BABANIN  MİRASI

BABA MİRASI RESİM ile ilgili görsel sonucu
 

Merhaba Değerli Dostlar,

Bu gün sizlere, kişisel gelişimimiz konusunda bizlere en doğru katkıyı sağlaya bilecek  kişilerin   başında gelen bir şahıstan bahsetmek ve sizlerle tanıştırmak istiyorum.
Sayın Ahmet Şerif İzgören . Yayınlanmış bir çok kitabı, yüzlerce sunumu ve seminerleri aynı zamanda iletişim konusunda uzmanlaşmış, Kişisel gelişimimize çok yardımcı olacak, İzgören Kişisel Gelişim  ve  Danışmanlık Şirketinin kurucusu ve  sahibi, aynı zamanda yurt dışında eğitim almış, eğitmenlik yapmış genç üstat ve yazardan sizlere örnekler vererek, kah güldüren kah düşündüren  yazılarını, yaşanmış hikayelerini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Umarım bu hikayeler hepimize çok faydalı olur. Eğitici dersler almış oluruz.

Yazımızın altındaki linkten, bu hikayenin anlatımını  sesli olarak dinleye bilirsiniz. Bu tür  sesli yayınlar belki de görme engelli vatandaşlarımıza bizi takip edebilme konusunda,  bir fayda sağlayabilir düşüncesiyle düzenlenmiştir.

İyi bir haftaya başlamanız dileklerimle. Esen kalın.
 
LÜTFEN OKUYUN ,
"Toplantıya gideceğim. Baktım geç kalma ihtimalim var, bindim bir taksiye, muhabbetçi bir arkadaş. O anlatıyor ben dinliyorum. Tam işyerinin önüne geldik. Ankara'da Bakanlıklar. Diyelim ki, taksi parası 9.75 TL tuttu, ben 10 TL uzattım. Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya! taksici üstünü arıyormuş gibi yapar, siz de para üstünü alabilmek için bir ayak dışarda, inmemek için debelenirsiniz. Tam o sahne olacak. Şoför, para üstü var mı diye aranmaya başladı.
"Üstü kalsın kardeşim" dedim.
Döndü bana doğru
"Vaktin var mı ağabey?" dedi.
"Evet" dedim (tek ayağım hala dışarda)
Dörtlülere bastı, trafik dört şerit akıyor, indi araçtan. Önde bir büfe var. Gitti oraya, bir şeyler konuşup geldi. Bana 25 Krş. uzattı. Belli ki para bozdurmuş.
"Birader" dedim, "9.75 değil, 10.50 yazsa istermiydin 50 krş. benden?"
-Ne alacağım ağabey 50 krş.u
-Peki niye gittin 25 krş. için o kadar uğraştın, üstü kalsın demiştim.
Döndü bana, attı kolunu arkaya :
TAKSİCİ RESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu-Vaktin var mı ağabey
-Var
-Çek kapıyı o zaman
Muhabbetçi bir taksici ile karşı karşıyayız.
5 dk. konuştuk. İngiltere'de profesöründen, bilmem kiminden eğitimler aldım. O taksicinin 5 dk. da öğrettiklerini, İngiliz hocalar haftalarca verdikleri derslerde öğretemediler.
Ağabey biz Keçiören'de 5 kardeşiz. Babam Rençber'di benim, günlük yevmiyeye giderdi; artık inşaat falan bulursa çalışır gelir, o gün iş bulamamışsa, biz eve gelişinden, yüzünden anlardık. Durumumuz hiç iyi olmadı. Akşam yer sofrasında yemek yerdik. Yemek bitince babam bize "Durun kalkmayın" derdi. Önce dua ederdik sonra babam bize sofrada konuşma yapardı.
"Aha" dedim, "Bizim meslek", seminerci.
- Ne anlatırdı baban
- Hayat ta nasıl başarılı olunur?
O gün inşaata çağırmazlarsa eve para getiremiyor, sonra çocuklara hayatta başarı teknikleri anlatıyor.
-Babam işe gidince büyük ağabeyimiz onu taklit ederdi, delik bir çorapla pantalonun ceplerini çıkarır, dört kardeşi karşısına alıp "Dürüst olun, evinize haram lokma sokmayın" diye anlatırken, biz de gülerdik. Annem kızardı, "Babanızla alay etmeyin. O, hem dürüst hem de çalışkandır" derdi. Yan evde iki kardeş var, onların babası zengin. Babaları birahane işletiyor, ama adamda her numara vardı, kumar falan oynatırdı. Bizim yeni hiç bir şeyimiz olmadı, hep o ikisinin eskilerini kullandık. O amca mahalleden geçerken biz 5 kardeş ayağa kalkardık çünkü bize bahşiş verirdi. Babam eve gelince ayağa kalkmazdık. Çünkü hediye, para falan hak getire. Ağabey biz babamı kaybettik. Altı ay içinde yandaki baba da öldü, yandaki baba iki çocuğa 5 katlı bir apartman, işleyen birahane, dövizler ve araziler bıraktı. Bizim baba ne bıraktı biliyor musunuz?
-Ne bıraktı?
-Bakkal veresiyesi ve konuşmalarını bıraktı : "Evladım işinizi dürüst yapın, hakkınız olmayan parayı almayın..."falan filan. Ağabey aradan 15 yıl geçti, diğer 2 kardeş cezaevindeler, ne ev kaldı ne birahane. Ailesi dağıldı.
Biz 5 kardeş, beşimizin Keçiören de taksi durağında birer taksisi var hepimizin birer ailesi, çoluk çocuğu, hepimizin birer dairesi var. Geçenlerde büyük ağabeyimiz bizi topladı ve dedi ki :
"Asıl mirası bizim baba bırakmış."
Hepimiz ağladık. 5 kardeş taksiciliğe başladığımızdan beri, taksimetrenin yazmadığı 10 krş.u evimize sokmadık. Her şeyimiz var Allah'a şükür.
Çok duygulandım, veda ettim, tam ineceğim:
-Dur ağabey, asıl bomba şimdi.
-Nedir bomban?
-Nerede oturuyoruz biliyor musun? O iki kardeşin oturduğu 5 katlı apartmanı biz aldık. 5 kardeş orada oturuyoruz.
Evladınıza ne araba bırakırsınız, ne ev, ne de başka bir miras. Evlada sadece değer kavramları bırakırsınız. Bakın iki baba da evlatlarına değer kavramları bırakmışlar.

Kaynak: Ahmet Şerif İzgören


ahmet şerif izgören taksici ile ilgili videohttps://www.youtube.com/watch?v=KZOWNyJK9IA▶ 5:23
 
Günün Sözü : Baba mirası mum gibidir. Türk Atasözü
 
Haziran 13, 2016, Antalya