YAŞLILARIMIZA VERİLEN ÖNEMMerhaba Gönül Dostlarım,

Anne ve babalarımız, büyükanne ve büyükbabalarımız, uzak, yakın akraba büyüklerimiz bizlerden para pul istemiyorlar. Onların beklediği sadece saygı, sevgi ve ilgidir. Bize ve topluma sunmuş oldukları emeğin, yaşama karşı gösterdikleri mücadelenin haklı ve saygın karşılığını bekliyorlar bizlerden. Yaşlılarımızı sadece özel ve doğum günlerinde hatırlamakla kalmamalıyız. Onları her zaman ziyaret etmeli ve hallerini hatırlarını sormalıyız. Onların sözlerini dinlemeli ve fikirlerini almalıyız. Onları çocuklarımızla birlikte ziyaret etmeliyiz ki gelecekte de çocuklarımız  kendi çocuklarıyla bizleri ziyaret etmeye gelebilsinler.
Yaşlılara verilen önemin kişiler arası farklılıklar gösterebileceği var sayılırsa, çevrenizdeki yaşlılar için siz neler yapabileceğinizi hiç aklınızdan geçirdiniz mi? onlar adına hiç bir şey yapamıyorsak bile her zaman saygılı, sevgi dolu ve güler yüzlü olmalıyız. Yardıma muhtaç ve düşkünlere gereken ihtimamı sonuna kadar göstermeliyiz.
Hiç beklemediğiniz bir anda beklemediğiniz bir şekilde hayatınız değişebilir. Bu nedenle etrafımızdaki insanlara ve yaşananlara gözümüzün açık olması gerekir. Hepimizin bir hikâyesi var. Birçoğumuzun hikâyesi başkalarına ilham olabilir.
Az sonra okuyacağınız hikâyeden büyük bir ders çıkarabilirsiniz.

Önce Kendinizi Sevin  sonra da Sevdiklerinizin ve sahip olduklarınızın değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun... En iyi dileklerimle. Esen kalın..  

yaşlıların önemi ile ilgili görsel sonucu

YAŞLILARIMIZA VERİLEN ÖNEM
ABD’nin Martisburg şehrinde yaşayan bir adam başına gelen olayı Facebook sayfası ‘Love What Matters’ta paylaştı. Adam yaşlı bir kadını yolda tek başına yürürken gördü.
Yaşlı bir kadın yolun ortasından yürüyordu. Adam, kadının yanına giderek yavaşça penceresini araladı ve nereye gittiğini sordu.
Yaşlı kadın Hedgesville’ deki bir mağazaya gittiğini söyledi.
Adam daha sonra bu durum için “Araçla bile 10 dakikadan az sürmeyecek bir yolu yürümek istiyordu” diye şaşırarak açıklayacaktı. Adam kadına neden oraya gitmek istediğini sordu.
Yaşlı kadın bir zamanlar orada yaşadığını, oğlu vefat ettikten sonra Martinsburg’ taki bir huzurevine taşındığını ve burada hiç arkadaşının olmadığını ağlayarak ifade etti.
Adam, yaşlı kadını istediği yere götürmeyi teklif etti.
Adam, “Nasıl gideceğini bilmiyor gibi bir hali vardı. Ben de sağ salim gideceği yere varabilsin diye onu oraya götürmeyi teklif ettim” dedi.
Sürücü, yaşlı kadını arabasına aldı ve bu hiç beklemediği bir yolculuğun başlangıcı oldu.

Yaşlı kadının adı Isabelle’ di. 93 yaşındaki kadın hayat hikayelerini heyecanlı bir şekilde anlatmaya başladı. Beş kez evlenmişti ve etrafı dağlarla çevrili olan küçük evinde büyümüştü. Pearl Harbor Saldırısı ve Hindenburg felâketine tanık olmuştu.
Adam, kadın için “Hayat dolu ve çok eğlenceli biriydi” dedi.
Yolculukları boyunca Isabelle eğlenceli hayat hikayelerini anlattı. Yaşlı kadın vardıklarında mağazaya girdi ve hızla çıkıp geri geldi. Adam şaşırmıştı.
Mağazadan kahve almıştı. İşte o zaman adam farkına vardı olayın. Isabelle bunca yolu sadece birileriyle konuşabilmek için gelmişti. Adam, yaşlı kadını huzurevine geri götürmeyi teklif etti.

Geriye döndükleri sırada Isabelle huzurevinin adresini hatırlayamadı. Adama, nerede yaşadığını bilip bilmediğini sordu. Adam gülümsedi.
Adam, yaşlı kadına “Arabayla biraz dolaşalım. Belki hatırlarsın” dedi.
Araçla gezintileri sırasında Isabelle hayat hikâyelerini anlatmaya devam etti. 12 yaşındayken bir ahırda çalışmaya başlamıştı ve ilk kez orada bir erkeğe aşık olmuştu.

Uzun süre yolculuk ve hikayeler sonrası Isabelle sonunda kaldığı yeri hatırladı. Arabadan inmeden hemen önce anlamlı gözlerle adama baktı.
“Nereden geldiğini bilmiyorum ama teşekkür ederim” dedi.

Adam, gözyaşlarını zor tuttu. Yaşlı kadına numarasını verdi ve biriyle konuşmaya ihtiyacı olduğu zaman onu arayabileceğini söyledi.
Adam hayatının en ilginç yolculuğunu şöyle özetledi:
“Muhtemelen bir daha Isabelle’ den haber alamayacağım ya da onu göremeyeceğim. Tecrübe dolu hikayelerini heyecanla bana anlatarak hayatımın en kısa ancak en eğlenceli yolculuğunu geçirmemi sağladı. Umarım Isabelle şu an iyidir. Hikayesi beni derinden etkiledi ve onunla tanıştığım için çok memnunum.”
Yaşlılarla konuşmaktan çekinmeyin. Bizlere anlatacakları tecrübeler ve hikayeler var. Onlardan küçük şeyler de dinlesek bizi gülümsetmeye yetecektir. Yaşlanan her insan içindeki küçük çocuğu daha fazla dışarıya çıkarmak ister.
Adam, 93 yaşındaki kadına yardım ederek hayatında unutamayacağı bir gün geçirdi. Umarız ki herkes hikayeyi paylaşarak insanları yaşlılarla konuşmaktan çekinmemeleri konusunda bilinçlendirir.

Alıntı : newsner.com

https://youtu.be/K_StXfitF_I

yaşlılar ile ilgili video ile ilgili video
Günün Sözü : " Yaşlılık kötü bir alışkanlıktır, çalışkan bir insan böyle bir huy edinmeye vakit bulamaz. "  Andre Maurois 

İbrahim Birol, http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
1 Temmuz 2017, Antalya

türkiye simgesi resim ile ilgili görsel sonucu