GERÇEK DOSTLAR...


arkadaş resim ile ilgili görsel sonucu


 

 

 


Çok Değerli Dostlar Merhaba,
 
arkadaş resim ile ilgili görsel sonucuBugüne, Bloğumuzun adı  ile ilgili bir yazımı paylaşarak başlıyorum. Gerçek Dostlar kimlerdir. nasıl seçeriz, seçerken nelere dikkat etmeliyiz, Gerçek bir dost nasıl olmalı, beklentilerimizi, önemi nedir, gibi konulara bu yazımızda yer verdik. Günümüzde  artık Gerçek Dostlar edine bilmek onları elimizde tutabilmek için çok çaba sarf etmemiz gerekmektedir.
 
Mutlu ve uzun süreli dostlukların bir başka önemli unsuru, karşılıklı saygıdır. Bu, başkalarının duygularına karşı düşünceli olmayı içerir. Zevkleri veya görüşleri sizinkine uymadığında dostlarınızın size karşı anlayışlı ve sağduyulu olmalarını istersiniz, değil mi? Öyleyse sizin de onlara aynı şekilde davranmanız gerekmez mi?
Saygı göstermenin bir diğer yolu dostlarımızı bunaltmamaktır. Gerçek dostlar ne kıskançtır ne de arkadaşlarını sahiplenir. “Sevgi kıskanç değildir” der. Bu nedenle dostlarınızın sadece size ait olmasını isteme eğilimine karşı koyun. Eğer dostlarınız sırlarını başkalarına açarlarsa darılmayın veya onlardan uzaklaşmayın. Hepimizin dost çevremizi genişletmeye ihtiyaç duyduğumuzu bilin. Dostlarınızın başka dostluklar da geliştirmesine izin verin.
arkadaş resim ile ilgili görsel sonucuBazı insanlar “Dostlarının sadece iyi niteliklere sahip olmasını istiyorlar, ancak bu imkânsız.” Hiçbirimiz mükemmel değiliz ve bunu başkalarından talep etme hakkına da sahip değiliz. Dostlarımızın kusurlarımıza rağmen bizi kabul etmelerini ve zayıflıklarımızı hesaba katmalarını isteriz. Öyleyse bizim de dostlarımızın kusurları üzerinde fazla durmadan veya onlarda hayal ürünü kusurlar yaratmadan bir dostluk kurmalısınız. Ancak dış görünüşünüz hakkında gereğinden fazla endişelenmeyin.
Fransa’da yaşayan Gaëlle “Gerçek dostlar bulmak için moda giysiler giymeye gerek yok” diyor. Çünkü “iyi insanlar kişilerin iç yapısıyla ilgileniyorlar.”

“Kusursuz dostlar asla şikâyet etmezler, her zaman sevgi doludurlar, hiç aksi davranmazlar, bize aşırı bağlıdırlar ve asla hayal kırıklığına uğratmazlar...

 Önce Kendinizi Sevin ve sonra  Sevdiklerinizin kıymetini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...En iyi dileklerimle. Esen kalın. 

 

 

Gerçek Bir Dost Nasıl Olmalı?

25 ARALIK 2010’da Britanya’da yaşayan 42 yaşındaki bir kadın, tanınmış bir sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında bir intihar notu paylaştı. Aslında yazdıklarına bakılırsa kadın umutsuzca yardım istiyordu. Sitedeki binden fazla “arkadaşı” o sırada çevrimiçiydi, fakat biri bile yardımına gelmedi. Polis kadının cansız bedenini bir gün sonra buldu. Kadın aşırı dozda ilaç içmişti.
Günümüzde modern teknoloji sayesinde, sadece kişi listemize ismini ekleyerek yüzlerce, hatta binlerce internet “arkadaşına” sahip olabiliyoruz. Ve bu “arkadaşlıklardan” birine son vermek istediğimizde kişinin adını listeden silmemiz yeterli. Ancak Britanya’daki kadının yaşadığı acı olay şaşırtıcı bir gerçeğe dikkat çekiyor: Birçok kişi gerçek arkadaşlıklar kuramıyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, giderek sosyalleşmemize rağmen gerçek dostlarımızın sayısının azaldığını gösterdi.
Çoğu insan gibi siz de gerçek dostlara sahip olmanın önemli olduğunu herhalde kabul ediyorsunuz. Ayrıca büyük ihtimalle sizin için de arkadaşlık, bilgisayar ya da telefonda bir şeyler tıklamaktan daha fazlası anlamına geliyor. Peki bir arkadaştan ne beklersiniz? Siz nasıl iyi bir arkadaş olabilirsiniz? Yıkılmayan dostluklar kurmanın sırrı nedir?
Şimdi bu konuda size yardım edecek dört ilkeyi ve Yaratıcımızın Sözündeki değerli öğütlerin, başkalarının arkadaşlık etmek isteyeceği biri olmanıza nasıl yardım edebileceğini görelim.
arkadaş resim ile ilgili görsel sonucu

 

1. İçten Bir İlgi Gösterin                           

Gerçek dostluklar bağlılık gerektirir. Başka sözlerle iyi bir dost size karşı sorumluluk hisseder ve sizinle gerçekten ilgilenir. Elbette böyle bir bağlılık iki yönlüdür; her iki taraf da çaba göstermeli ve özveride bulunmalıdır. Ancak sonuçta elde edecekleriniz harcayacağınız çabaya değer. Kendinize şunu sorun: Arkadaşım için fedakârlık yapmaya, zamanımı ve olanaklarımı kullanmaya istekli miyim? Unutmayın, gerçek bir dosta sahip olmak için önce siz gerçek bir dost olmalısınız.

