YARDIMLAŞMA  VE  DAYANIŞMA
yardımlaşma nedir ile ilgili görsel sonucu
Değerli Dostlar,

Ülkemiz zor bir dönemeçten geçmektedir. Biz bu gelişmelere seyirci kalacak bir toplum değiliz.
Gençlerimizin geleceğini daha şimdiden alacağımız somut kararlarla yönlendirmemiz gerekir.
Bu nedenle bugünkü yazımızın konusunu ' Yardımlaşma ve Dayanışma' olarak anlam ve manasını bir kez daha hatırlatmak amacı ile gündeme getirdim. Bir birimize en çok ihtiyaç duyduğumuz,  zaman yardımlaşma, dayanışma ve kenetlenme zamanıdır. İçinde bulunduğumuz durumu göz ardı edemeyiz. Herkesin taşın altına eline sokma zamanının geldiği günlerdir. Son zamanlarda kaybettiğimiz ve yeniden en çabuk şekilde geriye kazanmamız gereken bir çok değerden  ilk ikisidir yardımlaşma ve dayanışma.

En iyi dileklerimle . Esen kalın.

dayanışma resim ile ilgili görsel sonucu
Yardımlaşma ne demektir, kısaca
Yardımlaşma nedir kısa bilgi


Yardımlaşma birlikte çalışmak yada yardım etmektir. Takım çalışması gibi yalnızken yapamayacağımız şeyleri yeteneklerimizi ve enerjimizi birleştirerek çalışmaktır. Bizim yeteneğimiz ya da bilgimiz olmayan konularda yardım alıp, kendimize ait bilgi ve yeteneği başkasınınkiyle birleştirmektir.
Yardımlaşma ve yardımseverlik, önemli ve yaygın toplumsal bir değerdir. Toplumsal hayatta karşılaşılan ve çözümünde zorlanılan problemler, yardımlaşma yoluyla kolaylıkla çözülür.. İnsanlar  çok farklı konularda birilerine yardım edebilir.

Dayanışma :
Bir topluluğu, bir toplumu oluşturan bireylerin duygu, düşünce ve çıkar birliğiyle birbirlerine karşılıklı olarak bağlanmaları ve her konuda birbirlerine destek olmaları.
 Sözlükte "dayanışma" ne demek?
1- Dayanışmak işi, tesanüt.
2- Bir topluluğu oluşturanların duygu ve ortak çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanması, tesanüt


dayanışma resim ile ilgili görsel sonucuDayanışma nedir?

İnsan, doğası gereği toplumsal bir varlıktır. Yalnız yaşaması mümkün değildir. Birlikte yaşamanın gereği olan dayanışma ile insanlar yardımlaşmayı, birlikte iş yapmayı öğrenirler. Dayanışma sayesinde insanlar daha çabuk ve daha çok iş yapabilir. Atalarımız bu konuda "Bir elin nesi var, iki elin sesi var" diyerek, birlik, beraberlik ve dayanışmanın önemini vurgulamışlardır.
Dayanışma toplumlar arasında, millet içerisinde ve milletlerarasında olabilir. Kurtuluş Savaşı yıllarında Türk Milleti'nin dayanışması ile düşman yurttan kovulmuş ve vatan tamamen kurtarılmıştır.

Toplumsal dayanışma nedir?

Dayanışma bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanması demektir. Toplumsal dayanışma ise toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir.
Yaşamımızda toplumsal dayanışmanın çok önemli bir yeri olduğunu artık idrak etmemiz gerekmektedir. Çünkü iyi yaşamamıza yardımcı olacak unsurlardan birisi dayanışmadır. Ülke içinde veya dış ülkelere karşı her zaman birlik ve beraberliğimizi korumak zorundayız. Toplumsal dayanışma denildiğinde konuyu birçok farklı noktadan incelemek gerekir. Toplumu oluşturan bireylerdir. Bireyler arasında güven ilişkisi, demokrasi, hukuka saygı, kurumlar arasındaki iletişim, köylü yada kentli bireylerin birbirine olana saygı ve bağlılığı, devlete olan güven ve günümüz Türkiye'sinde olumlu yada olumsuz her türlü gelişmelere verilen reaksiyonlar olarak incelenebilir. Birlik ve beraberlik denildiğinde toplumsal dayanışmaya en büyük örnek Kurtuluş Savaşımızdır.

Kaynak: http://dayanisma.nedir.com/#ixzz4DFybLdRv


Günün Sözü :
 İnsanlar birbirine yardımdan ellerini  çektikleri gün insanlık yok olur. Karşılıklı dayanışma olmazsa toplumlar olmaz.
Walter SCOTT


İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/

İlgili resim