SOSYAL KİMLİK TEORİSİ 
  
 
 
 
Merhaba değerli dostlarım,
' Kendi Halinde Bir Yolcu' olarak dün yayınladığımız yazım, sizlerin de çok hoşuna gitmiş olmalı ki görüntüleme reytinglerinde ilk sıraları alı verdi. Bu gün yine aynı üstadın bir başka yazısını 'Kişisel Gelişimimize' ışık tutacak olan bir makalesini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Dünkü yazımızın sonunda sizlere, Sınav Korkusu, heyecanı yaşayan çocuklarımız için terapi niteliğinde, güzel bir  müzik eşliğinde, verilen Link adresinden bir Sound Terapi yayınlamıştık. Umarım hoşunuza gitmiştir.
Bu gün yine yazımız sonunda  bu sefer, genç veya  ileri yaşlardaki dostlarım  için hazırlanmış bir başka Sound Terapi paylaşacağım. Ama Lütfen! Kulaklıkla dinlenmesi daha etkileyici oluyor.
 
Göstermiş olduğunuz yakın ilgilerinizden dolayı çok teşekkürler,
İyi bir haftaya başlamanız dileklerimle. Esen kalın. 
  
 Tarihin en büyük suçlularından biri olan Adolf Hitler’in bizzat halk tarafından verilen oylarla, seçimle iktidara geldiğini biliyor muydunuz?
Bilmiyorsanız ‘Hitler: Kötülüğün Yükselişi‘ filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.
Peki insanlar bu kadar kötü birisini neden iktidara getirmiş?


                                                                                  
                                                             ‘Hitler: Kötülüğün Yükselişi’ film afişi
                   
Bu konudaki önemli bir teori, temelini 2. dünya savaşında savaş mahkumu olan Henri Tajfel‘in yaşadıklarından alır.
1970’lerde yapılan bir dizi deney, daha sonradan sosyal psikolog olan Tajfel’in insanların görünüşte önemsiz nedenler yüzünden soyut gruplara olağanüstü derece bağlılık gösterdiklerini fark etmesini sağlamıştır. Bu nedenler arasında saç rengi, doğum yeri ve hatta deneyi gerçekleştiren  tarafından rastgele o gruba konması bulunmaktadır.         
Henri Tajfel – Sosyal Psikolog
 
                                    
Çocuk Obama’nın saçını merak etmiş, Obama’da ona başını uzatıyor.
 
Bu, sosyal kimlik teorisidir. Bu grupların lidere ihtiyacı vardır ve Amerikalı psikolog Michael Hogg, 1990’larda grup üyelerinin lider olarak ‘en iyi ve en zeki‘ kişiyi değil, kolayca özdeşleşebilecekleri kişileri seçtiklerini göstermiştir.
Obama’nın halktan tavırları, çocuklarla olan diyalogları, şehrin içinde bulunan restoranlarda yemek yemesi Amerikalıların Obama’yı halktan biri gibi görmesini sağlamaktadır.

En iyi liderler cesur ve karizmatik midir? Hayır, sosyal kimlik teorisi insanların kendi gruplarının en prototipi üyesini takip etme eğiliminde olduğunu söylüyor.
Obama halkın içindeki bir restoranda yemek yiyiyor.

Seçkinlerin karar eğilimleri ile halkın karar eğilimleri birbirine paralel olmuyor.
Takipçileriniz gibi görünüp, onlar gibi giyinmeniz, sizi daha popüler bir lider haline getirip onlardan biri olduğunu duygusunu güçlendirir.
Şimdi bu bilgiler ışığında bizim siyasetimizi düşünün…
Şimdi Amerika’yı düşünün..
Şimdi televizyonda en sevilen figürleri düşünün.. (Acun gibi)
Şarkıcılardan en sevilenleri düşünün… (Sezen Aksu gibi..)
Futbolculardan en sevilenleri düşünün… (Sergen gibi…)
Habercilerden en sevilenleri düşünün… (M. Ali Birand gibi)
Türkiye’nin en iyi Türkçe konuşan kişisi haber sunduğunda onu izlemeyiz ama M. Ali Birand’ı hataları ile severiz, çünkü biz de hata yapan, bazen iyi konuşamayan insanlarız. Ve her zaman samimi kişileri severiz. Bu yüzden hafta içi her gün M. Ali Birand Ana Haber reytingde 5. oluyor.
Yorumlarda kendi düşüncülerinizi yazabilirsiniz.

Sevgiyle, Hakan. Mengüç
mehmet ali birand ile ilgili görsel sonucu

(Not: Bu yazıyı M. Ali Birand ölmeden önce yazmıştım. Tahminimden çok daha fazla seviliyormuş. Ben de cenazesindeydim ve inanılmaz bir kalabalık vardı. Birbirine muhalif gazeteciler ordaydı. Cumhurbaşkanından tutun eski başbakanlara kadar oradaydı. Şanlıurfa’nın bir köyünden çelenk gelmişti, Diyanet İşleri Başkanı, Rum Patriği de oradaydı.. Irak Eğitim bakanı ordaydı. Birbirinden nefret eden siyasiler bile onun cenazesindeydi. İşte böyle bir adamdı o, herkesin sevdiği… Ve Kanal D onun öldüğü gün haber yayınlamadı sadece ondan bahsetti. Ve o gün bir haber programı ilk defa reytinglerde 3. oldu, tarihe geçti. Sadece onu izledi Türk halkı. Çünkü o kendi gibi bir adamdı, başkası olmamış kendi olmuştu.)

Kaynak : Hakan Mengüç

hakan mengüç resim ile ilgili görsel sonucu

https://soundcloud.com/hakanmenguc

 İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/

Haziran 20, 2016, Antalya