BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? (7)


kadir inanır ile ilgili görsel sonucu


Merhaba Değerli Dostlar,
Bugünkü konuğumuz, Türk Sinema tarihinin unutulmayan erkek oyuncularından bir başka isim, Kadir İnanır.
Oyunculuk hayatına foto-roman'  lar ile başladı ve "Son Yedi Adım Sonra" isimli film ile sinemaya geçti. Türk sinemasının yetiştirdiği yıldız oyunculardan biri olan Kadir İnanır'ın önemli filmleri arasında, başrollerini Türk Sineması'nın Sultanı olarak bilinen Türkan Şoray'la paylaştığı "Dönüş", " Selvi Boylum Al Yazmalım, "  Yılanların Öcü",filmleriyle " Tatar Ramazan." ,"Ah Güzel İstanbul"," Bir yudum Sevgi" filmleri yer alıyor.

İnanır, 2003 yapımlı sinema filmi "Gönderilmemiş Mektuplar' da, başrolü Türk Sineması'nın Sultanı Türkan Şoray'la birlikte paylaştı. Türk Sineması'nın efsanevi ikilisi, 24 yıl aradan sonra bu filmle birlikte bir araya geldi.

Şubat 2012'de bel fıtığı ameliyatı olan İnanır, ardından akciğerlerinde görülen bir tümör nedeniyle bir operasyon daha geçirdi.

Kendinizi Sevin Ve Mutlu Olun...En iyi dileklerimle. Esen kalın. 


kadir inanır türkan şoray kapak fotoğrafları ile ilgili görsel sonucu
BİYOGRAFİSİ Türk sinema oyuncusu.~Yaşam
Kadir İnanır, 15 Nisan 1949'da Ordu’ya bağlı Fatsa ilçesinde dünyaya geldi. Kalabalık ailesinin son çocuğudur. Fatsa’ daki ilkokul ve ortaokul eğitimi sırasında sahne yeteneğini çeşitli okul gösterilerinde sergiledi. İnanır, yatılı olarak okuduğu İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ nin ardından Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Bölümü’nü bitirdi.
Ses dergisinin düzenlediği Sinema Artisti Yarışması' nda finale kaldı, ertesi yıl düzenlenen Saklambaç gazetesinin Fotoroman Artisti Yarışması 'nda da birinci oldu (1968). Bir süre fotoromanlarda oynadıktan sonra Yedi Adım Sonra (1968) adlı filmdeki küçük bir rolle sinemaya başladı. İlk kez baş rolde oynadığı 1970 tarihli, Atıf Yılmaz'ın yönettiği Kara Gözlüm filminde Türkân Şoray' la başrolleri paylaştı. Daha sonra Şoray' la birçok film daha çevirerek Türk sinemasının erkek yıldızları arasına girdi.
kadir inanır hekimoğlu video ile ilgili görsel sonucu
Zamanla daha nitelikli filmlere yöneldi. Atıf Yılmaz'ın yönettiği Utanç (1972), Selvi Boylum, Al Yazmalım (1977) ve Bir Yudum Sevgi (1984), Ömer Kavur' un yönettiği Ah Güzel İstanbul (1981), Kırık Bir Aşk Hikayesi (1981) ve Amansız Yol (1985), Şerif Gören' in yönettiği Tomruk (1982), Sen Türkülerini Söyle (1986) ve Katırcılar (1987), Erdoğan Tokatlı' nın yönettiği Suçumuz İnsan Olmak (1986) ve 72. Koğuş (1987), Zeki Alasya' nın yönettiği Dikenli Yol (1986), Zafer Par' ın yönettiği Yedi Uyuyanlar (1988), Melih Gülgen' in yönettiği Tatar Ramazan (1990) ve Tatar Ramazan Sürgünde (1992) bu filmler arasındadır.
5. Altın Koza Film Festivali’ nde baş rolünü Filiz Akın'la paylaştığı Utanç (1973) adlı filmle En İyi Erkek Oyuncu seçilen Kadir İnanır, baş rollerini Fatma Girik, Serpil Çakmaklı, Nur Sürer, Erdal Özyağcılar ile paylaştığı 1985 tarihli Yılanların Öcü adlı Şerif Gören filmiyle ise 1986 Antalya Altın Portakal Film Festivali' nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Kadir İnanır, 1990’da Medcezir Manzaraları adlı film ile 3. Ankara Film Festivali' nde de En İyi Erkek Oyuncu dalında ödülün sahibi oldu.
Son dönem Türk sinemasında 2000 yapımı Komser Şekspir adlı Sinan Çetin filminde yeralan ünlü oyuncu, 24 yıl aradan sonra 2003 yılında Gönderilmemiş Mektuplar adlı filmde Türkân Şoray' la yeniden bir araya geldi. Uzun yıllar birbirine yakıştırılan ikili bu filmle de büyük ilgi topladı.
2005 yılında Memduh Ün ve Tunç Başaran' ın yönettiği, Fatma Girik ile birlikte baş rollerini paylaştığı, Sinema Bir Mucizedir adlı yapımda oynadı.
Oynadığı filmlerin içeriği konusunda da etkili olan İnanır genellikle onurlu, özverili ve güçlü erkek tiplerini canlandırmıştır. Toplam 182 sinema filminde ve 7 televizyon dizisinde rol alan İnanır' ın en uzun soluklu dizisi Marziye adlı yapım oldu. 1995-1996 yılları arasında Kanal D'de yayınlanan Böyle Gitmez adlı bir haber programının sunuculuğunu yaptı. Sosyoloji, ekonomi ve siyasetle de ilgilenen ve hiç evlenmeyen Kadir İnanır' ın kurbağa (göden) koleksiyonu bulunuyor. Hekimoğlu Türküsünü Ümit Tokcan'la birlikte derlemiştir.
Kadir İnanır için, 2000 yılında Derman Bey dizisinin çekimleri sırasında rol arkadaşı olan Buket Saygı' ya gönderdiği smsler nedeniyle taciz suçlamasıyla dava açıldı. İnanır, smsleri "motivasyon" amaçlı gönderdiğini belirtmesine karşın 2003 yılında sonuçlanan davada "sarkıntılık ve hakaret etmek" suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırmış, iyi halden dolayı bu ceza 456 milyon 300 bin lira para cezasına çevrilip ertelenmiştir.
Şubat 2012'de bel fıtığı ameliyatı olan İnanır, ardından akciğerlerinde görülen bir tümör nedeniyle bir operasyon daha geçirdi.

Kaynak: Milliyet.com.tr

https://youtu.be/2g3QxpCTmCQGünün Sözü :
Eski sanat büyüklerinin sırlarını bilmedikçe, onların derecesine erişilemez. Edgar Degas

İbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
21 Ekim, 2016, Antalya