarda görünmeye başlamıştır. At binmede ve karatede uzman sporcu unvanına sahiptir. İngiltere'de bulunduğu dönem İngiliz yapımcılar tarafından Ajan James Bond karakterini canlandırması için kendisi ile görüşülmüştür.
Betül Cüreklibatır ile evlidir. Kaan ve Murat adlarında iki çocuğu vardır.

CÜNEYT ARKIN KİMDİR?
 Liseyi Eskişehir Atatürk Lisesi’nde okumuştur. Üniversitede ise İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur.
Asıl mesleği doktorluk olan Arkın, 1964 yılında meslektaşı olan Güler Morcan ile evlilik yapmıştır. Bu evliliğinden Filiz adında bir kızı olmuştur. Fakat çift 1968 yılında yollarını ayırmıştır. Bu ayrılıktan 1 yıl sonra Betül Cüreklibatur ile evlilik yapmıştır. Bu evlilikten Kaan ve Murat adında iki oğlu olmuştur. 2002 yılında siyaset ile de uğraşan Arkın, Mesut Yılmaz’dan Eskişehir Milletvekili Adayı olması için teklif almıştır.

KARİYERİ

cüneyt arkın ile ilgili görsel sonucuYedek subay olarak vatani görevini yaparken Şafak Bekçileri filminin çekimleri esnasında yönetmen olan Halit Refiğ’in dikkatini çekmiştir. Askerliğini yaptıktan sonra doktorluk yapmaya devam etti. Bir dergi yarışmasında 1. oldu ve doktorluğu bırakıp oyunculuğa başladı.
2 yıl içerisinde en az 30 filmde yer almıştır. Genelde aksiyon filmlerinde yer alan Arkın ‘Battalgazi’ ve ‘Malkoçoğlu’ karakterlerine can vermiş ve bu isimlerle tanınmıştır.
Kariyeri boyunca hemen her karakterle karşımıza çıkmıştır. Romantik, komedi, aksiyon, dram filmlerinin birçoğunda yer almıştır. Kariyerinde hızla ilerleyen Cüneyt Arkın sinema sektörünün aranan isimleri haline gelmiştir. 12 Mart döneminde 4. Altın Koza Film  Festivali'nde ödüle layık görülmüştür. Ancak jüri ilk oylamasında Yılmaz Güney’i seçmiş fakat siyasi sebeplerden dolayı kararda değişiklik yapmıştır bu neden Arkın ödülü reddetmiştir.

YER ALDIĞI PROJELER

1994- Uyuşturucu
1995- Bizim Ev- Haşim Deniz bey
2000- Karate Can- Kemal
2002- Reyting Hamdi- Cüneyt
2003- Serseri- Şahin
cüneyt arkın ile ilgili görsel sonucu2004- Cennet Mahallesi- Kendisi
2005- Köpek Kadir Ölümüne Sevdalar- Doğan
2008- Kırmızı Işık- Ekrem
2010- Arka Sokaklar- Boks Antrenörü
2013- Harem- Kale Murat'ın Babası (Sadece 1 bölüm oynamıştır.)
2014- Panzehir- Mafya Lideri Cemal

Sevgili Dostlar;               www.cuneytarkin.com.tr/

                
İnternet siteme hoş geldiniz ve ne de iyi ettiniz. Peki, durup dururken kendimle ilgili internet sitesi hazırlama işi nereden çıktı; yani sizlerle buluşma ihtiyacımın sebebi nedir?

Ben sokakta kim olursa olsun karşılaştıklarıma önce gülümser sonra selam veririm. Samimi sıcaklığım karşımdakine cesaret verir. ‘Sen artizliğini iyi yap, yeter’ derler. Sonra sohbet başlar. Gören gelir, gelen lafa karışır. Şakalar gırla gider.

Diyeceğim şu dostlar; her yaştan Türk halkı artık bir araya gelemiyor, içlerini birbirlerine açıp dertleşemiyorlar, şakalaşamıyor. Çünkü zamanları yok. Ama kıyak bir muhabbeti yakaladığı zaman içine dalıyor. Bizim internet sitemiz işte bu kıyak muhabbetlerin yeri, mekanı olacak.

Sitede 1964’ten bu yana basında hakkımda yazılan yazıları, kupürleri, fotoğrafları, filmlerimi, afişlerimi, setlerde yaşadığım anıları sizlerle paylaşacağım. Sinema oyunculuğu dışında yaptığım yağlıboya tuval çalışmalarımı da sizlerin beğenisine sunacağım.

Birbirimizi tanıyacağız.

Mesela, benim hakkımda bu zamana kadar hiç kimsenin bilmediği hayat sırlarımı öğrenebileceksiniz. Hangi filmi nasıl çektik? Merak ettiğiniz her filmimin çekim hikayelerini sizlerle paylaşacağım. Filmlerimden acayip replikler, izlediğiniz filmlerden, afişler, lobiler, resimler, her türlü sorularınıza cevaplar… Hatta hayatınızda bir yeri olan herhangi bir filmimin kartpostalını size imzalı bir şekilde hediye edebileceğim.

Alkol, uyuşturucu konferanslarım, bütün Türkiye’yi karış karış dolaştığım Babacan programının hatıraları, yaşadığım ilginç olayları siteden okuyabileceksiniz.

Türkiye’nin gündemini ilgilendiren konular hakkında düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım. Her türlü sorularınıza cevaplar vermeye çalışacağım. Zaman zamanda yüreklerimizi birbirimize açıp dertleşeceğiz.

İnternet sitemizi iki oğlum hazırladı. Ellerine sağlık olsun.


Türk halkına çok teşekkür ederim.

Çektiğim film ve dizilileri oynatma süresi olarak ortaya koyduğumuz zaman aşağı yukarı 5 sene eder. Yani ben 5 sene çalışmışım, 25 sene beklemişim. Bu insanın sinir sistemini, ruh yapısını altüst eden bir şey ve hiçbir işe yaramayan bir zaman kaybı. İşte o zaman kaybını ben film çekmek yerine okuyarak, yazarak, konuşarak çok iyi değerlendirebildim. Üstelik bu kadar hız ve acele içinde gerçekten bana yakışmayan filmler de yaptım.
cüneyt arkın ile ilgili görsel sonucu
Yedi günde, sekiz günde film bitirdim. Hem yönetmendim, senaryo yazardım, hem de oyuncuydum. Tabi, bu da benden çok şey aldı, çok şey götürdü. Şimdi benim yazı yazmaya, şiir, hikaye yazmaya başladığım zamanlar arkadaşlarım vardı. Cemal Süreyya olsun, Turgut Uyar olsun. Onlara her zaman çok yiğit gözüyle bakmışımdır, kahraman gözüyle. Çünkü ekmek paralarını kalemleriyle çıkaracak kadar dayandılar. Ben galiba işin biraz kolayına kaçtım. Ama fark edebildim mi, hayır fark edemedim. Çünkü insana fark etme zamanı ve fırsatını tanımadılar.

Ve gele gele bu günlere geldik, ama çok mutluyum; o dönemin sinema yazarları, eleştirmenleri hakkımda tek bir şey yazmadılar ama Türk halkı gerçekten çok şey yazdı.


Güzel Sözler : " Hayat, nefes aldığımız anların toplamından değil, nefesimizi kesen anların toplamından oluşur." Alex Hitch Hitchens


İbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
20 Ekim, 2016, Antalya