HAZAN MEVSİMİ...

 
 
pinterest hareketli sonbahar resimleri ile ilgili görsel sonucu 

Merhaba Gönül Dostlarım,


Milli Bayramımız olan 30 Ağustos Zafer Bayramımızın ardından,  Kurban Bayramımızı kutlamaya başladığımız bu gün tüm " Gerçek Dostlar" ailesinin Kurban Bayramlarını en iyi dileklerimle kutlar, sağlık, mutluluk ve sevdikleriyle birlikte huzur içinde nice Bayramlara  erişmelerini temenni ederim...

Bugün " Mevsimler Dile Gelsin" başlığı altında bir başka Belgin Eryavuz yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum.
Gerek yazının üslubu ve gerekse içeriğindeki anlam ve ifade şekilleri, yazının okunması esnasında okuyucusuna yazıyı  daha ahenkli ve daha ilginç bir hale  getiriyor

Sonbaharın başladığı, bazı bölgelerimizde aşırı yağmurların su taşkınlarının yaşandığı yaz aylarının son günlerinde  2 Mevsim değişikliğini aynı anda yaşamak, yavaş yavaş yazlık elbiselerin kaldırılıp kışlık veya​ mevsimlik giyeceklerin ortaya çıktığı günlerdir. Henüz, okulların ve iş hayatının yoğunlaşmadığını da göz önüne aldığımızda, zamanımız varken bu işleri de aradan çıkarmak iyi olacaktır.

ailelerin yürüyüş  resimleri ile ilgili görsel sonucu

Üstelik öğrenciler için bu günler bulunmaz fırsattır. Okulların açılışı da bayramdan sonraya kaldığına göre bu kısa dönemi evde değil de dışarıda geçirmek çok hoş olacaktır. 
sonbahara-hazirlik"Her yeni mevsim yeni bir başlangıç, yeni bir fırsattır. Genelde “hazan mevsimi” olarak bilinen sonbahar bile yeni bir başlangıcın motivasyon unsuru olabilir. Kabul ediyorum, çok gerginiz. Biliyorum, üzgün, hatta depresifiz. Ama yine de yeni bir deneme yapmaya ne dersiniz? Yapacaklarınızı basitçe 7 maddede özetlemeye çalıştım. Sakın “ben bunları zaten biliyorum” demeyin, “bilmek” değil, “yapmak” daha önemli…
İyi beslen, Proteini arttır, Aktiviteni izle, Daha çok kas yap, Akşam yürümeyi unutma, İyi uyu,
Ruhunu da besle."
Alıntı : tazemasa.com

Önce Kendinizi Sevin  sonra da Sevdiklerinizin ve sahip olduklarınızın değerini bilin ki, Mutluluğunuz daim olsun... En iyi dileklerimle. Esen kalın..


MEVSİMLER DİLE GELSİN
 

İlkbahar ve özellikle yaz mevsimi, benim için hep en sevilen mevsimler arasında ilk sırayı aldı. Sıcak havaları oldum olası sevdiğim, sıcaktan fazlaca rahatsız olmadığım için olsa gerek.
Özellikle çok soğuk aylar geldiğinde; kuş misali sıcak diyarlara göç edesim geliyor. 
Acelem, sadece sıcakla havalarla yeniden buluşmak adına.
Elbette her mevsimin doğadaki canlılar için önemli olduğunu biliyorum.
 
Elbette delice esen rüzgârı, rüzgarla dans eden yağmuru, kulaklarımızda patlayan gök gürültüsünü, fırtınayı, şimşeği, yüzümüzü bıçak gibi kesen havaları da yaşamamız gerektiğinin farkındayım

Her şeyden öte doğanın ve canlıların kendini toparlaması, dinlenmesi ve yenilenmesi için bu süreçlere ihtiyacı var. Böylece hayat denen o dişli çark muhteşem bir şekilde işliyor. Yaşam döngüsü sessizce devam ediyor.
Ama gelin görün ki; ‘Hep yaz mevsimi olsaydı ne güzel olurdu.’’ diye konuşur; içimdeki o yaramaz çocuk. Sevgiyle dinlerim ben de onu, zaman zaman avuturken.
Kimimiz sonbaharın altın renkli yapraklarına, çiseleyen yağmuruna, hafif puslu havasına vurgunuz.
Kimimiz lapa lapa yağan karın muhteşem görüntüsünü özlüyoruz. Kalın battaniye altında, elimizde kitabımız dünyanın farklı bir penceresinden bakarken hayata.

Kimimiz gri bulutlardan dökülen sicim gibi yağmura, karanlık gökyüzünden patlattığı flaşları ile fotoğrafımızı çeken şimşeklere aşığız.

Kimimiz turkuaz renkli denizde attığımız her kulaçta, her dibe dalışta tenimizi kadife misali saran tuzlu suyun tadına hasretiz.

Öyle değil mi?

Her birimiz için; bazı mevsimler, bazı aylar çok daha yaşanılası.


Belki de doğduğumuz aylarla ilgili bu durum. O mevsimlerde hayatı daha çok seviyoruz gibiyiz sanki.

Ama nedeni, her ne olursa olsun önemli değil.  Önemli olan mevsimler kapımızı her çalışında; onu sevgimizle kucaklamak.
Şimdi sonbaharın göz kırptığı zamanlardayız.
Yerlerde altın rengi yapraklar, havada hafif bir serinlik var. Güneş arada bir çıkıyor. 
Bazen yağmur damlalarıyla buluşuyor. Ve işte o anlarda; bir ressam edasıyla paletini en güzel renklerle dolduruyor. Gökyüzüne attığı muhteşem fırça darbeleri ile değme ressamlara taş çıkartıyor.
Şanslıyız hepimiz. Hem de çok şanslı.
Yepyeni bir mevsimi daha kucaklıyoruz. Kocaman tebessümler yüzümüze yerleşirken, şükürler dilimizden sessizce dökülsün.
Ve gelin bu sefer bir İLK olsun.
Bundan böyle girdiğimiz her mevsimin artılarını daha çok düşünelim. Hepsini sevgimizle kucaklayalım. Kapı aralığında kalmasınlar. İçeriye, gönlümüze buyursunlar. Sayısız rengiyle, bin bir çeşit kokusuyla tüm duyularımıza hitap etsinler. Farkında olalım. Aheste aheste hepsinin tadına varalım.
 
Sonbaharda yağmur altında yürümenin keyfini, kışın o kısacık kestane kokulu günlerini, ilkbaharın aşk tılsımı taşıyanı tomurcuklarını, yazın ışıltılı, masmavi gökyüzünün keyfini çıkaralım.
Biliyor musunuz bir yandan tuşlara vururken, bir yandan da içimdeki o yaramaz çocukla konuştum ben de. Bana söz verdi. Bizlere ‘Merhaba’ diyen hangi mevsim olursa olsun, çok sevecekmiş. Bilirim verdiği sözü her daim tutar.
Fark ettiğimiz her mevsimin her bir detayı; içimizdeki çocuğa vereceğimiz eşsiz  bir hediye aslında. Bunu hiç unutmayalım olmaz mı?
Sevgiyle kalın.
Belgin ERYAVUZ,   30 Eylül 2015 Çarşamba


https://youtu.be/s8AKh3jGnB4

zeki müren ile ilgili görsel sonucu

 Günün Sözü :

sonbahar sözler ile ilgili görsel sonucu
 
 
İbrahim Birol,   http://ibrahimbirol.blogspot.com.tr/
1 Eylül 2017, Antalya