NOEL BABA' NIN HİKAYESİ
siyah kurdele ile ilgili görsel sonucu                                                                                             
Noel Baba ve Ren Geyikleri                                                                                                     Merhaba Değerli Dostlar


Noel Baba’nın Hikayesi

Eşi  ile birlikte Noel için oyuncaklar hazırlayarak geçiren sonra o yılbaşı hediyelerini uçan Ren geyiklerinin çektiği kızağıyla gelip dağıtan kukuletalı, beyaz sakallı tonton bir dede, Noel Baba. Aslında  bir masal gibi düşünülse de, insanlara yılbaşında yeni umutlar sunduğu için herkes tarafından sahiplenilir ve her kültür onun için  farklı hikayeler söyler. Noel Baba'nın kültürden kültüre yaşadığı yer, ismi, hikayesi değişir. Bazılarına gore Noel Baba Antalya’da yaşar, bazılarına gore ise Kuzey Kutbunda, Finlandiya’daki Korvatunturi, İsveç'teki Dalecarlia veya Grönland'da yaşar.

Yılbaşında Noel Baba ve Ren Geyikleri
Noel Baba'nın ismi de kültürden kültüre hatta dilden dile farklılık gösterir. Santa Claus, Saint Nicholas, Saint Nick, Father Christmas, Kris Kringle, Santy veya Santa gibi birçok ismi vardır. Bu isimlerin hepsinin kökeni Saint Nicolas'a dayanır. Ama Santa Claus ismi dünya çapında daha çok sevilmiş ve bu isimle anılmıştır. Hatta dillere göre”Santa” yerine  farklı kelimeler  de gelmiştir. İtalya'da “Baba Natale”, Brezilya`da “Papai Noel”, Çek Cumhuriyeti`nde “Deda Mráz”, Portekiz`de “Pai Natal”, Romanya`da “Moş Craciun”, Almanya`da “Weihnachtsmann”, İrlanda'da “Daidí na Nollag”, Fransa`da “Le Père Noël”, İspanya ve Meksika`da “Papa Noel”, Türkiye'de “Noel Baba” gibi.
İlgili resimNoel Baba'nın ortaya çıkışı ile ilgili de farklı hikayeler vardır. Bunlardan en gerçekçisi Yılbaşı ruhunun nasıl ortaya çıktığını anlatan, Türkiye doğumlu tarihsel bir figür olan piskopos Saint Nicholas`in (Nikola) fakirlere hediye dağıtmasına dayanan hikayedir. Bilinen en meşhur yardımı da, üç kızı olan bir babayla arasında gecenlerdir. Bu olayın 320’li yıllarda gerçekleştiğine inanılır. Fakir bir baba kızlarına çeyiz parası karşılayacak durumu yoktur, bu yüzden hiçbir erkek onlarla evlenmek istemez. Oldukça eğitimli ve zengin bir aileden gelen Nikola da üç kızı için üç külçe altını geceleyin gizlice fakir adamın penceresinden içeri atar. Hikaye’nin bu noktada birçok versiyonları mevcuttur. Bu üç külce altının 3 gun arayla ya da 3 yıl art arda atılması ile ilgili; ancak sonu aynıdır. Fakir adam çıkıp kendisini görünce şaşırır ve o’na teşekkür eder; bir rahip olan Nikola da “Bana değil, Tanrı'ya teşekkür et.” der. Bu olayın ortaya çıkmasından sonra, o yörede birçok gizlice yapılan yardımların aslında Nikola tarafından yapıldığı anlaşılır. Nikola'nın ölümünden sonra da yöre halkı birbirlerine gizlice hediye vermeye başlarlar ve bir yılbaşı geleneği oluşur. Diğer bir hikaye ise  günümüzdeki Noel Baba imajının, 1931’de Haddon Sundblom adlı çizerin Coca Cola reklamları için yaptigi çizimlerden ortaya çıktığıdır. Ne var ki Coca Cola reklamlarından çok once, 19. yüzyılın başında Noel Baba'nın çeşitli çocuk kitaplarında ve karikatürlerde günümüzde ki Noel Baba imajına benzer şekilde resmedildiği görülmüştür. 1862 Noel’inde Noel’in henüz ABD’de tatil donemi olmadığı ve Noel Baba figürünün kullanılmadığı donemde Thomas Nast adli Amerikalı karikatürist Harper’s Weekly adli derginin kapağında Noel Baba figürünü kullanmış ve kimilerince Noel Baba'nın mucidi kabul edilmiştir.

Yılbaşı Kahramanı Noel Baba
Noel Baba ister bir aziz isterse bir karikatür olsun. İnsanların umut etmek için masallara ihtiyacı vardır. Siz de yeni yıla umutla bakın ve Yılbaşında hediyelerinizi Noel Baba’dan isteyin. Noel Baba getiremese bile eminim bir başkası sizin için onu başucunuza koyacaktır.

iyikidogdun.net 29 Aralık 2010 Ana sayfa, Okumadan Geçmeyin, Yılbaşı 1 Yorum 2,158 Görüntüleme

Kaynaklar:
[1],http://tr.wikipedia.org/wiki/Noel_Baba
[2],http://www.unutulmuyor.com/bunlari-biliyormuydunuz/18570-noel-baba-kimdir-aziz-nicholaos-kimdir.html


Önce Kendinizi Sevin ve sonra da Sevdiklerinizin kıymetini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...En iyi dileklerimle. Esen kalın. " Nerede yaşam varsa, orada umut da vardır. 2017 Yılında Tüm Umutlar ve Başarılar, Sağlık, Mutluluk ve Huzur dolu nice yıllar, Siz "Gerçek Dostların" olsun..."

İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
25Aralık, 2016, Antalya