BAHARIN  MÜJDECİSİ


bahar dalı resim ile ilgili görsel sonucu


Merhaba Gönül Dostlar,

İçinizde Kış Aylarını sevmeyen okuyucularım var  mı? Neyse müjdeli haberi benden duymuş olun. 

2017-2018 yıllarını kapsayan bu kış mevsimi beklendiği gibi geçmedi. Pek çok ilimiz için nispeten ılık ve kurak geçen mevsim daha ziyade yağmurlara vesile oldu. Kış mevsimine veda etmek üzere olduğumuz şu günlerde milyonlarca insan ilk cemre ne zaman düşecek? ve ilk cemre nereye düşecek? sorularına yanıt arıyor

Halk takvimine göre kıştan bahara geçişin sembolü olan ve ısınmayı ifade eden cemrenin ilki bugün havaya düştü.
"Halk, 'Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır' diyerek cemrelerin yaz için yeterli olmadığını gözleme dayalı olarak ifade eder. 'İstersen yazı, bekle Hıdırellez'  i'  atasözü veya 'Mayıs ayı gelende dağlarda kar olur mu?' türküsü halkın tabiata yönelik bu gözleminin bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Nitekim bizim 'bahar bayramı' olarak tanıdığımız Hıdırellez, aslında halk takviminde cemrelerin düşüşünden başlayarak kışın ve eski yılın bitişinin, yazın ve yeni yılın gelişinin kutlanmasıdır."
CEMRE NEDİR?
Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı. Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir. Mina Vadisi' nde Arafat'tan gelen hacıların attıkları taşlarla oluşan yığınlara da "cemre" adı verilir.
Bahara bir dilim mavi var..Son çeyrek biraz hüzünlü olur, olsun

bahar dalı resim ile ilgili görsel sonucu

Mevsim değişikliğiyle bağlantılı olarak doğa olaylarında da birtakım değişiklikler gözlemlenmektedir. Bunların en başında ise havayı, toprağı ve suyu ısıtıp sıcaklıklarını artıran cemre düşmesi karşımıza çıkmaktadır. Cemre, ilkbahar ayının başlangıcından hemen önce, birer hafta arayla sırasıyla havaya, suya ve en son toprağa düşmesi olarak bilinen önemli doğa olayları arasında kendini göstermektedir. Vatandaşlar tarafından da ilk cemrenin ne zaman ve nereye düşeceği bahar aylarının giderek yaklaşmasıyla birlikte merak edilerek sorgulanan konular arasındaki yerini alıyor. 2018'de meydana gelecek Cemre tarihlerine ilişkin detaylı araştırmalara şimdiden başlayan kişiler için ilk Cemrenin ne zaman ve nereye düşeceği konusuna dair bilgi sahibi olunmak istenen detaylar da belli olmaya başladı. Peki, ilk cemre ne zaman ve nereye düşecek? İşte, ilkbaharın gelişini müjdeleyen cemre düşmesi ile ilgili tüm ayrıntılı bilgiler...

CEMRE İSMİNİN KÖKENİ NEREDEN GELİR?

Cemre isminin kökeni ve anlamı ile ilgili pek çok rivayet bulunmaktadır. Ancak öncelikle, Arapça'dan gelen ''ateş, ateş parçası, kor'' şeklinde anlamlara sahiptir. Öte yandan Anadolu'dan gelen ''imre, imere, zemheri ya da cemre'' şeklinde adlandırıldığı söz konusudur. Tüm bunlardan en yaygın kullanımı cemre kelimesidir. Cemre, halk nezdinde sıcaklığın artması şeklinde bilinmektedir. 
İLK CEMRE BUGÜN HAVAYA DÜŞÜYOR! 
Cemrelerden ilki 19 ve 20 Şubat tarihleri arasında, havaya düşecek. Bu doğrultuda, cemrenin düşmesiyle birlikte ilk olarak havayı ısıttığı, arkasından suyu ve en son toprağı ısıttığı inancı bulunmaktadır. Her ne kadar cemre düşmesiyle birlikte hava sıcaklıklarının da doğru orantılı olarak artacağı inanılsa da, bazen cemrenin düştüğü günlerde de havaların soğuduğu vakası görülebilmektedir.
KAÇ TANE CEMRE DÜŞMESİ GÖRÜLECEK? CEMRELER NE ZAMAN DÜŞECEK?İlkbaharın gelişini yansıtan en güzel doğa olaylarından cemre düşmesi havaya, suya ve toprağa olmak üzere 3 kez düşecek. Birinci cemre havaya, 19 ve 20 Şubat 2018 tarihleri arasında, İkinci cemre suya, 26 ve 27 Şubat 2018 tarihleri arasında, Üçüncü cemre ise toprağa, 5 ve 6 Mart 2018 tarihleri arasında düşecek.

Alıntı : değişik yazılardan derlenmiştir.


Önce Kendinizi Sevin, sonra da Sevdiklerinizin, sahip olduklarınızın ve size değer verenlerin kıymetini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun... En iyi dileklerimle. Esen kalın... 
Unutmayın ki, sizin şikayet ettiğiniz yaşamınız, belkide  başkasının hayali olabilir.

https://youtu.be/opSg83NIf4s                                   https://youtu.be/rs9E8mVwCbo

youtube dilek türkan ile ilgili video
Günün  Sözü : bahar ile ilgili sözler ile ilgili görsel sonucu

İbrahim  Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
20 Şubat 2018, Antalya