YENİ YILA BAŞLARKEN

yeni yıl resim ile ilgili görsel sonucu
Merhaba Dostlar,

İşte yine yepyeni bir yıla girmeye hazırlanıyoruz. Yeni yılın getirdiği heyecan, coşku, hayaller ve ümitler insana yaşama sevinci ve tutkusu veriyor.
Yeni yıl tarih boyunca her kültür tarafından kutlanmış ve yılbaşı geceleriyle ilgili çeşitli adetler gelenekler ortaya çıkmıştır.
Bu yazıda yılbaşının ve yeni yılın önemini anlatan, güzelliğini ve ne anlama geldiğini ifade eden bir yazıyı daha geniş bir şekilde paylaşmayı isterdim, fakat bize ayrılan süreçte bu mümkün değil.

Tüm insanların yeni yıldan beklentileri farklı farklıdır. Çocukların istekleri iyi bir karne, ödevden başarılı not alma, cep telefonu yada beğendiği ayakkabının onun olmasıdır. Yani çocukların istekleri  gayet masumdur.
Yetişkinlerden bazıları yeni yıldan başarı, para,  şans, sağlık ve huzur isterler... Bu istekler kişiden kişiye değişir. Ancak mutlaka herkesin bir dileği, isteği vardır.
Yeni yılda insanlar bir araya gelir, eğlenceli vakitler geçirilir, birlikte yemekler yenir ve gece  sonunda hediyeleşilir. Tam yeni yıla girmekle birlikte milli piyango çekilişi yapılır. Bazı evlerde de bunun heyecanı yaşanır. Sonuç olarak yeni yıla bu şekilde girilir.
Bizde yeni yılın yaklaşmasıyla şimdiden tüm:

 "Gerçek Dostlar" Ailesine Sağlıklı ,Mutlu  ve Huzurlu yeni bir yıl geçirmelerini diliyoruz.

Önce Kendinizi Sevin ve sonra da Sevdiklerinizin kıymetini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...En iyi dileklerimle. Esen kalın. 


YENİ YILA BAŞLARKENİlgili resim

Yeni yıl için geri sayım başlarken, eski yıla yönelik hesaplaşmalar, yeni gelen yıl için ise planlar yapılmaya başlanıyor. Hayattaki her şeyin farklı ve güzel olacağı umuduyla yeni yıl dört gözle beklenirken, çoğu zaman pişmanlıklar, hatalar ve hayal kırıklıkları düşünülerek, eski yıla haksızlık ediliyor. Bu hesaplaşmada en çok da Aralık ayı günah keçisi oluyor. Dr. Esra Uğurlu Koçer; yeni yılı doğru bir psikoloji ile karşılamanın yollarını anlattı:

