EYLEM  KARDEŞLİĞİ...

Merhaba Gönül Dostlarım,

Bu çok önemli  konuya bu Blog sayfalarımda daha önceden bir kaç kez farklı yazılarla değişik örnekler vermiştim.

Ayrımcılık ve Irkçılık  ile ilgili  verilmesi gereken en güzel örnek Finlandiya yasalarına göre, her türlü kişisel özelliklerine ve cinsiyetine bakılmaksızın bütün insanlara eşit davranılması gerekmektedir. Ayrımcılık (syrjintä) bir suçtur.
Eşitlik Yasası, ayrımcılığın ne olduğunu tanımlamaktadır.
Eşitlik Yasası, yaşa, kökene, uyruğa, dile, dine, inanca, görüşe, siyasi etkinliğe, sendika etkinliğine aile ilişkilerine, sağlık durumuna, özürlülüğe, cinsel yönelime ya da herhangi başka bir kişisel nedene dayanılarak ayrımcılık yapılmasını yasaklamaktadır. Hiç kimse yukarıda sıralanan nedenlerden dolayı bir diğerinden daha kötü bir konuma düşemez.
Cinsler Arası Eşitlik Yasası, cinsiyete dayanılarak ayrımcılık yapılmasını yasaklamaktadır.
Irkçılık ve ırkçı suçlar: Irkçılık (rasismi), herhangi bir insan topluluğunun ya da bu topluluğa üye bir kişinin, örneğin, etnik kökeni, deri rengi, uyruğu, kültürü, anadili ya da dili gerekçe gösterilerek diğerlerine göre daha kötü görülmesi anlamına gelmektedir. Irkçı suç, suçu işleyenin ırkçı bir nedenle işlemiş olduğu suçtur. Irkçı suç, örneğin, şiddet, hakaret, ayrımcılık, tehdit, taciz ve zarar verme olabilir. Irkçı bir suçun kurbanı olursanız, bu konuyu polise bildirin.
Çok etkileyici olan aşağıdaki yazımın yorumunu sizlere bırakıyorum
Önce Kendinizi Sevin, sonra da Sevdiklerinizin, sahip olduklarınızın ve size değer verenlerin kıymetini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun... En iyi dileklerimle. Esen kalın... 
Unutmayın ki, sizin beğenmediğiniz yaşantınız, bir başkasının hayali olabilir.
EYLEM KARDEŞLİĞİ
   Mexico City’de 200 metre finali koşulmuş. Amerikalı (siyah) atletler Tommie Smith ile John Carlos birinci ve üçüncü gelirken, ikinciliği Avustralyalı (beyaz) Peter Norman kazanmış.
Madalya töreni için bekledikleri sırada, Carlos, Peter Norman’ ın yanına gelerek sormuş;
─ İnsan haklarına inanıyor musun?
─ Evet, inanıyorum.
─ Peki ya Tanrı’ya?
─ Bütün kalbimle…
Bunun üzerine, iki siyah atlet kafalarındaki eylem planını açıklamışlar, Norman tereddütsüz katılmış;
─ Ben eyleminizi destekleyeceğim, bana ne yapmam gerektiğini söyleyin!
Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar, gökyüzü, ağaç, sakal ve açık havaİlk defa, o günler için müthiş bir provokasyon hatta devrim sayılacak bir eylem planlıyor iki genç adam:
Amerika’daki ırk ayrımcılığını ve siyahlara reva görülen fakirliği ve ikinci sınıf vatandaşlığı protesto edecekler… Ama nasıl?
Fikir Norman’ dan geliyor: bir çift siyah deri eldiven buluyorlar, sağ tekini Tommie, sol tekini John eline geçiriyor; fakirliği sembolize etmek için çıplak ayakla kürsüye çıkıyorlar, başları kederle öne eğik, sıkılı yumruklarını havaya kaldırıyorlar.
Önlerinde duran beyaz atlet Peter Norman da, dayanışmasını göstermek için kalbinin üstüne ‘İnsan Hakları İçin Olimpiyat Projesi Hareketinin kokardını iğneliyor.
Amerikan milli marşı çalarken plan icra ediliyor ve eylem koyuluyor.
Ve tabii dünya birbirine giriyor. Amerika ayağa kalkıyor. Olimpiyatlar bile gölgede kalıyor, dünya gazeteleri yumrukları havada siyah atletlerin fotoğrafını birinci sayfadan veriyor…
Amerikan Olimpiyat Komitesi iki siyahın spor kariyerini o saniye bitiriyor. Eylem amacına ulaşmış, Amerika’daki zenci azınlığın durumu dünya gündemine girmiştir. Smith ve Carlos spor hayatlarını (ve buna bağlı olarak geleceklerini) feda etmişler ama dünya tarihine geçmişlerdir. Dünyadaki yüz milyonlarca ezilmiş siyahın ilahı haline gelmişlerdir.
Peki ya Avustralyalı beyaz Peter Norman?
Tommie Smith diyor ki;
─ Peter, bir beyazdı. O günlerde siyahların haklarını savunma cesareti gösteren, onurlu ve omurga sahibi beyaz çok azdı. Peter, Avustralya’ya döndüğünde kimse yüzüne bakmadığı gibi, herkes tarafından yargılandı. Onun da atletizm kariyeri bitti, spor çevrelerinden dışlandı. Tehditler, işsizlik ve tecrit nedeniyle öyle sıkıntılı günler yaşadık ki, üçümüzün de ilk evlilikleri bu süreçte sona erdi.
Avustralya Devleti Norman’ ı ölene kadar affetmemiş ama…
Norman intikamını mezara götürmüş: 1968 Olimpiyatları finalinde ikinci olurken kırdığı 200 metre Avustralya rekoru hâlâ, 38 yıl sonra kırılamamış.
Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, oturan insanlarİki Amerikalı ve bir Avustralyalı ‘lanetli’ atletin o gün başlayan ‘eylem kardeşliği’ ve dostlukları ömür boyu sürmüş. Aradan geçen 38 yıl boyunca, yazışmışlar, buluşmuşlar, görüşmüşler.
Ta ki Peter Norman evinin bahçesinde kalp krizi geçirip 64 yaşında ölene kadar.
Ve şimdi, yandaki fotoğrafa iyi bakın;
Melbourne’de yapılan cenaze töreni. ‘Onurlu beyaz atlet’ Peter Norman’ ın tabutu, Tommie Smith (solda) ve John Carlos’ un omuzlarında!
Üç ‘eylem kardeşi’ son kez omuz omuza…
Alıntı


Günün Sözü  :
ırkçılık ile ilgili sözler ile ilgili görsel sonucuİbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/

30 Ocak 2018, Antalya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder