BURSA / Turkey


Merhaba Değerli Dostlar,

Turizm yörelerimizin tanıtımı ile ilgili yazılarımızın bir başka Durağı Bursa,
Bursa, Marmara bölgesinin 2. büyük . Türkiye'nin İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonraki 4.büyük ilidir. Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya ve batıda Balıkesir illeri ile çevrilidir.
Türkiye'nin önemli sanayi kentlerinden biri olmanın yanında medya, iletişim, ulaşım ve sağlık hizmetlerinin de en yoğun olduğu kentlerden biridir.


Hakkında Bilgi

Bursa' nın İlçeleri: Nilüfer, Yıldırım, Osman Gazi, Büyük Orhan, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Kales, Kestel, Mudanya, Mustafa Kemal Paşa, Orhaneli, Orhangazi ve Yenişehir' dir.
Coğrafyası: Marmara Denizi' nin güney doğusunda yer alan Bursa' nın Marmara Denizi' ndeki kıyılarının uzunluğu 135 kilometredir. İlin en önemli yükseltisi, aynı zamanda kayak merkezi ve milli park da olan Uludağ' dır. Belli başlı göller ise İznik Gölü ve Uluabat Gölü' dür.

İklimi: Bursa genellikle ılıman bir iklime sahip olmakla beraber bölgelere göre iklim farklılıkları gösterir. Güneyde Uludağ' ın sert iklimi ve bol yağışlarına karşılık, kuzeyde Marmara' nın yumuşak iklimi hüküm sürmektedir. İlde kışlar genel olarak çok yağışlı, yazlar ise kuraklığa sebep olmayacak derecede yağışlı geçer.

Tarihçesi: Bursa bölgesinin tarihi M.Ö. 5000-3500 yıllarını ihtiva eden kalkolitik döneme uzanmaktadır. Bölgede yapılan arkeolojik araştırmalarda, bu döneme ilişkin bazı kalıntılar elde edilmiştir.
Daha sonra Frig, Roma, Bizans dönemlerini yaşayan şehir Selçukluların ve Osmanlıların egemenliğine girmiştir.
29 Ekim 1923' te ilan edilen Cumhuriyet ile birlikte Bursa şehri kültür, sanayi ve ziraat merkezi olarak gelişmesini sürdüren bir il olmuştur.

Gezilecek Yerler :
Ulu Cami, Yeşil Cami, Yeşil Türbe, Koza Han, Saat Kulesi, Irgandı Köprüsü, Bursa Kalesi, Osman ve Orhan Gazi Türbeleri,  Bursa Kent ve Arkeoloji Müzeleri Osmanlı Evi Müzesi..
Ne Yenir: Bursa' ya gelindiği zaman mutlaka İskender Kebabı, İnegöl Köftesi ve Kemalpaşa Tatlısı yenmeli. Bunlar dışında Bursa' yla özdeşleşmiş olan Kestane Şekeri unutulmamalıdır.
bursa iskender resim ile ilgili görsel sonucu          
 Ne Alınır: Tüm dünyaya ün salmış olan Bursa İpekli dokumalarından ve Bursa' nın meşhur havlusu alınmalıdır.

Bursa' ya nasıl gidilir?
Karayolu: İl gerek iç gerek şehirlerarası trafik yönünden yoğun bir karayolu trafiğine sahiptir.
Bursa Terminali il merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlden diğer tüm illere seferler bulunmaktadır. Terminal : Yeni Yalova yolu 10. km Tel: (+90-224)261 54 00
Havayolu: Bursa’ da il merkezine 8 km. uzaklıkta bir havaalanı bulunmaktadır. Bursa Hava Limanı: (+90-224)246 50 01 Yenişehir Hava Limanı: (+90-224)773 00 64
Denizyolu: Deniz yolu ulaşımı Gemlik ve Mudanya iskeleleri vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Her iki liman da Bursa’ ya yaklaşık 30 km. uzaklıktadır ve Bursa sanayisi için önemli dışalım ve dışsatım iskeleleridir.
Gemlik limanından sadece yük taşımacılığı yapılmaktadır. Mudanya’ dan Denizyolları İşletmesi’ nin İstanbul’ a karşılıklı vapur seferleri vardır. İDO Mudanya Terminali: (+90-224 )544 30 60
İş günleri Mudanya’ dan İstanbul’ a her gün saat 7.30’ da
Cumartesi: 7.30 Pazar: 17.00
Demiryolu: İlde demiryolu ağı bulunmamaktadır.

Önce Kendinizi Sevin ve sonra da Sevdiklerinizin değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun...
En iyi dileklerimle. Esen kalın..


 
Berat Kandili mesajları ile sevdiklerinizi unutmayın! - İşte resimli Berat Kandili mesajları ve sözleri
2017 yılında Berat Kandili 10 Mayıs 2017 gecesini 11 Mayıs 2017’e bağlayan gün ve gecede kutlanacak. Ramazan ayından öncesi son kandil olan Berat anlamı itibariyle de büyük öneme sahip. Berat Kandili fazileti bol bir gecedir. Bu gecede amel defteri yazılır. O yıl içinde doğacak ve ölecek olanlar ile rızıklar Berat Kandili gecesinde amel defterine işlenir. Berat (Berâet), Arapça' da temize çıkma anlamına gelir. Berat Kandili aynı zamanda Rahmet Gecesi gibi adlarla da anılır.


Başta Gerçek Dostlarım olmak üzere, Müslüman Aleminin Berat Kandilini Kutlarım.
Bu mübarek gün ve  gecede edilen Tövbelerin, Duaların  kabulünü ve tüm Dünya  İnsanlarına Sağlık, Mutluluk, Barış, Bereket, Rahmet ve Huzurlara vesile olması dileklerimle...https://youtu.be/Y45C0PozD3c

Ulu Cami ile ilgili video
Günün Sözü :
"Yüzünüzden gülücük, kalbinizden sevgi, bedeninizden sağlık, çevrenizden dostluk, ömrünüzden huzur ve neşe eksik olmasın kandilleriniz hep kutlu olsun."

İbrahim Birol,  http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
10 Mayıs, 2017, Antalya

türkiye simgesi resim ile ilgili görsel sonucu