YAZMAK ONU KURTARMIŞTI...


Soframda Bir Melek


Dostlar Merhaba,

Bir başka yazar eskilerden, fakat bu yazar bir yanlış teşhis nedeniyle  şizofreni tedavisi için akıl hasta hanesinde kalıyor, gençlik yıllarını uzun zaman tedavi görerek geçiriyor. Daha sonra yazmış olduğu bir kitabına istinaden taburcu ediliyor. Yazar bir kitabı yazması sayesinde akıl hasta hanesinden kurtuluyor. Eşine ender rastlanan değişik bir hikaye.
Ben burada ancak iki kitabından çok kısa özetleri ve yazarın biyografisini sizlerin beğenisine sunuyorum, umarım hoşunuza gider.

Janet Frame
Yazar


Önce Kendinizi Sevin ve koruyun sonra da Sevdiklerinizin kıymetini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...En iyi dileklerimle. Esen kalın. 


Soframda Bir Melek

Yanlış teşhis sonucu şizofreni tedavisi için yıllarca akıl hastanesinde tutulan Janet Frame, gençlik dönemini karanlık deneyimlerle geçirdi. Öykü kitabının ödül kazanması sayesinde dönüşü olmayacak bir operasyondan ve ömür boyu tecritten kurtulan Frame, ileride Yeni Zelanda’nın en önemli yazarı olacaktı. “Soframda Bir Melek”te pek çok vesileyle tekrarladığı gibi “yazmak onu kurtarmıştı.”
janet frame ile ilgili görsel sonucu
Elinizdeki kitap Janet Frame’in üç ciltlik otobiyografisini bir araya getiriyor: Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını anlattığı “Şimdiki-Zaman-Ülkesine”, üniversite yıllarını, ardından yaşadığı olumsuz hastane deneyimini ve yazarlığa adım atışını ele aldığı “Soframda Bir Melek” ve Avrupa’da geçirdiği yedi yılı özetlediği “Şehrin Yansımasından Gelen Elçi”.
Frame kendi gerçekliğini keşfettiği yolculuğunda Yeni Zelanda’dan Londra’ya ve Avrupa’nın pek çok farklı köşesine gidip sonra yeniden evine dönüşünü anlatırken, yazarlığa adım atışının yanı sıra bir kadın olarak tüm zorluklara rağmen ayakta kalışını da benzersiz bir samimiyetle aktarıyor.

soframda bir melek ile ilgili görsel sonucu                                                   janet frame kitaplar ile ilgili görsel sonucu
Bir Başka Yaza Doğru, Yeni Zelandalı yazar Janet Frame'in 1963'te kaleme aldığı ve yaşarken yayımlanmasını istemediğinden ancak ölümünden sonra, 2007'de basılabilen romanı. Edebiyat kariyeri kadar, dramatik hayatıyla da akıllarda yer eden, ilginç bir yazar Janet Frame. Yattığı akıl hastanesinde kendisine "lobotomi"( ruh hastalarını tedavi yöntemlerinden biri olarak prim yapan bu uygulama, ilaçlar ya da elektrik şoklar vasıtasıyla beynin muhtelif bölümlerinin öldürülmesi olarak tatbik edilir.  İlk olarak İsviçre' de Naziler tarafından komünistler üzerinde denenmiş ve başarılı olmuştur. Hatta ilk örneklerinden biri benim. Sieg heil.  uygulanmak üzereyken, yazdığı öykü kitabının Ulusal Edebiyat Ödülü kazandığı öğrenilen ve son anda bu korkunç işlemden kurtulan yazar, edebiyat dünyasına onlarca roman, öykü ve şiir kitabı kazandırdı.

janet frame kitaplar ile ilgili görsel sonucuLondra'da yaşayan Yeni Zelandalı yazar Grace Cleave'in bir röportaj esnasında tanıştığı Philip Thirkettle'dan aldığı kartpostal, yazmakta olduğu romanın 'gırtlağına saplanıp kalır'. Thirkettle, Cleave'i ailesiyle birlikte yaşamakta olduğu Relham'daki eve davet etmektedir. Ne var ki, Grace Cleave için ne seyahat etmek ne de insanların arasına karışmak basit mevzulardır. Thirkettle ve ailesini ziyaret etme fikri bir anda fırtına gibi patlar ve Grace Cleave için bu fırtınanın tam ortasında, dünyadaki yerini sorguladığı, kimlik bunalımlarıyla duraklayan sıkıntılı bir seyir başlar. Nihayet bir göçmen kuş olduğunda karar kılan Cleave, yazmakta olduğu fakat bir türlü ilerleyemediği romanına 'edebi cerrahi' uygulayıp, insanların dünyasından öteye, uzaklara kanat çırpma arzusuyla Thirkettle' ları ziyaret ettiği hafta sonunun hikayesini yazmaya koyulur.

Yazarın Diğer Kitapları
                      
Living in the Maniototo (Janet Frame)The Mijo Tree (Janet Frame)To the Is-Land (Janet Frame)
janet frame SÖZLER ile ilgili görsel sonucu

 
 
İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
3 Aralık, 2016, Antalya