ARKADAŞLIK HAKKINDA NE DEDİLER?

Irene: “Tıpkı güzel bir bahçe oluşturmak gibi dostluk kurmak da çok zaman ve ilgi ister. İşe kendiniz iyi bir dost olmayı isteyerek başlayın. Başkalarına iyilik yapmakta ve kişisel ilgi göstermekte cömert olun. İnsanlar size ihtiyaç duyduğunda zamanınızı seve seve verin.”
 Luis Alfonso: “Günümüz toplumu fedakâr olmayı değil, egoist olmayı özendiriyor. Dolayısıyla biri karşılığında hiçbir şey beklemeden sizinle içtenlikle ilgilendiğinde, bu çok anlamlı oluyor.”

2. İletişim Konusunda Kendinizi Geliştirin

Gerçek bir dostluk düzenli iletişim olmadan güçlenemez. Dolayısıyla ortak ilgi alanlarınız hakkında sohbet edin. Arkadaşınız bir şey anlatmak istediğinde onu dinleyin ve düşüncelerine saygı gösterin. Fırsat buldukça onu övün ve teşvik edin. Zaman zaman arkadaşınıza öğüt vermeniz, hatta hatalarını düzeltmeniz gerekebilir ve bunu yapmak hiç de kolay olmayabilir. Ancak vefalı bir dost, arkadaşının ciddi hatasını fark etmesini sağlamak ve kırmadan ona yol göstermek için cesurca davranır.

ARKADAŞLIK HAKKINDA NE DEDİLER?

Juan: “Gerçek bir dost fikirlerini rahatça söyleyebilmeli, ancak sen aynı fikirde değilsen sinirlenmemeli.”
Eunice: “En değerli arkadaşlarım, benimle zaman geçirmeye ve beni dinlemeye istekli olanlar, özellikle de sorunlarım olduğunda.”
Silvina: “Gerçek dostlar, sizi üzeceğini bilse de doğruları söyler; çünkü onlar sizin için her zaman en iyisini ister.”
arkadaş resim ile ilgili görsel sonucu


3. Gerçekçi Beklentileriniz Olsun
Bir arkadaşımızla yakınlaştıkça büyük olasılıkla daha çok hatasını görürüz. Arkadaşlarımız mükemmel değil, ama biz de değiliz. Bu nedenle arkadaş olduğumuz insanlardan kusursuzluk beklemek ya da talep etmek yanlış olur. Tam tersine onların güzel niteliklerine değer vermek ve hatalarını görmezden gelmek iyi olacaktır.

ARKADAŞLIK HAKKINDA NE DEDİLER?

Samuel: “Genellikle başkalarıyla ilgili beklentilerimiz, kendimizle ilgili beklentilerimizden daha yüksektir. Kendi hatalarımızın farkında olursak ve bizim de bağışlanmaya ihtiyacımız olduğunu unutmazsak, başkalarını affetmeye daha istekli oluruz.”
Daniel: “Dostlarınızın hatalar yapacağı gerçeğini kabul edin. Sorunlar çıktığında hemen çözmeye çalışın ve unutmak için elinizden geleni yapın.”

 

 
4. Arkadaş Çevrenizi Genişletin

Arkadaşlıklar konusunda seçici olmamız gerektiği doğrudur. Ancak bu, arkadaşlarımızı belirli bir yaş grubundan veya eğitim düzeyinden insanlarla sınırlamak anlamına gelmez. Farklı yaşlardan, kültürlerden ve milletlerden insanlara ilgi göstermek yaşamımızı zenginleştirebilir.

ARKADAŞLIK HAKKINDA NE DEDİLER?

Unai: “Sadece sizinle aynı yaşta olan ve aynı şeylerden zevk alan insanlarla arkadaş olmak, her gün sadece en sevdiğiniz renkte giysiler giymeye benzer. O rengi ne kadar severseniz sevin, bir gün gelir bıkarsınız.”
Funke: “Arkadaş çevremi genişletmek, kişisel olarak olgunlaşmama fırsat verdi. Her yaştan ve kültürden insanla iletişim kurmayı öğrendim, ayrıca bu sayede daha dışadönük ve uyumlu biri oldum. Arkadaşlarım da bunu çok takdir ediyor.”
Alıntı :  JW.COM
https://youtu.be/Y9nseSBFDas

GÜNÜN SÖZÜ :

dostluk sözleri ile ilgili görsel sonucu
 
İbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
27 Kasım,2016, Antalya