 • KASIM AŞK İSE ARALIK DEPRESYON: Kasım özellikle de batı kültüründe “Tatlı Kasım” olarak anılıyor. Üzerine filmler çekiliyor, gelişi kutlanıyor. Kasım aşk ve umutsa, çoğu kişi için Aralık ayı depresyon ve karanlık anlamına geliyor.
 • SONA KALAN ŞANSSIZ AY: Şanssız bir ay olan Aralık, sona kaldığı için sevilmiyor. Aralık, 11 saatte hazırladığınız uzun bir yazıyı, bir saatte temize çekmeye çalışmaya benziyor. Kişi bir taraftan hızla sayfaları gözden geçirmek ve temize çektiklerini yırtıp atmak isterken, diğer taraftan emek vererek yazdığı her kelimenin üzerine uzun uzun düşünmek istiyor. 
 • TÜM YILIN HESAPLAŞMASI: Aralık ayının şanssızlığı, son ay olmasından kaynaklanıyor. Çünkü son aylar genellikle hesaplaşma günü oluyor. Günün sonunda uyumak için gözler kapandığında, bütün gün yaşanılan iyi ve kötü olaylar değerlendiriliyor ve muhasebe ediliyor. Yılın sonu yaklaştıkça da 365 gün boyunca yaşanılan olumsuz olaylar birbiri ardına zihinde canlanıyor. Bir iç hesaplaşma başlıyor. Bu yüzden eski yıl yaş almış bir figürken, ‘’yeni yıl yeni doğmuş bir bebektir’’ haline geliyor. Sanki yaşanılan tüm olumsuzluklar o yılın suçuymuş gibi bir anda ‘eski’ ve ‘istenmeyen’ oluyor. 
yeni yıl resim ile ilgili görsel sonucu
 • NEGATİF DUYGULAR ORTAYA ÇIKIYOR: Mutsuzlukların, başarısızlıkların, kavgaların, öfkelerin, pişmanlıkların; eski yılda kalması isteniyor. Normalde hayatın her aşamasında olumlu duyguları hatırlamak daha kolay oluyor. Ancak yılsonu yaklaşınca arınmak, temizlenmek ve yeni bir başlangıç yapmak isteği ile tüm negatif duygular ortaya çıkıyor. Bu duygularla baş etmek kimi zaman zor oluyor. 
 • ÖNCE DÜŞÜNCELER DEĞİŞMELİ: Hayat, duygular üzerinden yaşandığı için duyguların da bilinç altında yatan düşüncelerimizin bir ürünü olduğu fark edilemiyor. Ancak hesaplaşma içerisine girildiğinde, kişi kendini sorgulamaya başladığında, duygularını değiştirebilmek için öncelikle düşüncelerini değiştirmesi gerekiyor.
 • HATALA R GÖRÜLMELİ:Bu yüzden yeni yılla birlikte daha mutlu ve huzurlu bir hayat isteniyorsa, önce düşünceleri doğru değerlendirmeyi öğrenmek gerekiyor. Altta yatan düşüncelerdeki hatalar görülebiliyor, alternatif düşünceler ortaya çıkarılabiliyor. Bunlarla ilgili değişiklikler hayat içinde uygulanabilirse, duygular da kolaylıkla değişebiliyor. 
 • UMUT MOTİVASYONU ARTIRIYOR: Her bitişin aslında yepyeni bir başlangıç olduğu düşünülürse, yeni yılın da hayatta yeni bir başlangıç olduğu görülüyor. Başlangıçlar bazen zorlasa da çoğu zaman güzeldir. Önemli olan kişinin başlangıçlara yüklediği anlam. Yeni başlangıçlarda umut, yeni hayaller ve hedefler var. Umut etmek, hayallerin ve hedeflerin gerçekleşmesi için motivasyonu arttıran en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Çünkü eğer umut varsa, kurulan hayallerin ardından gitmek ve bu hayaller için çaba sarf etmek kolaylaşıyor. 
 • KRONOMETRE SIFIRLANIYOR: Yeni yılın gelişiyle birlikte koyulan hedefler, genellikle içinde bulunulan yıl yapılamayanlar ya da eksik yapılan konularla ilgili oluyor. Bunları planlamak, geleceğe yatırım yapılmasını sağlıyor. Yapılamayanlara, yetiştirilemeyenlere, başarılamayanlara takılıp kalmadan yeniden daha büyük bir istekle başlanmasını kolaylaştırıyor. Kronometre sıfırlanıyor ve yeniden başlanıyor.
yeni yıl resim ile ilgili görsel sonucu
 • OCAK AYI SİHİRLİ DEĞNEK Mİ?: Hedeflerin içerisinde genellikle değişim planları olur. Yeni yılla birlikte planlanan değişiklikler yapılır yapılmaz, hayatın tamamen farklı olacağına inanılıyor. Bu nedenle Ocak ayı, değişim ayı oluyor. Sanki sihirli bir değnek değecek ve her şey Aralık’tan farklı olacakmış gibi beklentiler içerisine giriliyor. 
 • HEDEFLER GERÇEKÇİ OLMALI: Oysa burada üzerinde düşünülmesi gereken, gerçekleştirilemeyen hedeflerin, yapılamayan değişikliklerin, kişinin kişiliğiyle ve içinde bulunduğu yaşam şartlarıyla ne kadar uyumlu olduğudur. Yani hedefler ve yapılmak istenilen değişiklikler ne kadar gerçeğe yakınsa, kişinin kendini değiştirebilmesi de o kadar kolay oluyor. 
 • ESKİ YILA HAKSIZLIK ETMEYİN: Yaşanılan her günün, hatta her saatin, dakikanın, saniyenin çok değerli olduğunu unutmadan yeni yıl karşılanmalı. Eski yıl, pişmanlık yaratan veya geride bırakılması gereken bir zaman dilimi olarak değerlendirilmemeli. Daha mutlu olmak, hayatın getirdiği tecrübeyle hayalleri ve hedefleri şekillendirmek ve böylece gerçeğe yakın beklentiler içine girmek; daha önceki hayal kırıklıklarının yaşanmamasını sağlıyor.
Alıntı : Dr. Esra Uğurlu Koçer


Günün Sözü : Yine bir yıl başı yaklaşıyor bu yıl başı sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yıla başlangıç yapmanızı ve tüm yılınızın aynı güzellikte geçmesini diliyorum.

İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
28 Aralık, 2016, Antalya