TENİS TOPLARI

 
 
tenis topları ile ilgili görsel sonucu
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Merhaba Dostlar,

Bugün sizlerle farklı bir hikayeyi paylaşmak istiyorum, Hikayenin başında  vurgulandığı gibi 
" Güzel bir hikaye, bunu okumak sizlere iyi gelecek..."
Uzun süre etkisinde kalabilirseniz. Bugün itibariyle hikayelerimizi yazmağa devam edeceğim. Umarım hepsini büyük bir zevkle okursunuz.  Bu tür hikayeler kişisel gelişimimize fayda sağlayabilecek nitelikte olması için çok itinayla seçilmiş hikayelerdir.
 
En samimi dileklerimle. Esen kalın.
 
 
 
 Güzel Bir Hikaye Bunu Okumak Sizlere İyi Gelecek…
Ne zaman; hayatında bazı şeyler çekilmez hale gelirse,
Ne zaman; yirmi dört saat kısa gelmeye başlarsa,
O zaman; kavanoz ve iki fincan kahveyi hatırlayınız…
İşte kavanoz ve iki fincan kahvenin hikayesi
Bir gün bir felsefe profesörü, elinde bazı malzemelerle derse gelir. Ders başladığında; hiçbir şey söylemeden, önüne büyükçe kavanozunu alır. Sonrada kavanozu ağzına kadar tenis topları ile doldurur. Ardından öğrencilerine kavanozun dolup dolmadığını sorar…
Bütün öğrenciler hep bir ağızdan dolduğunu söylerler.
Bunun üzerine; profesör önündeki kutulardan birinden aldığı çakıl taşlarını, kavanoza döker. Çakıl taşları kayarak, tenis toplarının aralarındaki boşlukları doldurmaya başlar. Profesör yeniden kavanozun dolup dolmadığını sorar.
fanus içinde çakıl taşları resim ile ilgili görsel sonucu
 
Öğrenciler yine hep birlikte; ‘evet doldu’ derler.
Profesör bu defa da, masanın üzerindeki diğer kutuyu eline alır ve içindeki kumu yavaşça kavanoza döker. Tabii ki kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurur. Profesör yine aynı soruyu sorar. Öğrenciler de yine koro halinde ‘evet doldu’ derler.

Profesör bu kez ise masanın altında hazır bekleyen iki fincan kahveyi alır. Başlar kahveyi kavanozun içine dökmeye. Bu kez de kahve de kumların arasında kalan boşlukları doldurur. Bunun üzerine öğrenciler gülmeye başlar… Ardından profesör öğrencilerine nasihat etmeye başlar;
‘Bu kavanoz sizin hayatınızdır.
Tenis topları; Hayatınızdaki önemli şeylerdir. Yani aileniz, çocuklarınız, sağlığınız, arkadaşlarınız gibi. Diğer şeyleri kaybetseniz de, bunlar hayatınızı doldurmaya yeter.
kahve
Çakıl taşları ise; Sizin için daha az önemli olan diğer şeylerdir. Yani işiniz, eviniz, arabanız gibi.
Kum ise; diğer ufak tefek şeylerdir. şayet kavanoza önce kum doldurursanız; Çakıl taşlarına ve özellikle de tenis toplarına yeterli yer kalmaz.
Aynı şey hayatımız için de geçerlidir. Vaktinizi ve enerjinizi; ufak tefek şeylere harcar, israf ederseniz; Bu defa da önemli şeyler için vakit kalmayacaktır. Dikkatinizi mutluluğunuz için önemli olan şeylere çevirin.
Çocuklarınızla oynayın.
Sağlığınıza dikkat edin.
Sevdiklerinizle yemeğe çıkın.
Evinizin ihtiyaçlarını karşılayın.
Öncelikle tenis toplarını kavanoza yerleştirin.
Öncelikleri, sıralamayı iyi bilin.
Gerisi hep kumdur…’
Bu arada bir öğrenci merakla şu soruyu sorar; ‘Hocam peki, o iki fincan kahve nedir?’ Profesör gülerek cevaplar; ‘Bu soruyu bekliyordum. Hayatınız ne kadar dolu olursa olsun; Her zaman dostlarınız ve sevdiklerinizle bir fincan kahve içecek kadar yer vardır…’
 
 Kaynak : seçmehikayeler.com 

Not: Hikayemizde Faunusa konan topların Tenis Topları olduğu, dökülen sıvı maddenin kahve olduğu, Video görüntüsünde ise topların Golf Topu oldukları ve dökülen sıvının  şarap olduğu  gösterilmiştir, farklılık için özür dilerim.

Video muzu izlemeyi unutmayın. Link adresini tıklatın lütfen.!

https://youtu.be/Ipy0j-WVzgMkişisel gelişim video ile ilgili video▶ 3:31


 
 İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
Temmuz 08, 2016, Antalya